Home » Aktualności » Integracja mimo wszystko

Integracja mimo wszystko

W sobotnie popołudnie 20 stycznia, uczniowie ze szkolnego chóru ze Szkoły Podstawowej w Stróży z p.Andrzejem Wierzchowiakiem oraz chętni uczniowie z klas IV-VII wraz z opiekunami p.Agnieszką Chodarą i Małgorzatą Kozłowską, wybrali się do Lublina. Po raz kolejny braliśmy udział w corocznej choince zorganizowanej przez profesorów Uniwersytetu Medycznego Annę i Janusza Kockich oraz studentów z Wydziału Genetyki. „Bal na 47 chromosomów” jest okazją dla wszystkich, by choć w małym stopniu uszczęśliwić i roześmiać małe serca chorych dzieci. Osoby o dobrym sercu, tak jak niektórzy uczniowie naszej szkoły, gimnazjum, wychowankowie przedszkola, nauczyciele i rodzice, od lat włączają się do akcji zbierania słodyczy  i używanych, ale w dobrym stanie maskotek oraz pieczenia przeróżnych słodkości. Dochód ze sprzedaży ciast, ciasteczek i mufinek w naszych szkolnych kawiarenkach czy kiermaszach, przekazywany jest na zorganizowanie choinki dla dzieci z chorobami genetycznymi na hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Organizacją kawiarenek w naszej szkole, rokrocznie zajmuje się klasa integracyjna wraz z opiekunami klasy. W miesiącu grudniu klasa 6a zorganizowała dwie takie kawiarenki na parterze szkoły, a chętni uczniowie tej klasy sami zorganizowali, upiekli i przyozdobili pierniczki na tę właśnie akcję. Kolorowe mufinki na kiermasz przekazały również nauczycielki z tej klasy, jak również obecna na urlopie zdrowotnym  p.Joanna Kotuła,  wychowawczyni klasy i inicjatorka tej akcji. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ wszystkie słodkości zniknęły w ciągu 3 przerw, a dzięki hojności naszych uczniów i nauczycieli zebraliśmy pokaźną sumę pieniędzy na ten szczytny cel.

Wybierając się na choinkę do Lublina, również nigdy nie jedziemy z pustymi rękami. Każdy kto może i chce bierze coś ze sobą na poczęstunek, aby tam na miejscu wspólnie częstować się, bawić, ale przede wszystkim integrować z innymi, również chorymi osobami i dziećmi. Jest to niezwykła lekcja szacunku, pokory i poświęcenia dla innych.

 W tym roku wszystkim uczestnikom balu zaprezentowały się tylko nasze uczennice ze szkolnego chóru, którym grając na gitarze pomagała Emilka Bielecka z kl.IIIb.  W planach były tylko 3-4 piosenki (również po angielsku), lecz śpiew i uśmiech na  twarzach dzieci i osób chorych, tak rozbawił wszystkich, że nasze chórzystki z akompaniamentem p.Andrzeja zaśpiewały jeszcze kilka najnowszych przebojów bez wcześniejszego przygotowywania się. Występ naszych uczniów doceniony został jak zawsze szaloną zabawą uczestników oraz gromkimi brawami. Na balu nie zabrakło również studentów, wolontariuszy, uczniów z lubelskiego liceum, którzy również tak jak my uczestniczyli w zbiórce słodyczy i maskotek. Przebrani za bajkowe postacie na czele z Panią Profesor, bawili i zapraszali wszystkich do wspólnej zabawy. W podziękowaniu za uczestnictwo, wszystkie dzieci dostały paczki od świętego Mikołaja. Pomimo że staliśmy na końcu kolejki, prezentów starczyło też dla naszych uczniów, bo niewątpliwie na nie zasłużyły. W paczkach były zebrane słodycze i używane maskotki, które cieszyły na koniec wszystkich najbardziej. Ponieważ kolejka do Mikołaja była bardzo długa, a Mikołaj musiał się jeszcze z każdym pokrótce rozmówić, nasze uczennice wpadły na pomysł, że ten czas umilą swoimi solowymi występami, na które same wcześniej przygotowały podkłady muzyczne. Pojawiły się zatem nowe, nieznane dotąd talenty muzyczne jak występ Wiktorii Kazuli z kl. IVb. W piosence niemieckiej zaprezentowała się także Emilka Rycerz z kl.VIIa i duet Julki Barankiewicz z Martą Biegaj również z kl.IVb.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom: dzieciom, uczniom, rodzicom i nauczycielom za wspólne włączenie się w akcję poświęcony czas, pyszne ciasto, a uczestnikom choinki za wspaniałą wspólną zabawę.

A. Chodara


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728