Home » Aktualności » Biblioteka w podróży

Biblioteka w podróży

Dnia 19.12 2016 r. uczniowie naszej szkoły  w Publicznym  Przedszkolu w Stróży przedstawili dla klasy „0” prowadzonej przez p. Urszulę Ożyp apel pt. „Czytasz, czytam, czytamy…”, który promował czytanie książek i wskazywał jak pożytecznie i przyjemnie można spędzić czas z książką a przy tym zyskać nowe umiejętności i wiadomości z różnych dziedzin wiedzy. Następnie odbył się konkurs „Czy znasz te bajki?” , w którym dzieci odgadywały z jakich znanych bajek pochodzą przedstawione im rekwizyty np.: pantofelek – z  „Kopciuszka” , pierniki –  z „Jasia i Małgosi”, łóżeczko z łupiny orzecha włoskiego –  z  „Calineczki ”, długi nos– z „Pinokia” i inne. Wszystkie dzieci wspaniale odpowiadały na pytania – znają bajki  z przedszkola, i z domu. Czytają  wspólnie z   rodzicami, dziadkami. Apel ten został również przedstawiony w klasie II a i wówczas zaproszeni goście: p. Marta Różycka i uczennice III klasy Publicznego Gimnazjum w Stróży przepięknie czytały fragmenty książek przygodowych i podróżniczych.

Grupa uczennic naszej szkoły z klas II a i III b uczestniczyła 11 stycznia 2017r. w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej gdzie odbyły się zajęcia biblioteczne pt. „Wyprawa do Krainy Wiecznych Lodów” prowadzone wspólnie z p. Katarzyną Sudół pracownikiem biblioteki. Uczennice wykazały się znajomością tematyki zimowej: uzupełniały przysłowia rozwiązywały zagadki, robiły bałwanki z butelek i bibuły, tworzyły zimowy alfabet i odnajdywały wyrazy związane z dobrodziejstwami i niebezpieczeństwami związanymi z zimą, odgadywały hasła  z rozsypanek, bawiły się.  Wszystkie dziewczynki były bardzo zadowolone bo w MBP w Filii nr 1 jest  wspaniała atmosfera.

Następnie w Dziale Pedagogicznym Biblioteki II LO im. M. Reja bardzo serdecznie powitały nas panie Stanisława Wnuk i Barbara Wielgus i opowiedziały na czym polega specyfika pracy w bibliotece pedagogicznej.  Uczennice zobaczyły katalogi alfabetyczny i przedmiotowy składające się z ogromnej ilości kart z opisami książek poukładanych w skrzyneczkach. Dowiedziały się w jaki sposób szuka się w nich książek a potem  zapisuje się tylko ich numer. Po czym z  tymi karteczkami zeszły do magazynu, gdzie znajduje około 31000 książek i  samodzielnie wyszukały  potrzebne książki. Miały za zadanie odnaleźć książki zakupione na początku istnienia Biblioteki  ponad pięćdziesiąt lat temu i później. Uczennice szukały wśród labiryntów wysokich pełnych podobnych, bo obłożonych w szary papier książek. Poszukiwania udały się, dziewczynki znalazły wszystkie książki. Wycieczka była udana i wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.

Anna Krzysztoń