Home » Aktualności » Realizacja zadań w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Realizacja zadań w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

     Uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Zielińskiego aktywnie włączyli się w realizację zadań w ramach programu Niepodległa. Podjęliśmy szereg działań, wynikających z nauki Naszego Patrona – Wielkiego Patrioty Księdza Stanisława Zielińskiego, mających na celu uczczenie 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

     We wrześniu uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w rajdzie pieszym pod hasłem Wspólny szlak.  Wraz z wychowawcami udali się w miejsca pamięci znajdujące się na terenie naszej gminy. Uczniowie klasy IV a oraz IV b odwiedzili cmentarz wojenny z II wojny światowej w Karpiówce. Uczniowie klas V a, V b, V c  zapalili znicze przy mogiłach na cmentarzu parafialnym, następnie przeszli pod pomnik pomordowanych w latach 1939 – 1944 w Słodkowie Trzecim. Uczniowie klas VI a oraz VI b udali się na miejsce katastrofy kolejowej  z września 1939 r. w miejscowości Góry.

     Dla najmłodszych zorganizowaliśmy żywą lekcję historii pod hasłem Cześć ich pamięci.. Zgromadzeni przy mogile wojennej z czasów I wojny światowej, wysłuchali opowieści związanej z tym miejscem.

     Kolejnym, ważnym wydarzeniem  było spotkanie ze świadkiem historii. Z uczniami szkoły  spotkał się  wnuk lokalnego patrioty, żołnierza Armii Andersa pana Jana Jędrasika. Opowiadał  o  udziale swojego dziadka  w I wojnie światowej,  walkach podczas II wojny światowej : dwuletnim pobycie w niewoli sowieckiej, służbie w Armii Władysława Andersa, udziale  w bitwie o Monte Cassino oraz latach życia w czasach komunistycznych.

     26 października  zorganizowaliśmy  wycieczkę do Warszawy związaną tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz poznali miejsca związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

     W szkole przeprowadziliśmy dwa konkursy : fotograficzny Selfie z Bohaterem i plastyczny Nasza miejscowość 100 lat temu. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody i  pamiątkowe dyplomy.

     Przygotowaliśmy wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Zgromadzone eksponaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów.

     Pod hasłem Biało – czerwoni uczniowie naszej szkoły rozegrali mecz piłki nożnej. Drużyny  w biało – czerwonych strojach rywalizowały o miano najlepszej.

     Wspólnie zasadziliśmy drzewo –  Dąb Niepodległej, by było żywą pamiątką naszej historii i przypominało o setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

     Podsumowaniem naszych działań w ramach programu Niepodległa był  Koncert Pieśni Patriotycznych, który odbył się 9 listopada 2018r. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Naszą uroczystość uświetnił występ chóru Kombatant Kolorowa Jesień

     Nasze działania nakierowane były na patriotyczne wychowanie młodego pokolenia poprzez wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązanie do historii i tradycji. Wspólnie przeżyliśmy ten wyjątkowy czas, który skłania do refleksji ale przede wszystkim radości.

Beata Latos

Renata Kaźmierak

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

listopad 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930