Home » Aktualności » Bliżej niepełnosprawności

Bliżej niepełnosprawności

W naszej szkole w różnoraki sposób co roku obchodzony jest 16 XI Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 3 XII Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych oraz 10 XII Światowy Dzień Ochrony Praw Dziecka. Te trzy ważne daty wiążą się znacząco ze sobą i występują bardzo blisko siebie.

Jak wszyscy już wiemy w naszej szkole istnieje klasa integracyjna, jak również do naszej szkoły uczęszczają uczniowie z różnymi dysfunkcjami, czy o różnym pochodzeniu. Nikogo to nie dziwi i w naszej szkole z tego powodu nikt nie czuje się źle, ponieważ poprzez przeróżne akcje i przedsięwzięcia uczymy się wspólnie tolerancji, poszanowania i akceptacji. Z tej okazji w naszej szkole 16 listopada br. powstała okolicznościowa gazetka o tolerancji na korytarzu szkolnym oraz nr specjalny gazetki w formie folderu, który został rozdany wychowawcom klas, do dyskusji i pogadanki z uczniami podczas godziny wychowawczej.

Po zakończonych wyjazdach mikołajkowych 7 grudnia Samorząd Uczniowski na czele z p.Markiem Skrzyńskim oraz nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej Va p.Agnieszka Chodara, przygotowali krótki apel o niepełnosprawności, tolerancji i prawach dziecka. Apel miał formę krótkich informacji przekazanych przez uczniów z SU oraz prezentacji multimedialnej.

Głównym przesłaniem apelu było przypomnienie wielu istotnych spraw dotyczących jakiejkolwiek niepełnosprawności. Należy więc pamiętać ( jak mówi Międzynarodowa Konwencja Praw Człowieka), że Każdy człowiek zdrowy, głuchy, niewidomy, słabo widzący, niedostosowany społecznie, inwalida ruchu, ma prawo do: opieki, wychowania, pobierania nauki i życia w społeczeństwie”.

Każdy z nas musi też wiedzieć, że osoba niepełnosprawna nie jest gorsza, a szczególnie wybrana, wyjątkowa i niezwykle wrażliwa. Pomóżmy więc naszym uczniom, kolegom i koleżankom zaakceptować siebie i umacniajmy ich w tym, że ich życie ma sens. Nie odwracajmy się od nich, bo los może odwrócić się także od nas i każdy z nas może być jutro osobą chorą lub niepełnosprawną. Pamiętajmy o tym!

A.Chodara

Prezentacja Bliżej NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI