Home » Aktualności » Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?

Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?

 

Klasa Va próbowała odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując zdobytą wiedzę w klasie IV oraz korzystając z opisu doświadczeń zamieszczonych w podręcznikach do przyrody. Uczniowie postanowili zbadać czy powietrze przy ulicy jest rzeczywiście bardziej zanieczyszczone niż w okolicach oddalonych od linii komunikacyjnych. Wykonali potrzebny do wykonania zestaw doświadczalny składający się z plastikowego pojemniczka z taśmą samoprzylepną, klejem do góry na kijku. Jeden kijek wbito przy ulicy, a drugi w okolicach stawów. Po tygodniu stwierdzono, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w okolicach szosy. Zbadano również wodę. Pobrano ją z wodociągu, z rzeki i ze stawu. Sprawdzono zapach, rodzaj zapachu, barwę oraz przezroczystość. Stwierdzono, że woda w naszych stawach i w rzece jest dosyć czysta. To bardzo dobrze.

M. Bartosik

100_3319

100_3322