Home » Bez kategorii » 11 listopada 2020r.

11 listopada 2020r.

W tym roku mija 102 rocznica  odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Ceną wierności Ojczyźnie było życie. Wielu bohaterów znamy z nazwisk, ale wielu spoczywa w bezimiennych mogiłach. Ich imiona są wpisane w pamięć Boga.

,,…Z prawdziwym karabinem
U pierwszych stałem czat…
O, nie płacz nad swym synem,
Że za Ojczyznę padł!…”
Orlętom Lwowskim  – Artur Oppman  Rok 1918

Chociaż dziś nie musimy, jak oni walczyć o wolność, wciąż mamy obowiązek strzec granic, naszej suwerenności i tożsamości. Ważnym zadaniem jest wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Dlatego, jak co roku, mimo trudności nasi harcerze ze szkolnej drużyny ,,Parasol” uczcili pamięć obrońców naszej Ojczyzny obejmując modlitwą poległych na cmentarzu w Stróży. Zapaliliśmy również symboliczny znicz pamięci.

Pamiętając o miłości swojej ziemskiej ojczyzny, nie możemy zasklepiać się we własnym, ciasnym egoizmie. Można miłować Polskę ze wszystkich sił – w dobrym sensie – otwartym na cały świat. Nie należy jednak ślepo podążać za modą i mylnie pojmowaną nowoczesnością. Jako Polacy pamiętajmy by ofiara bohaterów nie została przez nas roztrwoniona, by dobro Ojczyzny było ponad własnym interesem, byśmy byli narodem zjednoczonym, solidarnym, mądrym kierującym się wiarą, sumieniem i tradycją przodków.

Magdalena Bartosik

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30