Home » 2018 » czerwiec

Monthly Archives: czerwiec 2018

Cecylion 2018

Dnia 12 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży odbył się XI Przegląd Piosenki Religijnej, Harcerskiej i Patriotycznej- CECYLION 2018, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Gminę  Kraśnik, Parafię p. w. Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej oraz Szkołę Podstawową im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży.

Oto nagrodzone osoby w poszczególnych kategoriach: (więcej…)

Wycieczka klas IV do Sandomierza

Wakacje tuż, tuż ….mimo to 19 czerwca 2018r. klasa IVc wraz z uczniami klasy IVa wybrała się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę do malowniczego Sandomierza. Zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od słynnej Podziemnej Trasy Turystycznej, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam historię odważnej Haliny Krępianki. Następnie zwiedziliśmy Kościół św. Jakuba, Ratusz oraz Stare Miasto. Bardzo podobał nam się spacer przez Wąwóz św. Jadwigi. Największą atrakcją okazała się wizyta w Zbrojowni Rycerskiej oraz rejs statkiem po Wiśle. Zmęczeni, lecz szczęśliwi wróciliśmy w godzinach wieczornych do Stróży. To był udany i niezapomniany wyjazd.

H.Kołodziej

 

Dyrekcja oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają uczniów oraz ich rodziców na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

Pierwsza część zakończenia rozpocznie się czwartkową Mszą Świętą w Kościele Parafialnym  w Stróży o godz. 10.00.

Szkolna część zakończenia odbędzie się w piątek o godz. 9.00.

ZAPRASZAMY!!!

Pobyt młodzieży rumuńskiej i węgierskiej z projektu  „Ecological means logical” w Szkole Podstawowej w Stróży

W dniach 8 – 14 maja w ramach mobilności Erasmus + naszą szkołę odwiedzili uczniowie z partnerskiej szkoły z Rumunii i Węgier. Przybyłych gości powitaliśmy wraz z rodzinami goszczącymi w godzinach wieczornych w poniedziałek 7 maja.

We wtorek rano spotkaliśmy się w szkole. Po serdecznym powitaniu, krótkim przedstawieniu grup, opiekunów i zapoznaniu się z planem pobytu w Polsce przed godziną 10.00 zebrani udali się na wizytę w Gminie. Wójt Gminy Kraśnik Pan Mirosław Chapski oficjalnie powitał delegację uczniów i nauczycieli z Rumunii i Węgier. Podczas całego pobytu realizowano następujący harmonogram:

Po powrocie do Stróży uczestnicy projektu wybrali się na spacer po najbliżej okolicy. Zwiedzili Kaplicę Św. Trójcy, obserwowali przyrodę wokół stawów, przyjrzeli się źródełkom, a przy okazji zebrali potrzebne do założenia zielników okazy roślin. Po obiedzie młodzież zajęła się przygotowywaniem zielników. Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie porządkowali zebrane okazy i opisywali je. Praca odbywała się w miłej i radosnej atmosferze. Następnie omówiono różnice i podobieństwa państw partnerskich w krajobrazie. Polscy uczniowie przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację pt.” Charakterystyka regionu: roślinność, skały, zwierzęta”. Po krótkim odpoczynku w domach rodzin goszczących ponownie spotkaliśmy się w szkole na wieczorku zapoznawczym.  Tradycyjne polskie potrawy przygotowali rodzice dzieci biorących udział w całym przedsięwzięciu.  Na początku obejrzeliśmy prezentację wszystkich państw o Polsce. Następnie młodzi Polacy zaprezentowali pozostałym uczestnikom projektu nasze narodowe tańce – polkę i poloneza. Goście nauczyli się śpiewać piosenkę „Szła dzieweczka”.  Tańce i śpiewy sprawiły, że wszyscy wrócili do domów w wyśmienitych humorach.

