DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

„Wiedzę możemy zdobywać od innych,

 ale mądrości musimy nauczyć się sami”

A. Mickiewicz

14 października w Polsce jest Dniem Edukacji Narodowej. To święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które  obchodzimy bardzo uroczyście. Nauczyciele otrzymują medale, Krzyże Zasługi oraz podziękowania od rodziców i uczniów. Zwłaszcza w szkołach podstawowych z tej okazji organizowane są apele i przedstawienia.

Również w naszej szkole ten dzień był szczególny, 13 października 2017r. odbyła się  uroczysta akademia. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Kraśnik pan Mirosław Chapski oraz zaproszeni nauczyciele emerytowani.  Montaż słowno – muzyczny pod opieką pań: Honoraty Kołodziej, Katarzyny Zielnik i Aliny Bańki przygotowali uczniowie klasy III b i klas V. Całą uroczystość uświetnił chór szkolny pod kierownictwem pana Andrzeja Wierzchowiaka. Występujący w nim uczniowie w  imieniu wszystkich dzieci wyrażali wdzięczność swoim nauczycielom i nauczycielom emerytom oraz  pracownikom obsługi za trud wkładany w ich nauczanie i wychowanie. Prezentowane piosenki były dopełnieniem tych podziękowań.

Nauczyciel to osoba, od której uczymy się. To ktoś, kto zadziwia nas swoją mądrością, inteligencją, inspiruje i motywuje do działania. Dlatego przygotowany występ obfitował w liczne życzenia i podziękowania.

 

Honorata Kołodziej

 

Wyjazd integracyjny do Manii Skakania w Lublinie

6 października klasy VI A i B oraz chętne osoby z klasy V i VII wybrały się do Manii Skakania w Lublinie. Jest to obiekt z dużą ilością trampolin. Hala jest wypełniona od ścian do sufitu trampolinami, z różnymi sektorami: do koszykówki, gry w zbijaka, sektor z basenem wypełnionym gąbkami, trampoliny skośne i poziome. Po dojeździe na miejsce i przygotowaniu się do skakania odbył się krótki instruktaż bezpiecznego zachowania się podczas zabaw  na trampolinach, następnie nastąpiła rozgrzewka  przygotowująca do korzystania z atrakcji prowadzona przez trenerów Manii Skakania. Potem trenerzy poprowadzili lekcję w-f z wykorzystaniem trampolin, na których uczniowie mogli poskakać wykonując proponowane przez trenerów zadania.

Uczniowie z radością „fruwali” w powietrzu. Pod okiem instruktorów próbowali wykonać salta, gwiazdy, nurkowali w gąbkach, wykonywali przewroty czy tez skoki tygrysie. Druga godzina pobytu na trampolinach należała już do uczniów, którzy próbowali swoich sił po instruktarzu w skokach do basenu z saltem, niektórym udało się  nawet podwójne salto. Spełniło się marzenie niektórych osób o „lataniu” i innych ewolucjach w powietrzu, uczniowie korzystali również z małego parku linowego.  Po wyczerpującej zabawie udaliśmy się do Mc’Donalda, aby odpocząć i uzupełnić  spalone kalorie. Apetyty po wyczerpującym wysiłku dopisywały wszystkim uczniom. Po wszystkich atrakcjach przygotowanych na ten dzień wszyscy choć zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wracali do domów pytając po drodze o kolejny wyjazd.

Organizatorem wycieczki był p. K. Kasperek. Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele: K. Kasperek, A. Chodara, M. Figiel.

K.Kasperek

Powiatowe sztafetowe biegi przełajowe

PODWÓJNY BRĄZ SP W STRÓŻY

Dnia 28 września 2017 r. na terenach rekreacyjnych w Kraśniku Fabrycznym reprezentacje dziewcząt i chłopców pod opieką p. Konrada Kasperka brały udział w Powiatowych Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Dziewczęta musiały pokonać 6×800 metrów, zaś chłopcy 6×1000 metrów po trasie w zróżnicowanym terenie. Do rywalizacji stanęło sześć szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i dziewięć podstawówek w kategorii chłopców. W obu kategoriach rywalizacja była bardzo zacięta i praktycznie do ostatniej zmiany nie było wiadomo jaka będzie ostatecznie kolejność na mecie.

            Reprezentacja dziewcząt w składzie: Patrycja Król Vb, Kinga Kasperek VIb, Martyna Surma VIa, Amelia Wielgus VIa, Natalia Pyzik VIb, Natalia Wanatowicz VIb zajęła trzecie miejsce. Reprezentacja chłopców w składzie: Franciszek Bożek VIa, Filip Orzeł VIb, Damian Jargieła VIb, Mikołaj Daśko VIa, Łukasz Małek VIb, Mikołaj Kania VIa, również pokazała swoją siłę i zajęła, także trzecie miejsce w swojej kategorii.

            Dziękuję wszystkim uczestnikom za trud włożony na przygotowania do zawodów oraz za osiągnięty wynik i życzę kolejnych sukcesów na zawodach sportowych.

