Home » Aktualności

Category Archives: Aktualności

Polska – Litwa U – 21

27 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe na mecz Eliminacyjny Mistrzostw Europy piłki nożnej U – 21 Polska – Litwa, który został rozegrany w Lublinie. Celem wyjazdu było kształtowanie właściwej postawy kibica sportowego, propagowanie aktywnych, ciekawych, pozytywnych i wartościowych form spędzania wolnego czasu, dobra zabawa w grupie rówieśniczej. Ogólnie wrażenia uczniów były bardzo pozytywne. Było to mile spędzone popołudnie i wieczór. Gromkimi brawami nagrodzono piłkarzy, gdyż spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polski 1:0 i jeszcze kilka minut po ostatnim gwizdku część trybun skandowała na cześć zwycięskiej drużyny. Opiekunami wyjazdu byli: K. Kasperek, Ł. Kiełb, E. Więckowska i A. Mirosław.

K. Kasperek

Skate Town w Lublinie

W czwartek 22 marca pod opieką p. K. Kasperka i M. Figiel uczniowie klas VI  brali udział w wyjeździe na wrotki do Skate Town w Lublinie. Okazało się, że pomysł był trafiony, bo wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Mimo, że niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach wrotki, wszyscy weszli na tor i po lekcji poprowadzonej przez instruktora jeździli całkiem nieźle. Była to okazja by zauważyć, że niektórzy są bardziej obeznani z tą formą aktywności. Osoby, które często jeżdżą na rolkach czy wrotkach, świetnie radziły sobie pod względem techniki i umiejętności. Nie obyło się bez upadków, bitwy na makarony, slalomu czy gry w unihokeja. Czasem przy upadkach przydawała się koleżeńska pomoc. To była prawdziwa frajda. Po wyczerpujących dwóch godzinach świetnej zabawy wszyscy zadowoleni i z uśmiechami na twarzy uzupełnili spalone kalorie w Mc’ Donald i udaliśmy się w drogę powrotną.

K. Kasperek

TOLERANCJA W SIECI –  Internet bez hejtu

21 marca br  był w naszej szkole dniem szczególnym. Spędziliśmy go pod hasłem TOLERANCJA W INTERNECIE. Dzień rozpoczęliśmy piknikiem edukacyjnym „Internet bez hejtu”, który zorganizowały i przeprowadziły: pedagog szkolny p. Małgorzata Figiel i nauczyciel matematyki i zajęć komputerowych p. Aneta Mirosław.

Celem pikniku było zwiększenie świadomości problemu obrażania w sieci,  prezentacja sposobów reagowania – ofiar i świadków hejtowania  oraz kształtowanie i promowanie postaw empatycznych.

Na początek wychowawcy nakreślili problem hejtowania w sieci, a następnie na spotkaniu w sali gimnastycznej prowadzące rozwinęły ten temat. Towarzyszyły temu atrakcyjne filmiki („Owce w sieci”, „Dodaj znajomego”), teledysk („Przytul hejtera” przytulhejtera.pl) oraz inne atrakcje. Spotkania na sali dostosowane były do możliwości uczniów i odbyły się z podziałem na klasy I-III oraz klasy IV-VI.

 Kolejnym etapem dla uczniów z klas IV-VII było wspólne wykonanie przez klasę wklejki lub plakatu pod hasłem #przytulhejtera. Pomysłowość i kreatywność uczniów zachwyciła, a prace można podziwiać w salach lekcyjnych, którymi się opiekują uczniowie z poszczególnych klas.

Drugie ogólnoszkolne spotkanie na sali gimnastycznej było podsumowujące pracę przy plakatach oraz zebraniem wiedzy w temacie obrażania w sieci i bezpiecznego używania Internetu. Ostatnim, a zarazem, najbardziej atrakcyjnym punktem pikniku był quiz SiecioMat Losujący, w którym po 2 przedstawicieli każdej z klas losowało i odpowiadało na wylosowane w swojej kategorii wiekowej pytanie.

Zakończeniem pikniku było wręczenie pamiątkowych dyplomów udziału w tym wydarzeniu, dla każdej klasy.

