Home » 2018 » czerwiec » 19

Daily Archives: 19 czerwca, 2018

 

Dyrekcja oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają uczniów oraz ich rodziców na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

Pierwsza część zakończenia rozpocznie się czwartkową Mszą Świętą w Kościele Parafialnym  w Stróży o godz. 10.00.

Szkolna część zakończenia odbędzie się w piątek o godz. 9.00.

ZAPRASZAMY!!!

Pobyt młodzieży rumuńskiej i węgierskiej z projektu  „Ecological means logical” w Szkole Podstawowej w Stróży

W dniach 8 – 14 maja w ramach mobilności Erasmus + naszą szkołę odwiedzili uczniowie z partnerskiej szkoły z Rumunii i Węgier. Przybyłych gości powitaliśmy wraz z rodzinami goszczącymi w godzinach wieczornych w poniedziałek 7 maja.

We wtorek rano spotkaliśmy się w szkole. Po serdecznym powitaniu, krótkim przedstawieniu grup, opiekunów i zapoznaniu się z planem pobytu w Polsce przed godziną 10.00 zebrani udali się na wizytę w Gminie. Wójt Gminy Kraśnik Pan Mirosław Chapski oficjalnie powitał delegację uczniów i nauczycieli z Rumunii i Węgier. Podczas całego pobytu realizowano następujący harmonogram:

Po powrocie do Stróży uczestnicy projektu wybrali się na spacer po najbliżej okolicy. Zwiedzili Kaplicę Św. Trójcy, obserwowali przyrodę wokół stawów, przyjrzeli się źródełkom, a przy okazji zebrali potrzebne do założenia zielników okazy roślin. Po obiedzie młodzież zajęła się przygotowywaniem zielników. Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie porządkowali zebrane okazy i opisywali je. Praca odbywała się w miłej i radosnej atmosferze. Następnie omówiono różnice i podobieństwa państw partnerskich w krajobrazie. Polscy uczniowie przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację pt.” Charakterystyka regionu: roślinność, skały, zwierzęta”. Po krótkim odpoczynku w domach rodzin goszczących ponownie spotkaliśmy się w szkole na wieczorku zapoznawczym.  Tradycyjne polskie potrawy przygotowali rodzice dzieci biorących udział w całym przedsięwzięciu.  Na początku obejrzeliśmy prezentację wszystkich państw o Polsce. Następnie młodzi Polacy zaprezentowali pozostałym uczestnikom projektu nasze narodowe tańce – polkę i poloneza. Goście nauczyli się śpiewać piosenkę „Szła dzieweczka”.  Tańce i śpiewy sprawiły, że wszyscy wrócili do domów w wyśmienitych humorach.

            W środę z samego rana młodzi Rumunii i Węgrzy uczestniczyli w zajęciach komputerowych, podczas których przygotowali prezentację o odnawialnych źródłach energii. Tego dnia uczniowie wspólnie pracowali nad makietą przedstawiającą okolicę naszej szkoły. Praca ta była wspaniałą okazją do zaprezentowania piękna naszego kraju, ale także stwarzała możliwość lepszego poznania się i zacieśnienia więzi. Tego dnia zwiedzili szkółkę drzew w Marynopolu. Na miejscu przywitali ich panowie leśnicy i oprowadzili ścieżką edukacyjną po marynopolskim lesie. Przedstawili im również proces powstawania sadzonki drzewka. Po ciekawej lekcji przyrody i ochrony środowiska zatrzymali się w tym pięknym miejscu, by posilić się grillowanymi kiełbaskami. Zadowoleni i najedzeni wrócili do szkoły, gdzie czekały na nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słodkowie Pierwszym,  z którymi przygotowywali tradycyjne polskie danie – pierogi. Wszyscy chętnie zabrali się do wykonywania tego zadania. Na twarzach zebranych często gościł uśmiech. Ta atrakcja szczególnie przypadła do gustu naszym gościom.

            Kolejny dzień również rozpoczął się od tworzenia makiety naszej okolicy i zajęciami komputerowymi.  Po twórczej pracy uczestnicy projektu Erasmus + uczestniczyli w lekcji matematyki, którą prowadziła Pani Aneta Mirosław. Ta lekcjach również tematycznie związana była z ekologią. Temat tej lekcji brzmiał: Obliczenia w EKOmatematyce, a uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania oraz grali w matematycznych Milionerów. Po obiedzie odbyli wizytę w kraśnickiej oczyszczalni ścieków, gdzie podczas zajęć uczestnicy projektu zostali zapoznani z funkcjami i strukturą zakładu. Poznali etapy oczyszczania ścieków: mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Obejrzeli laboratorium oraz ścieki na różnych etapach oczyszczania. Zachwyt i niedowierzenie wzbudziła czysta woda będąca końcowym produktem pracy bakterii.

Wieczorem została zorganizowana dyskoteka, na której młodzież świetnie się bawiła i kolejny raz mogła spróbować polskich przysmaków.

            Piątek był dniem przeznaczonym na zwiedzanie Sandomierza. W tym malowniczym mieście nasi zagraniczni goście obejrzeli Wąwóz Królowej Jadwigi, kościół św. Jakuba, Stare Miasto i Bramę Opatowską. Największą atrakcją okazała się Zbrojownia Rycerska, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale też przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę czy halabardę. Chłopcy byli zachwyceni. Dziewczynki mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. Uczestnicy wycieczki zrobili sobie w tych przebraniach niesamowite, pamiątkowe zdjęcia.

            Sobota, to niestety, ostatni dzień pobytu naszych miłych gości. O godzinie 8.00 odbyło się spotkanie w celu tworzenia słowniczka pojęć ekologicznych. Tuż przed południem nastąpiło oficjalne pożegnanie i wręczenie certyfikatów oraz drobnych upominków. Ten dzień pokazał jak bardzo uczestnicy projektu zżyli się ze sobą. Pożegnaniu towarzyszyły łzy. Nasza młodzież z żalem żegnała swoich zagranicznych przyjaciół. Miejmy nadzieję, że zawiązana w ciągu tych kilku dni przyjaźń przetrwa, a my spotkamy się ponownie jesienią na rewizycie na Węgrzech.

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930