K. Kasperek

 

Sprzątanie Świata 2017

Jak co roku społeczność szkolna wzięła udział w akcji ,,Sprzątanie świata’’, która odbyła się pod hasłem ,,Nie ma śmieci – są surowce”.  Celem tej edycji  jest zwrócenie  uwagi  na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami, które możemy przetwarzać.

W ramach tej akcji w szkole podjęte zostały działania na rzecz poszanowania ii ochrony środowiska. Uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali teren miejscowości, w której znajduje się szkoła. W klasach  zostały wykonane i zawieszone plakaty promujące selektywną zbiórkę odpadów. Społeczność szkolna włączyła się w akcję zbierania plastikowych nakrętek i zużytych baterii.

Bardzo dziękujemy Gminie Kraśnik za zakupione jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci.

Beata Gryta

Konkursy przedmiotowe

Informacja o konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2017/2018

Szkoła Podstawowa im. ks. St. Zielińskiego w Stróży

 

Zachęcamy uczniów klas IV – VII do udziału w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Harmonogram eliminacji szkolnych

Konkurs Termin etapu szkolnego Komisja konkursowa
ortograficzny 19 października 2017 A.Adamczyk – przewodnicząca

R.Kaźmierak

H.Kołodziej

historyczny 20 października 2017 M.Skrzyński – przewodniczący

H.Kołodziej

J.Puzoń

polonistyczny 23 października 2017 R.Kaźmierak – przewodnicząca

A.Adamczyk

H.Kołodziej

języka angielskiego 24 października 2017 A.Brodowska – przewodnicząca

K.Berdys

E.Więckowska

matematyczny 25 października 2017 A.Mirosław – przewodnicząca

A.Rybak

M.Urbańczyk

 

Czas trwania eliminacji szkolnych (po odliczeniu czasu przeznaczonego na czynności organizacyjne) wynosi 60 min. Wszystkie konkursy będą rozpoczynały się na drugiej lekcyjnej (o godz. 8.50).

Szczegółowe informacje dotyczące konkursów znajdują się na naszej stronie w zakładce konkursy.

Wizyta Węgrów

W dniach 1-4 września gościliśmy w Stróży delegację młodzieży węgierskiej z nauczycielami oraz Panią dyrektor z miejscowości Bihornogybajom.To właśnie z nimi będziemy współpracować przez kolejne 2 lata w ramach projektu Erasmus+.

Delegacja przyjechała na zaproszenie władz  Gminy Kraśnik.  Jednym z celów wizyty była integracja młodzieży polsko-węgierskiej oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem naszej Szkoły.

W piątek delegacja została uroczyście przywitana przez pracowników naszej szkoły, a następnym punktem wizyty było zwiedzanie  naszej placówki.

Jedną z atrakcji w naszej szkole były zawody sportowe,  które zostały przygotowane przez naszych nauczycieli od wychowania fizycznego.  Uczniowie zostali podzieleni na dwie, mieszane drużyny, co sprzyjało ich integracji. Trochę zmęczeni , ale z uśmiechami na twarzach brali udział w kolejnych konkurencjach.

Po południu, delegacja wyruszyła do Doboszówki, gdzie poznali tajniki wyrabiania chleba w myśl hasła: „Od ziarenka do bochenka”.

Uczniowie z Węgier odwiedzili również Lublin, zwiedzali Stare Miasto i poznali historię Lublina. Ponadto, spędzili miło czas w Parku Trampolin.

W przyszłym roku powitamy ich ponownie wraz z młodzieżą z  Rumunii, ale już w ramach projektu „Ekologiczne znaczy logiczne”.

 

Ewa Więckowska

 

 

Poznajemy Roztocze

W dniach 24.09-26.09.2017 r. odbyła się kolejna edycja Zielonej Szkoły. Tym razem uczniowie  klasy III  ,,a”  Szkoły  Podstawowej w Stróży pod opieką  nauczycieli: Ewy  Kret, Edyty Powęski oraz Katarzyny Pytlak poznawali najpiękniejsze zakątki Roztocza.

Pierwszy dzień Zielonej Szkoły rozpoczął się wizytą w Doboszówce. To właśnie tam uczestniczyli w warsztatach ,,Od ziarenka do bochenka”, gdzie w praktyczny sposób mogli utrwalić sobie wiadomości na temat wyrobu chleba, poznane na edukacji przyrodniczej.

