Home » Aktualności » „Inny” nie znaczy gorszy

„Inny” nie znaczy gorszy

„Łącząc dzieci niepełnosprawne ze zdrowymi, osiągamy wielki sukces na przyszłość -tworzymy tolerancyjne społeczeństwo.”

(Jan Paweł II)

„Inny” nie znaczy gorszy

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony co roku 16 listopada oraz Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych dnia 5 grudnia, powinien być dla wszystkich okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec „innych”. Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież szkolną i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinni stawiać przed sobą rodzice, władze, wszystkie szkoły i media.

Przypominając sobie po krótce pojęcie tolerancja, mamy na myśli wyrozumiałość wobec czyichś przekonań i poglądów oraz wobec czyjegoś postępowania. Człowiek tolerancyjny nie wyśmiewa się z kogoś, kto słucha innej muzyki. Człowiek tolerancyjny szanuje cudze poglądy. Musimy jednak pamiętać, że bycie tolerancyjnym wcale nie znaczy, że mamy się zgadzać na złe zachowanie innych i wobec innych.

Mając na celu kształtowanie u uczniów postawy poszanowania i otwartości na wszelką odmienność, poprzez łamanie stereotypów i akceptację innych ludzi, nasza szkoła cały czas i w różny sposób podejmuje wszelkie działania zmierzające do poszanowania niepełnosprawności i postawy tolerancji.

Na początku grudnia po przeprowadzeniu pogadanek w klasach, p. pedagog Ewa Mróz oraz nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej p. Agnieszka Chodara wraz z klasami czwartymi przygotowały apel: „Inny” nie znaczy gorszy. Oprócz kształtowania pozytywnych postaw u uczniów, istotnym celem przygotowania apelu, była także integracja obydwóch klas oraz współpraca uczniów ze sobą.

Podczas apelu czwartoklasiści przedstawili krótką scenkę o niepełnosprawnym chłopcu, który nie mógł bawić się jak inne dzieci, a te nie rozumiejąc jego sytuacji, wyśmiewały się z niego i uważały za samoluba i innego niż oni. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Po części artystycznej, aktorzy przypomnieli wszystkim bardzo cenne uwagi:

Żyjąc w zgodzie z sobą, potrafię też z tobą”; „Toleruję to znaczy nie oceniam Ciebie, choć inaczej wyglądasz niż ja”; „Nie odrzucam Cię, chociaż wierzysz w inne wartości niż ja”.

Podsumowując musimy pamiętać, że żyjemy w świecie, w którym na brak tolerancji chorujemy często my sami. Nie wszyscy, ale często śmiejemy się, gdy ktoś źle czyta, dokuczamy komuś, kto słabo biega, czy źle gra w piłkę…itd. Brak nam wyrozumiałości dla słabych, powolnych i cichych. Aby nie zapomnieć o tych wszystkich ważnych sprawach, pamiętajmy rady naszych uczniów, kolegów i koleżanek:

„Jest recepta, przyjacielu, aby mieć kolegów wielu:

wyjrzyj prosto lub z ukosa poza czubek swego nosa!”.

„Adzie, która siedzi z boku, pożycz czasem kartkę z bloku,

a z zapominalskim Frankiem podziel swoim się śniadankiem”.

„GDY O INNYCH MYŚLISZ CZASEM, TO PRAWDZIWYM JESTEŚ ASEM!!!”

 A.Chodara

IMG_0109

IMG_0119


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

styczeń 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031