Home » Aktualności » Z potrzeby serca

Z potrzeby serca

,,…Chorym będę okazywał specjalnie wiele serca. Będą oni w moim sercu zajmować wraz z ubogimi pierwsze miejsce…”.

Kierując się słowami Patrona naszej Szkoły Podstawowej – Księdza Stanisława Zielińskiego harcerze ze szkolnej drużyny ,,Parasol” angażują się w pomoc chorym i potrzebującym. Jak co roku sprzedawaliśmy ,,cegiełki” (kalendarzyki oraz pomoce dydaktyczne), z których dochód przeznaczyliśmy na sprzęt rehabilitacyjny dla chorego na retinopatię Jakuba – podopiecznego Fundacji działającej na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych ,,POMÓŻ I TY”.        Postanowiliśmy wspomóc również seniorów. W grudniu 2015 r. nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ,,60 Plus”. Przygotowaliśmy kartki i ozdoby Bożonarodzeniowe, zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny, a zebrane środki przekazaliśmy seniorom.

Jak co roku harcerze   przeprowadzili kolejną edycję – XVI akcji ,,Góra Grosza” – pomoc dla dzieci, które przebywają w rodzinach zastępczych.

Tradycją harcerską stało się świąteczne kolędowanie. W tym roku szkolnym 2015/2016 postanowiliśmy pomóc podopiecznym Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Papież Benedykt XVI powiedział – „Każde cierpienie, szczególnie bezbronnego małego człowieka, jest dramatycznym wołaniem o pomoc”. Analizując te słowa nasi harcerze nawiązali kontakt z pracownikami i wolontariuszami działającymi na rzecz hospicjum. Bardzo chcieliśmy osobiście zawieźć zgromadzone podczas kolędowania w naszej okolicy środki. Napisaliśmy scenariusz przedstawienie dla dzieciaków pt. ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, planowaliśmy wykonanie paczek świątecznych dla mieszkańców hospicjum, niestety nasz wyjazd okazał się niemożliwy. Pani doktor pracująca w tym ośrodku szczegółowo wyjaśniła nam, że nasza obecność byłaby bardzo dużym zagrożeniem, a nawet mogłaby okazać się śmiertelna dla podopiecznych, ze względu na możliwość wniesienia do hospicjum infekcji. Wiemy już z lekcji przyrody, że organizm zdrowego człowieka z drobnymi zarazkami sobie poradzi, a nieuleczalnie chore dziecko nawet od drobnego przeziębienia może umrzeć. Na zbiórce harcerskiej dużo rozmawialiśmy o życiu tych dzieci i ich cierpieniu, śledziliśmy stronę Lubelskiego Hospicjum, obejrzeliśmy bardzo wzruszający film o mieszkańcach tego ośrodka. Kilku osobom popłynęły z oczu łezki.

Środa Popielcowa wprowadziła nas w czas Wielkiego Postu. W ramach jałmużny wielkopostnej harcerze we współpracy z Panią Katechetką Agnieszką Kalisz zorganizowali kiermasz świąteczny. Oferowaliśmy pisanki, ozdoby wielkanocne i kartki świąteczne. Nasze przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców, zwłaszcza, że zgromadzone środki przeznaczamy na pomoc potrzebującym z naszego najbliższego otoczenia.

To oczywiście nie koniec naszych działań na rzecz potrzebującym bliźnim, gdyż wynika to z Prawa Harcerskiego, a zdążyliśmy się przekonać, że wolontariat wciąga więc już układamy nowe projekty pomocy.

Magdalena Bartosik