Home » Aktualności » ,,Tatusiu, kiedy wrócisz?”

,,Tatusiu, kiedy wrócisz?”

Dnia 30 maja 2018 roku klasa IV B z naszej szkoły wraz z wychowawcą Panem Konradem Kasperkiem i opiekunem Magdaleną Bartosik obejrzała wystawę w CKiP w Kraśniku. Przedsięwzięcie było projektem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w  Łambinowicach – Opolu, na który składała się wystawa pt. ,,Tatusiu, kiedy wrócisz?” i towarzyszące jej działania edukacyjne. Inspiracją stał się wyjątkowy zbiór, który trafił do Muzeum na przełomie lat 60 i 70 XX wieku.

Cenna kolekcja, przekazana przez kpt. Józefa Kobylańskiego, zawiera m.in. kilkanaście dziecięcych  rysunków o różnej tematyce, które zostały wysłane do Oflagu VIB Dössel z jednego miejsca – z Kraśnika, a ich autorami byli wychowankowie prywatnego przedszkola prowadzonego w tym mieście przez Janinę Suską. Na wszystkich pracach znajdowały się odręczne dopiski wychowawczyni, która ponadto dołączyła do prac zdjęcia dzieci. W tym przedsięwzięciu Panią Janinę wspierał Patron Naszej Szkoły Ksiądz Stanisław Zieliński.

Dla naszej młodzieży z klasy była to kolejna bezcenna lekcja patriotyzmu. My nauczyciele wychowawcy jesteśmy zobowiązani za Janem Pawłem II przekazywać uczniom ważną treść, że Wolność jest nam dana, ale i zadana.” Bez dbałości o ten stan łatwo, wolnoć utracić, co pokazują karty historii naszego pięknego kraju.

Magdalena Bartosik

czerwiec 2018