Międzynarodowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia to różnorakie akcje prowadzone corocznie wiosną. Ich celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku, czy innych kategorii różnicujących. W tym roku nie możemy tradycyjnie zorganizować apelu, ani sprzątania naszej okolicy, ale to nie znaczy, że mamy zapomnieć o tak ważnym święcie i o tym czego nauczyliśmy się do tej pory o ekologii.
Propozycja dla uczniów klas V-VIII
- Rozpocznijmy wszyscy w jednym czasie 22 kwietnia o godz.11.00 – na początek mamy dla Was dwie propozycje w postaci krótkich filmów
- „Ekologiczny dom- bajka ekologiczna”
- ” Dlaczego warto segregować śmieci”
- Następnie zapraszamy uczniów do zabawy Escape room „Ratunek dla Ziemi” . Po rozwiązaniu przesyłacie na swoje grupy zdjęcie lub screen finałowego rozwiązania
- Kolejne zadanie to akcja „Godzina dla Ziemi”. W tym czasie wyłączacie wszystkie zbędne urządzenia w waszych domach, a przede wszystkim komputery, telewizory, gry , ładowarki, … na co najmniej godzinę. W ten sposób oszczędzamy energię, a co za tym idzie, dbamy o czyste powietrze. Wy w tym czasie wychodzicie na podwórko, na krótki spacer podczas którego zróbcie zdjęcie budzącej się do życia przyrody (kwitnące kwiaty, owady, drzewa, zwierzęta… wszystko co wam się uda podpatrzeć). Zdjęcie posłuży wam za tło waszej laurki. Edytując zdjęcie wg własnego pomysłu napiszcie na nim super życzenia, dodajcie coś od siebie…liczy się naprawdę wasz pomysł!!! Jesteśmy pewne, że sobie poradzicie bo umiejętności informatyczne macie ogromne .
Niech wasze laurki dla Ziemi, w dniu jej święta, będą dowodem , że jesteście świadomymi ekologicznie jej mieszkańcami.
Laurki przesyłacie do 23.04 do swoich nauczycieli geografii, którzy wybierają 2 najciekawsze prace z każdej klasy. Osoby te otrzymają 6 za aktywność z geografii. Pozostali za wykonanie zadania otrzymują plusy.
Najciekawsze prace umieszczone będą na stronie internetowej szkoły.
Chętnych zapraszamy również do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Koło Ekologiczne:
Marta Ciupak
Katarzyna Sawecka