Aneta Mirosław

Małgorzata Figiel

Gminny Konkurs na Pisankę Wielkanocną

28 marca 2018r. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży został rozstrzygnięty Gminny Konkurs na Pisankę Wielkanocną zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Stróży- Kolonii. Do konkursu zostały zgłoszone 24 prace z trzech szkół podstawowych naszej Gminy. Komisja konkursowa- pani Izabela Cielma – instruktor plastyki  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku i pani Marta Kuśmierczyk – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej spośród wszystkich prac przyznała 7 nagród w tym trzy otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Zielińskiego w Stróży wszyscy uczęszczają do klasy I „a”. Nagrody otrzymali: Pola Surus, Wiktoria Król, Wiktor Figiel. Nagrodzone prace wykonane zostały bardzo starannie wykonane, były to styropianowe jajka w kształcie ryby, myszki, królika malowane farbami, wyklejane papierem, ozdabiane brokatem i różnymi elementami np: płetwy, uszy, wąsiki, łapki itp.

Gratulujemy zwycięzcom!

A. Krzysztoń

„Pięciobój matematyczny”

Już 4 kwietnia w czwartek rusza II edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego „Pięciobój matematyczny”. Tegoroczna seria konkurencji zawiera 5 różnych dyscyplin matematycznych podzielonych na kategorie wiekowe (klasy 4, 5, 6 i 7). Osoby z najlepszymi wynikami  Pięcioboju matematycznego (po trzy osoby na każdym poziomie) zostaną nagrodzeni celującą oceną bieżącą z matematyki oraz pamiątkowymi dyplomami. W każdej z kategorii uczniowie mogą zdobyć bardzo dobre oceny bieżące z matematyki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do sprawdzenia się w poszczególnych dziedzinach:

5 kwietnia – Mistrz tabliczki mnożenia i dzielenia-  piszecie test sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Punktowane będą poprawność i czas wykonania zadania. Trzech najlepszych finalistów zostanie nagrodzonych bardzo dobrymi ocenami bieżącymi z matematyki.

6 kwietnia- Geometryczne wyzwanie-  polega na wykonaniu pracy plastycznej odpowiedniej do kategorii wiekowej (kl.4 – tangram, kl.5 – symetria osiowa, kl.6 – odbicia, kl.7 – bryła geometryczna z wyłączeniem prostopadłościanu i sześcianu). Prace należy złożyć u nauczyciela matematyki do 9 kwietnia  2018 r.

9 kwietnia- FotoARTmetyka- układacie zadanie tekstowe do wylosowanego wcześniej zdjęcia oraz przedstawiacie prawidłowe rozwiązanie.  Przekazujecie je następnego dnia nauczycielowi matematyki.

10 kwietnia- MatMix- Konkurencja polega na rozwiązaniu trzech zadań w czasie 45 min.

11 kwietnia- Pytania Fermiego- układacie autorskie pytania Fermiego, które wraz z prawidłowymi rozwiązaniami przekazujecie do 13 kwietnia nauczycielowi matematyki.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie

Aneta Mirosław,

Małgorzata Urbańczyk,

 Aldona Rybak,

Krzysztof Kuśmierczyk

Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej

Już tradycją stało się, że uczniowie i nauczyciele szkoły pod opieką pani Ewy Kret tuż przed Świętami odwiedzają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku. 26 marca 2018 roku znowu udaliśmy się do DPS – u. Uczniowie w odświętnych  strojach przedstawili pensjonariuszom widowisko przygotowane przez uczniów klasy III  A  Szkoły Podstawowej w Stróży. Przedstawienie bardzo podobało się mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej. Występ często nagradzali brawami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Pyszne ciasta przygotowali rodzice. Spotkanie, jak zawsze, przebiegało w świątecznej, wzruszającej atmosferze. Uczniowie wręczali również własnoręcznie zrobione kartki świąteczne.
Dziękujemy mieszkańcom i pracownikom Domu Pomocy Społecznej za życzliwe przyjęcie.
Wizytę oraz przedstawienie przygotowała pani Ewa Kret.

Edyta Powęska

 

Konkurs ortograficzny

16 marca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Słodkowie Trzecim odbył się finał VI Gminnego Konkursu Ortograficznego. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z dyktandem pt. Nauka – obowiązek i niezwykła korzyść, nawiązującym do systemu edukacji w odradzającej się po 1918 roku Polsce.

