Home » Aktualności » Uczniowie porządkują mogiły

Uczniowie porządkują mogiły

Tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, w czwartek 29 października 2015r. uczniowie z Koła krajoznawczego wraz z opiekunami, udali się na dwa pobliskie cmentarze. Chodzi oczywiście o cmentarz wojenny w Karpiówce oraz cmentarz parafialny w Stróży.

Chętni uczniowie z klasy IV „a” poświecili swój czas po lekcjach, aby pomóc uprzątnąć groby, zapalić znicze, pomodlić się za tych którzy dla nas walczyli, ale przede wszystkim oddać hołd poległym żołnierzom. Uczniowie w porządkowanie grobów włożyli dużo pracy, zapału i zaangażowania. Wysłuchali także pogadanki na temat walki z okupantem 31 grudnia 1943r. oraz sami opowiadali co wiedzą na temat wydarzeń w tym dniu od swoich rodziców, dziadków czy znajomych. Dowiedzieliśmy się wszyscy, że na cmentarzu w Karpiówce pochowani są niektórzy krewni naszych uczniów. Warto wspomnieć, że na cmentarzu znajdują się mogiły ziemne z betonowymi krzyżami i tablicami, a pochowane są tam bardzo młode osoby.

Po sprzątaniu, wspólnej modlitwie i zapaleniu zniczy, część uczniów z opiekunami udała się na drugi cmentarz w Stróży, gdzie znajduje się masowa mogiła żołnierzy z I wojny światowej. Są tutaj groby żołnierzy austriackich, niemieckich i rosyjskich, którzy polegli podczas 1-szej bitwy pod Kraśnikiem w sierpniu 1914r. Podczas prowadzonych prac porządkowych w ogrodzie 1987 r. wykopano czaszki i kości ludzkie. Obecnie na niewielkich rozmiarów mogile ustawiony jest krzyż metalowy jedynie dla upamiętnienia miejsca. Tutaj także wspólnie pomodliliśmy się i zapaliliśmy znicze.

Celem naszej akcji było uświadomienie uczniom wartości życia, poszanowanie pamięci zmarłych oraz cel główny sprzątanie zaniedbanych, zapomnianych grobów. My na szczęście takich nie spotkaliśmy. Pamiętajmy jednak: SZANUJĄC ZAMRŁYCH – SZANUJESZ TEŻ INNYCH!

Agnieszka Chodara

WP_20151029_032


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30