Home » Aktualności » „Jaka piękna jest Warszawa…” – wycieczka klas piątych

„Jaka piękna jest Warszawa…” – wycieczka klas piątych

Miesiąc maj w naszej szkole jest miesiącem, w którym większość klas wraz z wychowawcami wybiera się na różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze i przyrodnicze.

W tym roku obie klasy piąte wraz z opiekunami ze swoich klas p. J. Kotułą, K.Kasperekiem, A. Chodarą oraz mamą Kamila p. R. Romańską, odwiedziły na 2 dni naszą stolicę Warszawę.

Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik. Po zabawie urządzeniami do oglądania i odkrywania planet w Planetarium, mieliśmy możliwość „bycia we wszechświecie”, w który wprowadził nas pokaz pt. „Halo Ziemia”.

Pod wrażeniem dzisiejszej techniki i zapoznaniu z panią przewodnik, naszym kolejnym magicznym i niezwykłym miejscem zwiedzania były „wiszące” ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie widzieliśmy wielu czytających i uczących się na łonie natury studentów i nie tylko. Po spacerze w ogrodach przejechaliśmy na Aleje Ujazdowskie i Nowy Świat, by zobaczyć Kancelarię premiera, ambasady i ministerstwa osób rządzących w naszym kraju. Następnym miejscem zwiedzania był 76 hektarowy park – zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie, czyli letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Nasz spacer rozpoczęliśmy od Pałacu Belwederskiego i pomnika Fryderyka Chopina aż do Pałacu na Wyspie.  Spacerując po parku dotykaliśmy multimedialnych ławeczek, które wygrywały nam walce, etiudy i polonezy Chopina. Po wyjściu na Krakowskie Przedmieście, mogliśmy zobaczyć gdzie spoczywa serce kompozytora umieszczone w urnie, która jest wmurowana w filar kościoła św. Krzyża, tak jak sobie zażyczył kompozytor przed śmiercią.

Mijając kolejne pomniki wielkich Polaków tj. Mikołaj Kopernik czy Adam Mickiewicz, doszliśmy do Pałacu Prezydenckiego, gdzie jak wiadomo spotkaliśmy dużo ochrony i policji. Z Krakowskiego Przedmieścia przeszliśmy na rynek Starego Miasta, gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od placu Zamkowego z Kolumną Zygmunta, Katedrą św. Jana i posągiem Syrenki, która cieszyła się największym zainteresowaniem i obowiązkowym foto.  Zwiedzanie Warszawy pierwszego dnia zakończyliśmy zobaczeniem pozostałości murów obronnych Warszawy i Barbakanu oraz pomnika Małego Powstańca, gdzie po wysłuchaniu krótkiej historii niejednemu z nas łza zakręciła się w oku.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od porannych warsztatów w Kampinoskim Parku Narodowym, podążając jedną z dziewięciu ścieżek dydaktycznych „Do Karczmiska”. Zaprzyjaźniony przewodnik leśny pochodzący z Kraśnika, przeprowadził z nami ciekawą lekcję przyrody w bezpośrednim  kontakcie z naturą. Zapoznał nas z zakątkami Puszczy Kampinoskiej pod względem przyrodniczym, geologicznym, kulturowym i historycznym. Słuchając ciekawostek na tle krajobrazu wydmowa – bagiennego, przeszliśmy przez łąkę, grąd, łęg, las bagienny oraz bór sosnowy niecałe 5 km w ok. 80 min. i na szczęście obyło się jeszcze bez uporczywych komarów.

 Następnie trochę zmęczeni spotkaliśmy się z p. przewodnik z poprzedniego dnia, która pokazała nam w skrócie Cmentarz Powązkowski, zwyczajowo nazywany Stare Powązki – zabytkową nekropolię w Warszawie zajmującą w całości 43 ha (dla porównania Watykan – 44 ha) powierzchni. Pochowani są tam popularni aktorzy, dziennikarze, piosenkarze, politycy, sportowcy i reżyserzy, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Polski.

Kolejną frajdą dla nas, ( dla większości pierwszą w życiu) było odwiedzenie Stacji metra na placu Wilsona, a tam nauka poruszania się komunikacją publiczną poprzez samodzielny zakup biletu do metra i przejazd do centrum. Metrem, a potem tramwajem, trafiliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wyjechaliśmy windą na 30 piętro. Z góry z tarasu widokowego, podziwialiśmy miniaturową panoramę Warszawy.

 Swoje dwudniowe zwiedzanie zakończyliśmy w miejscu najlepszych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i biznesowych w Polsce, czyli na stadionie PGE Narodowy, mogąc podziwiać wszystko w najlepszej strefie jaką jest zapewne strefa kibica.

W drodze powrotnej obowiązkowo odwiedziliśmy McDonald’s i zaopatrzeni nie tylko w jedzenie, ale nowe wiadomości o naszej stolicy, bezpiecznie i bez „dodatkowych” przygód wróciliśmy zmęczeni i do naszych domów i szkoły.

A. Chodara

 


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930