Home » 2019 » marzec » 12

Daily Archives: 12 marca, 2019

18 „Bal na 47 chromosomów”

Zabawa choinkowa na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, dla dzieci z chorobami genetycznymi.

„Bal na 47 chromosomów” to coroczna zabawa choinkowa na hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest to zabawa integracyjna dla dzieci i osób chorych, obciążonych chorobami genetycznymi. W tym właśnie dniu jest to jedna z okazji, by choć w małym stopniu uszczęśliwić i roześmiać serca chorych osób i dzieci, chociażby poprzez rozmowę, czy zabawę razem z nimi.

Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice oraz wychowankowie przedszkola, od lat w różny sposób pomagają przy zorganizowaniu tejże zabawy. Zaraz po 6 grudnia, jak i w miesiącu styczniu, osoby o dobrym sercu włączają się w akcję zbierania słodyczy i używanych, ale w dobrym stanie maskotek, które są potem sortowane przez studentów i wolontariuszy UM i wkładane do paczek.

Wybierając się na choinkę do Lublina, również nigdy nie jedziemy z pustymi rękami. Rodzice stają wtedy na wysokości zadania, piekąc na ten cel domowe słodkości, a każdy kto może i chce, bierze coś ze sobą, aby na miejscu wspólnie z innymi bawić się i częstować się, ale przede wszystkim integrować z chorymi osobami i dziećmi. Jest to dla wszystkich uczestników niezwykła lekcja szacunku, pokory i poświęcenia się innym.

W tym roku 4 lutego nauczyciele z naszej szkoły: p.J.Kotuła, A.Chodara, M.Kozłowska, M.Turkiwewicz, razem z p.dyr A.Myszak, p.A.Wierzchowiakiem i chórem szkolnym, w sobotnie popołudnie wybrali się po raz kolejny do Lublina na tę właśnie choinkę integracyjną. Niektórzy chórzyści z racji swojego wieku byli tam z nami po raz pierwszy, ale większość to „starzy bywalcy”. Co roku nasi zdolni uczniowie z chóru dają popis, wykonując największe hity  i w ten oto sposób bawią również innych. Występ naszych uczniów z chóru doceniony zostaje zawsze gromkimi brawami i wieloma pochwałami. Na „Balu…” co roku nie brakuje również studentów, wolontariuszy z UM, uczniów z lubelskich liceów, animatorów z klubu „Klanza” na czele których zawsze stoją główni organizatorzy z Wydziału Genetyki Państwo Prof. Anna i Janusz Koccy, którzy przebrani za bajkowe postacie wspólnie bawią i śmieją się wszyscy razem.

Na koniec zabawy, w podziękowaniu za uczestnictwo, wszystkie chore dzieci dostają paczki od świętego Mikołaja, a w nagrodę za stanie na końcu kolejki, w tym roku również prezentów starczyło także dla naszych uczniów.

W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim darczyńcom: dzieciom i rodzicom z przedszkola, uczniom, rodzicom i nauczycielom z naszej szkoły za wspólne włączenie się w akcję zbierania słodyczy i maskotek, poświęcony czas i przygotowanie pysznego domowego ciasta i innych słodkości na  poczęstunek. Dziękujemy również i przede wszystkim podopiecznym Zakładu Genetyki i uczestnikom zabawy choinkowej za wspaniałą lekcję życia oraz wesołą, wspólną zabawę.

A.Chodara

Szkolenie uczniów „Mediacja rówieśnicza…”

Szkoła  to miejsce gdzie dzieci i młodzież spotykają się z takimi zjawiskami jak przemoc, agresja, rywalizacja, manipulacja, współpraca.

Mediacja w szkole jest nową metodą rozwiązywania konfliktów, która cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na efekty końcowe tej procedury.

W ostatni dzień przed feriami, czyli 8 lutego br. troje uczniów z naszej szkoły (wytypowanych wcześniej przez swoich wychowawców i klasę na mediatorów rówieśniczych swojej klasy): Marek Wcisło z VIa, Kinga Adamczyk z VIb oraz Kamila Chwiej z VIIb, pod opieką p.A.Chodary, uczestniczyło w spotkaniu warsztatowo – szkoleniowym uczestników programu Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty pt. „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji

i niedostosowaniu społecznemu młodzieży”. Jest to realizacja ministerialnego Programu Edukacji Prawnej w szkołach.

W spotkaniu gościnnie brali udział m.in. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie, koordynator ds. mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie oraz uczniowie i nauczyciele szkół województwa lubelskiego i inni mediatorzy.

Uczniowie dowiedzieli się, że mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu.

Dowiedzieliśmy się również, że mediacja, to forma sprawiedliwości naprawczej, która koncentruje się na naprawieniu i odbudowaniu relacji między stronami. Ma ona służyć naprawie tego wszystkiego, co da się naprawić w najbardziej korzystnym stopniu dla obu stron. Mediacja przynosi także trwałe korzyści i daje ogromną satysfakcję zarówno uczestnikom konfliktu jak i mediatorom prowadzącym sprawy.

Myślę, że po spotkaniu szkoleniowo – warsztatowym u w/w uczniów naszej szkoły, wzrosła świadomości prawna na temat zmniejszenie przejawów łamania prawa szkolnego, zdobyli oni cenne informacje z zakresu sprawiedliwości naprawczej i mediacji oraz podstawową wiedzę o organach ochrony prawnej w kraju.

W nagrodę za poświęcony czas i cierpliwość podczas słuchania kolejnych teorii, przy sprzyjającej prawie wiosennej już pogodzie, wstąpiliśmy na pyszne lody i shakery do pobliskiego MC Donalda, bo przecież żadna wycieczka nie może obejść się bez wizyty w tymże miejscu

A.Chodara

marzec 2019