Home » Aktualności » Młodzi miłosierni

Młodzi miłosierni

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży pełni społeczną i charytatywną działalność od 15 lat. Hasło programowe zrzeszonej młodzieży w kole brzmi: „ Niesienie pomocy jest potrzebą naszych serc” i jest ciągle realizowane. Praca ta trwa cały rok, ale jest wzmożona w okresie przedświątecznym. Przed świętami Bożego Narodzenia realizowane są następujące akcje: „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” i „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.” Świece przywiezione z Caritas Archidiecezji Lubelskiej szybko znalazły nabywców wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym roku akcja ta jest pod szczególnym hasłem: „Miłosierdzie jest jedno”. Wigilijna świeca , tak bardzo łączy zebranych przy wieczerzy wigilijnej, wzbudza refleksje o tych, którzy są gdzieś samotni i nie są w stanie jej zapalić.

Druga z przedświątecznych akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, również cieszyła się wielkim powodzeniem wśród wolontariuszy i darczyńców. Mieszkańcy Stróży mają wielkie serca i akcję traktują jako zaszczytny obowiązek. Do przygotowanych koszy wkładają produkty dla potrzebujących. Na uznanie zasługują sklepy spożywcze, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie: „Groszek” M. i P. Szempruchów,  „Lewiatan” W. Piętala, i T. Juszkiewicza „Aro” W. Michałowskiego. Dzięki życzliwości właścicieli i sprzedawców, w miejscowych sklepach prowadzono zbiórkę artykułów spożywczych. Koordynatorzy akcji to opiekun SKC – Agnieszka Adamczyk oraz nauczyciel wychowania fizycznego – Konrad Kasperek, który dokonał wszelkich formalności rejestrując akcję,  jak również angażując się    w jej przebieg. Ze zgromadzonych darów przygotowano 30 dużych paczek, które rozdano potrzebującym dzieciom naszej szkoły.

 Do 15 stycznia realizowana jest akcja „Opatrunek na Ratunek” dla Fundacji Pomocy Humanitarnej z Poznania dla Afryki. Zbierane są  różnego rodzaju środki opatrunkowe: gazy, kompresy, plastry, bandaże, strzykawki, które trafią do polskich ośrodków misyjnych szczególnie do krajów trzeciego świata. Uczniowie wraz z członkami Koła wspierają ubogich rówieśników. W ramach „Adopcji Serca” dla dzieci z Peru i Wybrzeża Kości Słoniowej przekazywana jest określona suma pieniędzy poprzez Zakon Pallotynów i Salezjanów. Fundusze te pochodzą z wpłat na cele Kola oraz z pracy wolontariuszy przy organizowaniu kawiarenek, gdzie aktywnie włączają się rodzice przygotowując domowe ciasto, co zasila budżet koła.

 Szkolne Koło wspiera również wiele Fundacji: Fundację Polską Raoula Folleraeu- Pomoc Trędowatym, Polską Fundację dla Afryki, Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Fundację Małych Stópek, Projekt – Rozbudowa Centrum Młodzieżowego im. św. Jana Pawła II w Bangladeszu.

 Poprzez działania wspierające akcje,  dzieci i młodzież uczą się praktycznego służenia drugiemu człowiekowi, solidarności, odpowiedzialności i gospodarności, a przede wszystkim czynienia dobra przez miłość.

Agnieszka Adamczyk i Konrad Kasperek


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031