W kategorii szkoły podstawowe nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca:

I miejsce –   Przemysław Gontarz z klasy VI a

III miejsce –   Maryla Michałek z klasy VII a

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

R.Kaźmierak

Dzień Samorządności

Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz ich pomocnicy, mieli tego dnia nie lada zadanie. Po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielami, na 5 i 6 lekcyjnej próbowali swoich sił wcielając się w rolę nauczycieli różnych przedmiotów i edukacji. Tego dnia od rana nie było typowych zajęć edukacyjnych, co nie zwalniało nauczycieli od czuwania nad bezpieczeństwem i obserwowaniem  lekcji prowadzonych przez swoich podopiecznych. Czuwali również opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, zaglądając na chwilę do każdej z klas. Zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia ze wszystkich lekcji, do obejrzenia których zapraszamy na naszą stronę facebookową.

Niektórzy „nowi nauczyciele” odpytywali z wiedzy, inni próbowali uczyć poprzez zabawę, a jeszcze inni wczuwając się bardzo w rolę, zrobili nawet kartkówkę z ostatniej lekcji.

Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, nauczyciele byli bardzo dumni i zadowoleni z Samorządu Uczniowskiego i ich pomocników, mówiąc że wszyscy spisali się wspaniale i dali radę w przeprowadzeniu powierzonego im zadania. Ich zdaniem uczniowie mieli super pomysły, a niektórzy od początku określone zasady prowadzenia swoich lekcji. Odbiorcy byli zaskoczeni zaistniałą sytuacją i nowymi nauczycielami, lekcje im się podobały i pytali kiedy będą jeszcze takie lekcje.

Z ciekawości, podpytaliśmy także naszych uczniów, o to jak odnaleźli się w roli nauczycieli. Okazało się, że każdy miał inne odczucia. Niektórzy byli zadowoleni i widzieliby się w przyszłości w takiej roli, inni mówili że nie było łatwo, nie nadają się na nauczyciela, a jeszcze inni stwierdzili, że trzeba mieć dużą cierpliwość i zdzierać sobie gardło żeby czegoś nauczyć.

Reasumując, było głównie śmiesznie i wesoło, bo taki był zamiar i główny cel zajęć w tym dniu. Dla obu stron było to też fajne i ciekawe doświadczenie oraz lekcja życia, dzięki której niektórzy mogli wejść w rolę innej osoby, by przekonać się, że nie zawsze jest tak łatwo i kolorowo jak się to niektórym wydaje.

 

A.Chodara i K.Kasperek

opiekunowie SU

TO BYŁ WSPANIAŁY DZIEŃ….

Wczoraj 14 marca 2018 r. klasy czwarte wraz z wychowawcami wybrały się do Lublina. Najpierw pojechaliśmy do  kina w galerii Felicity, by obejrzeć wzruszający film pt. Cudowny chłopak. Opowieść o chłopcu, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz uczy tolerancji. Pokazuje, że czasem  nie trzeba wcale przenosić gór czy wynaleźć leku na raka, by stać się wielkim człowiekiem. Czasem wystarczy nauczyć się akceptować siebie i innych… a piękno to nie tylko wygląd.  Po seansie udaliśmy się na mecz piłki ręcznej do Hali Globus. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ pan Tomasz Kamiński przygotował dla uczniów coś niezwykłego. Nasi wychowankowie dostąpili zaszczytu wyprowadzenia  na boisko obu drużyn MKS Perła Lublin oraz GTPR Gdynia. Dodatkowych emocji dostarczył sam mecz oraz uwielbiany przez wszystkie dzieci lubelski koziołek. Do ostatnich minut nie byliśmy pewni czy nasza drużyna zwycięży. W ostatnich minutach pokonaliśmy przeciwniczki 25:24. W drodze powrotnej pani Kamila Berdys wręczyła każdemu pamiątkowe bransoletki, które były kolejną niespodzianką. Zmęczeni, lecz szczęśliwi o 21.00 bezpiecznie dotarliśmy do Stróży.

H.Kołodziej