            W środę z samego rana młodzi Rumunii i Węgrzy uczestniczyli w zajęciach komputerowych, podczas których przygotowali prezentację o odnawialnych źródłach energii. Tego dnia uczniowie wspólnie pracowali nad makietą przedstawiającą okolicę naszej szkoły. Praca ta była wspaniałą okazją do zaprezentowania piękna naszego kraju, ale także stwarzała możliwość lepszego poznania się i zacieśnienia więzi. Tego dnia zwiedzili szkółkę drzew w Marynopolu. Na miejscu przywitali ich panowie leśnicy i oprowadzili ścieżką edukacyjną po marynopolskim lesie. Przedstawili im również proces powstawania sadzonki drzewka. Po ciekawej lekcji przyrody i ochrony środowiska zatrzymali się w tym pięknym miejscu, by posilić się grillowanymi kiełbaskami. Zadowoleni i najedzeni wrócili do szkoły, gdzie czekały na nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słodkowie Pierwszym,  z którymi przygotowywali tradycyjne polskie danie – pierogi. Wszyscy chętnie zabrali się do wykonywania tego zadania. Na twarzach zebranych często gościł uśmiech. Ta atrakcja szczególnie przypadła do gustu naszym gościom.

            Kolejny dzień również rozpoczął się od tworzenia makiety naszej okolicy i zajęciami komputerowymi.  Po twórczej pracy uczestnicy projektu Erasmus + uczestniczyli w lekcji matematyki, którą prowadziła Pani Aneta Mirosław. Ta lekcjach również tematycznie związana była z ekologią. Temat tej lekcji brzmiał: Obliczenia w EKOmatematyce, a uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania oraz grali w matematycznych Milionerów. Po obiedzie odbyli wizytę w kraśnickiej oczyszczalni ścieków, gdzie podczas zajęć uczestnicy projektu zostali zapoznani z funkcjami i strukturą zakładu. Poznali etapy oczyszczania ścieków: mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Obejrzeli laboratorium oraz ścieki na różnych etapach oczyszczania. Zachwyt i niedowierzenie wzbudziła czysta woda będąca końcowym produktem pracy bakterii.

Wieczorem została zorganizowana dyskoteka, na której młodzież świetnie się bawiła i kolejny raz mogła spróbować polskich przysmaków.

            Piątek był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Sandomierza. W tym malowniczym mieście nasi zagraniczni goście obejrzeli Wąwóz Królowej Jadwigi, kościół św. Jakuba, Stare Miasto i Bramę Opatowską. Największą atrakcją okazała się Zbrojownia Rycerska, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale też przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę czy halabardę. Chłopcy byli zachwyceni. Dziewczynki mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. Uczestnicy wycieczki zrobili sobie w tych przebraniach niesamowite, pamiątkowe zdjęcia.

            Sobota, to niestety, ostatni dzień pobytu naszych miłych gości. O godzinie 8.00 odbyło się spotkanie w celu tworzenia słowniczka pojęć ekologicznych. Tuż przed południem nastąpiło oficjalne pożegnanie i wręczenie certyfikatów oraz drobnych upominków. Ten dzień pokazał jak bardzo uczestnicy projektu zżyli się ze sobą. Pożegnaniu towarzyszyły łzy. Nasza młodzież z żalem żegnała swoich zagranicznych przyjaciół. Miejmy nadzieję, że zawiązana w ciągu tych kilku dni przyjaźń przetrwa, a my spotkamy się ponownie jesienią na rewizycie na Węgrzech.

Powiatowy Konkurs Informatyczny

Jakub Cedro drugi raz najlepszy w Powiatowym Konkursie Informatycznym!

W poniedziałek 4 czerwca 2018r. odbył się finał III Powiatowego Konkursu Informatycznego w Annopolu. Konkurs polegał na rozwiązywaniu problemów informatycznych z zakresu podstawy programowej i ponadprogramowej. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie musieliśmy rozwiązać test on-line. W drugiej części konkursu był również test internetowy, a także egzamin praktyczny. W trzecim etapie był do rozwiązania tak jak i w poprzednich etapach krótki test dziesięciominutowy. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Cedro(1 m-ce), Adrian Rupeć(9 m-ce). Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz ciekawy upominek.

I miejsce w VIII edycji Powiatowego Alertu Ekologiczno– Zdrowotnego i Konkursu fotograficznego „Dzikie jest piękne”

W ramach Powiatowego Programu Edukacji Ekologicznej „Środowisko ponad wszystko”, 14 czerwca w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku, odbyło się uroczyste jego podsumowanie. Program realizowany jest przez Starostwo Powiatowe przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Kraśniku oraz innymi partnerami.