Pobyt w Doboszówce zakończyła przejażdżka na koniach oraz strzelanie z profesjonalnego łuku. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarli do Krasnobrodu. To właśnie tam w Ośrodku Wypoczynkowym Pszczeliniec nocowaliśmy- niektórzy uczniowie już trzeci raz. Pierwszy dzień Zielonej Szkoły zakończyło ognisko oraz śpiewy przy akompaniamencie gitary Pana Piotra. Drugi dzień to  zwiedzanie ZOO w  Zamościu, zabawy w parku linowym oraz Zamojska Starówka. Po zajęciach  Kuchcikowa, podczas których każdy przygotował sobie kolację, odbyły się długo wyczekiwane ,,podchody”. Zmęczeni  leśną, nocną zabawą  wszyscy szybko usnęli. Trzeci dzień  wyjazdu to zabawy nad zalewem w Krasnobrodzie. Tam właśnie dzieci miały możliwość nauczyć się gry w ,,rugby’’, ,,kule-bule’’ oraz inne ciekawe zabawy. W Krasnobrodzie  zwiedzaliśmy  Sanktuarium, Muzeum Regionalne, Ptaszarnię oraz Kaplicę  ,,Na Wodzie”. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy na Zielonej Szkole był Zwierzyniec. Tam zobaczyliśmy  ,,Kamień Szarańczy’’ oraz budynki Ordynacji  Zamojskiej. Następnie przeszliśmy ścieżką edukacyjną ,,Po Wydmie’’ do Stawów Echo, gdzie nastąpiło podsumowanie wyjazdu oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.

Wyjazd na Zieloną Szkołę to nabywanie nowych wiadomości i umiejętności poprzez działanie. To także integracja zespołu rówieśniczego, wzajemna pomoc i radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Ewa Kret, Edyta Powęska

Wywiadówka 27.09.2017r.

W środę 27.09.2017r. dyrekcja oraz wychowawcy klas, zapraszają rodziców i prawnych opiekunów uczniów na pierwszą w tym roku szkolnym „wywiadówkę” podczas, której zebrani zostaną zapoznani z dokumentacją szkolną i zasadami funkcjonowania ich podopiecznych w szkole. Podczas spotkania zostaną przeprowadzone wybory do rad klasowych rodziców oraz do Szkolnej Rady Rodziców. Rodziców z klas I-III zapraszamy na godz. 16.30, rodziców uczniów z klas IV-VII zapraszamy na godz. 17.15.

ZAPRASZAMY !!!

Bezpieczne Grzybobranie

          Korzystając z zaproszenia Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kraśniku w dniu 22.09.2017r. uczniowie klasy IIa i IIb pod opieką swoich pań wychowawczyń p. Bożeny Brytan i p. Beaty Gryty odbyli ciekawą lekcję grzybobrania. Uczniowie zobaczyli świeże eksponaty grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Wysłuchali fachowych porad  grzyboznawcy i obejrzeli film edukacyjny. To była ciekawa lekcja!

       Beata Gryta

Ekologicznie znaczy logicznie

„Ekologicznie znaczy logicznie” to tytuł programu edukacyjnego, który będzie realizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży, w ramach europejskiego programu Erasmus +. Pozyskanie funduszy niezbędnych  do przeprowadzenia działań nie było łatwe, gdyż szkoła nasza nigdy nie brała udziału w tego typu programach. W pierwszej chwili gąszcz dokumentów (także w języku angielskim) wydał się nam, nowicjuszom,  nie do przebrnięcia.  Zespół nauczycieli pod kierunkiem dyrektor Anny Myszak podjął wyzwanie napisania projektu i złożenia wniosku konkursowego.  W sesji wiosennej programu  Erasmus + złożonych zostało 239 wniosków z całego kraju, a wniosek Szkoły Podstawowej im. ks. St. Zielińskiego w Stróży znalazł się wśród 99 zwycięskich projektów i otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 87 460 Euro. Do współpracy przy jego realizacji zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Wegier ze szkoły  Szucs Sandor Altalanos Iskola es AMI z Biharnagybajom  oraz ze szkoły Scoala Gimnaziala Grigore Hagiu z miejscowości  Targu Bujor z Rumunii.

Program „Ekologicznie znaczy logicznie”  ma za zadanie promować edukację  na rzecz ekorozwoju oraz działań pro-ekologicznych w społecznościach  lokalnych i regionach realizatorów projektu, a więc Polski, Węgier i Rumunii. Ma on pokazać, że edukacją ochrony  przyrody i ulepszania środowiska winniśmy  objąć wszystkich,  bez względu na wiek i kraj zamieszkania. Wyzwaniem edukacji jest  wyposażenie młodzieży w podstawowy warsztat wiedzy i umiejętności, przygotowujących do studiów, pracy, życia, do wyzwań  jakie stawiają nowoczesność i globalizacja. Wymiana międzynarodowa to taka mini porcja tych elementów, które może nie odmienią od razu życia naszych dzieci, ale na pewno przyniosą efekty, które zaowocują w późniejszym okresie. Ponadto  spotkania międzynarodowe to okazja do  pogłębianie  znajomości języka angielskiego i wypróbowania swoich umiejętności językowych. Jest  to  dla uczniów często pierwsza w życiu okazja do sprawdzenia, jak dobrze opanowali ten język i  do jakiego stopnia są w stanie się nim  porozumieć.

Projekt zaplanowano na 24 miesiące, w czasie których odbędą się  3 międzynarodowe wymiany  uczniów. Problemy dotyczące ochrony środowiska nie znają granic. Cieszymy się, że możemy o nie zadbać w międzynarodowym towarzystwie.   Przed nami nowe wyzwanie, które mamy nadzieję, przyniesie wszystkim ogromna radość i satysfakcję.

 

M.Urbańczyk