Home » Aktualności » Służba potrzebującym

Służba potrzebującym

Wraz z nadejściem Adwentu, jak co roku, Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej w Stróży wzmogło swoją pracą na rzecz potrzebujących. Akcje te same, prowadzone przez wolontariuszy, jednakże zawsze inaczej i z coraz większym zapałem.

To, co przed wieloma laty, było nie lada wyzwaniem, stało się jakże chlubną rzeczywistością, to ciągłe pozyskiwanie lokalnej społeczności dla tej idei.

Pośród wielu wyzwań, które stawiają sobie wolontariusze w swej pracy, w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia, dominują dwie akcje: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świece sprowadzane z Caritas Archidiecezji Lubelskiej, szybko znalazły nabywców, gdyż cel tego przedsięwzięcia – pomocy w organizacji wypoczynku ubogim dzieciom, jest dla społeczności Stróży jasny, przejrzysty i zaakceptowany, jako oczywisty.

Druga akcja – Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, cieszyła się, w tym roku, wielkim powodzeniem. O jej przebiegu informował parafian w czasie rekolekcji ksiądz proboszcz Grzegorz Stąsiek na prośbę opiekunki Koła. Dlatego też w tych dniach zebrano w sklepach najwięcej żywności.

Właściciele sklepów, nie tylko chętnie się zgadzają na wstawienie koszy i pobyt wolontariuszy, ale wspierają akcję przez zachęcanie swoich klientów do udziału w niej. Dlatego też, należy złożyć Im serdeczne podziękowanie za zrozumienie oraz pomoc. A są to sklepy Groszek M i P Szempruchów, Lewiatan W. Piętala oraz sklepy W. Michałowskiego.

Najwięcej artykułów zebrano w sklepie Państwa Szempruchów. Zbiórka artykułów żywnościowych odbywała się również w szkole pod opieką wychowawców klas, co zasługuje na uznanie i podziękowanie. Do sztabu akcji należeli pracownicy szkoły: Agnieszka Adamczyk – opiekunka Koła, katechetka – Agnieszka Kalisz, pedagog szkolny Małgorzata Figiel oraz nauczyciel wychowania fizycznego Konrad Kasperek, który swoim samochodem zwiózł ze sklepów zebraną żywność. Osobami wspomagającymi, jak co roku była dyrekcja szkoły: Anna Myszak i Małgorzata Urbańczyk oraz Wóit Gminy Mirosław Chapski.

Ze zgromadzonych darów przygotowano przez wolontariuszy 40 paczek wg listy sporządzonej przez pedagog szkoły i rozdano potrzebującym dzieciom.

Czas przedświąteczny, to również wspomaganie materialne różnych akcji i instytucji charytatywnych. Pieniądze pochodzą z dobroczynnych składek dokonywanych, nie tylko przez wolontariuszy ale uczniów i nauczycieli szkoły. Jest to również dochód z pracy wolontariuszy przy organizowaniu kawiarenek, a dochód przeznaczany jest na opłatę „Adopcji Serca” dla dzieci z Peru oraz Wybrzeża Kości Słoniowej, która wynosi co kwartał 330zł

Koło wsparło również: Fundację Polską Raoule Folleraeu – Pomoc Trędowatym Warszawa ul. Remblińska 10/24, Polską Fundację dla Afryki Kraków ul. Krowoderska 24/3, Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo – Lublin ul. Jezuicka 4/9, SOS Wioski Dziecięce w Polsce Al. Wilanowska 309A Warszawa.

Młodzież w Kole uczy się praktycznego służenia drugiemu człowiekowi, solidarności, odpowiedzialności, poprawnej zaradności i gospodarności, a przede wszystkim czynienia dobra przez miłość.

Agnieszka Adamczyk

caritas2