 Podsumowanie dotyczyło działań ekologicznych i zdrowotnych  podejmowanych przez organizatorów oraz placówki szkolno – wychowawcze z terenu powiatu kraśnickiego.

Nasza szkoła w VIII edycji Powiatowego Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego zdobyła po raz kolejny maksymalną ilość punktów, a tym samym zajęła I miejsce. W konkursie fotograficznym pt. „Dzikie jest piękne” udział brały uczennice naszej szkoły, w którym to Amelia Biegaj z klasy Vb zajęła I miejsce, a Maryla Michałek z klasy VIIa III miejsce.

Podczas podsumowania wysłuchaliśmy prelekcji p. Krzysztofa Gorczycy Prezesa Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie  nt. zanieczyszczenia powietrza na skutek niskiej emisji głosu.

Zaproszonym gościom, uczniom i ich opiekunom czas umilił także występ artystyczny uczniów Bystre Nutki ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do udziału w konkursach i przedsięwzięciach na temat ekologii, zdrowia oraz ochrony środowiska.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do akcji zbierania elektrośmieci i elektronarzędzi, ponieważ min. dzięki tej akcji zdobyliśmy tak wysokie miejsce, a w zamian za zużyty sprzęt nasza szkoła dostała kilka nowych piłek do sali gimnastycznej.

A.Chodara

Czuj, czuj czuwaj!!!

Biwak harcerski to już nasza tradycja. W dniach 08-09 czerwca 2018 roku nasi harcerze podsumowali kolejny sezon pracy. Pod opieką swoich przełożonych Pani Magdaleny Bartosik i Pana Łukasza Kiełba drużyna harcerska ,,Parasol” czynnie uczestniczyła w Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego.

Następnie w naszej szkole powitaliśmy naszych gości z Kowalina. Podczas zbiórki zaplanowaliśmy szczegółowy podział zadań. Niespodzianką była gra terenowa zorganizowana w okolicy naszej szkoły. Harcerze w wylosowanych drużynach szukali ukrytych skarbów. Wszystkie grupy doskonale poradzili sobie z powierzonym zadaniem dzięki prawidłowo odczytanym mapom. Za perfekcyjnie wykonane zadania uczniowie otrzymali sprawność – ,,sobieradka”.  Następnie odpoczęliśmy przy wspólnym ognisku, by nabrać sił przed ,,Chrztem harcerskim”.

Zadaniem uczniów składających przyrzeczenie harcerskie, było wykazanie się wiedzą na temat harcerstwa, prezentacja talentu oraz spróbowanie ,,pysznej przekąski”;), którą przygotowały doświadczone harcerki.

Podsumowaniem działań harcerskich, było przydzielenie według zasług sprawności harcerskich, które zaprezentowali na przygotowanych własnoręcznie tarczach harcerskich.

Następnie przygotowaliśmy i zjedliśmy wspólną kolację.

O godzinie 24:30 bawiliśmy się na bardzo udanej dyskotece. Około godziny 3:00 poszliśmy spać.

Pobudka poranna o godzinie 6:30 nie dla wszystkich była zachwycająca, ale daliśmy radę. Po śniadanie i uroczystym harcerskim pożegnaniu udaliśmy się do naszych domów.

Już nie możemy doczekać się kolejnego biwaku.

Magdalena Bartosik

 

Akcja ‚‚Lekki tornister’’

         Według zaleceń Głównego Inspektoraty Sanitarnego waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Tymczasem tornistry bywają o wiele cięższe, przewyższając wspomniane wytyczne nawet czterokrotnie.

            Założeniem akcji było uświadomienie rodzicom i uczniom jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa zbyt ciężkim plecakiem oraz zmniejszenie wagi tornistrów oraz ich zawartości. W tym celu zostało przeprowadzone ważenie plecaków dzieci, wychowawcy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat zawartości plecaków, a także przekazali uczniom i rodzicom ulotki ,, ABC lekkiego plecaka”.

            Co dzieci noszą zbędnego?

