Home » Aktualności » Szkolny Dzień Tolerancji

Szkolny Dzień Tolerancji

Dnia 21 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Tolerancji zorganizowane przez panie Anetę Mirosław oraz Małgorzatę Figiel. W tym dniu przyświecały nam hasła „Inny nie znaczy gorszy”  oraz „Uczymy się tolerancji”. Uczniowie klas I – IV wraz z wychowawcami przygotowali plakaty na temat „Inny nie znaczy gorszy”. Następnie uczestniczyli w happeningu na sali gimnastycznej na którym podsumowane zostały informacje dotyczące tolerancji, obejrzeli film edukacyjny  „Urodziny Maćka – czyli krótka historia o tolerancji”. Film poruszył ważną problemy występujące w środowisku szkolnym tzn. nietolerancyjne zachowania wobec niepełnosprawności, biedy, otyłości oraz odmiennego koloru skóry.

Wychowawcy  klasach V – VIII w tym dniu przeprowadzili  zajęcia „Uczymy się tolerancji” oraz sporządzili plakat dotyczący walki z nietolerancją i mową nienawiści , które zostały przedstawione na spotkaniu na sali gimnastycznej. Poruszyliśmy wspólnie tematy takie jak uprzedzenia, dyskryminacja, rasizm, empatia i akceptacja.  Przedstawiony został również krótki filmik poruszający problemy szkolne takie jak nietolerancja wobec osób biednych, dobrze uczących się oraz ma tle religijnym.

W ten sposób chcieliśmy ukazać, że obok siebie żyją ludzie wielu kultur, z różnymi poglądami, a wyznawane przez nich wartości nie są ani gorsze, ani lepsze – po prostu inne. Starajmy się być tolerancyjni, nie bójmy się pokazywać co oznacza zrozumienie, empatia i dobro. Wspólnie możemy bardzo wiele zdziałać. Czasami inni potrzebują tylko uśmiechu, chwili rozmowy, zrozumienia albo milczenia, niekiedy wystarczy po prostu być obok  i w razie potrzeby wyciągnąć pomocną dłoń.

Mamy nadzieję, że dla każdego z nas Dzień Tolerancji stał się okazją do zastanowienia się nad własną postawą wobec innych.

Małgorzata Figiel, Aneta Mirosław

maj 2019