  • niepotrzebne książki i ćwiczenia
  • po kilka piórników
  • zabawki

             Akcja pokazała, że w dalszym ciągu należy zwrócić uwagę dzieci oraz rodziców, aby zabierały do szkoły właściwe podręczniki, korzystały z możliwości pozostawienia rzeczy w szafkach szkolnych. Należy także pamiętać o doborze właściwego tornistra dla dziecka biorąc pod uwagę jego ciężar własny.

Plebiscyt na królową i króla życzliwości i dobrego serca

„Ci, którzy wnoszą w życie innych ludzi promień słońca to ludzie, którzy nie potrafią zatrzymać go tylko dla siebie”

            W dniu 15.06.2018 r. już drugi raz odbyło się podsumowanie plebiscytu na „Królową i Króla Życzliwości i Dobrego Serca. Wychowawcy wraz z uczniami w poszczególnych klasach wybrali jedną osobę najlepiej spełniającą warunki Dekalogu Osoby Życzliwiej. W takich monetach  warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

A oto nasi zwycięzcy:

  1. Zuzanna Kozłowska kl. Ia
  2. Oliwia Strawa kl. Ib
  3. Dominik Rej kl. IIa
  4. Zuzanna Wojcieszkiewicz IIIa
  5. Nikodem Powęska IIIb
  6. Hanna Szubstarska IVa
  7. Julia Barankiewicz IVb
  8. Marika Chwiej IVc
  9. Anna Biegaj Vb
  10. Katarzyna Brytan VIa
  11. Kinga Kasperek VIb
  12. Oliwia Gierulska VIIa
  13. Maja Adamczyk VIIb

            Wyróżnienie specjalne w klasach I – III otrzymał Filip Maj z klasy IIb, w klasach IV – VII Julia Romańska z klasy Va.

            Uczniowie naszej szkoły z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przyznali również Order Życzliwości wśród nauczycieli klas IV – VII. W tym roku podobnie jak rok wcześniej wyróżnienie takie otrzymała pani Honorata Kołodziej. Wszystkim bardzo serdecznie GRATULUJEMY!

Małgorzata Figiel

,,Żyj zdrowo i bezpiecznie’’

Dnia 07.06 r. w naszej szkole zorganizowany został konkurs dla uczniów klas I-III  pt: ,,Żyj zdrowo i bezpiecznie’’. Celem konkursu było kształcenie umiejętności obserwacji na drodze oraz podejmowanie właściwych decyzji, doskonalenie stosowania zasad i przepisów o ruchu drogowym, utrwalenie poznanych sposobów zachowania się w nagłych wypadkach, kształcenie nawyków właściwego odżywiania, wykorzystywanie codziennych sytuacji do samooceny i oceny zachowań innych oraz integracja zespołów.

Konkurs podzielony został na dwa etapy: pierwszy to wykonanie pracy plastycznej po przeprowadzonym cyklu zajęć o zdrowiu i bezpieczeństwie, drugi etap składał się z trzech części:

  1. Uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe;
  2. Dramowe przedstawienie opisanych sytuacji;
  3. Układanie z rozsypanek wyrazowych haseł nawołujących do bezpiecznych zachowań.

Z  każdej klasy zostało wytypowanych po 6 osób. Przedstawiciele klas wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu higieny, zdrowego odżywiania się oraz zasad bezpieczeństwa.  Drużyny dzielnie rywalizowały ze sobą. Wyniki konkursu były następujące:

I miejsce -otrzymała  kl. III B

II  miejsce– klasa II A

III miejsce– klasa I A

Wyróżnienia otrzymały następujące klasy:

Klasa I B, Klasa II B, Klasa III A

Rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt: ,,Żyj zdrowo i bezpiecznie’’  Laureaci konkursu:

I Miejsce– Franciszek Dudek kl. III A

II Miejsce– Wiktoria Król kl. I A

III Miejsce– Julia Pyzik kl. II A

Wyróżnienia otrzymują:

Filip Maj kl. II B

Damian Bartosik kl. I B

Nikola Dziewa kl. III B

Konkurs przygotowały: p. Ewa Kret, p. Elżbieta Biała, p. Edyta Powęska

Gratulujemy!

Edyta Powęska

 

 

 

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930