Home » Bez kategorii » 23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją

23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, według WHO jest to też obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.  Choroba ta cechuje się cierpieniem psychicznym związanym z obniżeniem nastroju i pesymizm w ocenie samego siebie i otaczającego świata. Jest chorobą mózgu związaną ze stanem nieprawidłowego funkcjonowania pewnych obszarów wchodzących w skład ośrodkowego układu nerwowego.

Do głównych czynników wpływających na pojawienie się depresji zalicza się:

  • czynniki psychologiczne są związane z relacjami międzyludzkimi i sytuacjami traumatycznymi
  • czynniki biologiczne związane są z genetyczną zmianą poziomu neuroprzekaźników w mózgu i podatnością na zachorowanie
  • czynniki społeczne tutaj główną rolę odgrywa przewlekły stres powodujący trwałą zmianę nastroju.

Depresja przyczynia się do znacznego zmniejszenia komfortu życia. Osoba chora na depresję funkcjonuje gorzej w każdej sferze swojego życia. Związane są z nią objawy, które przeszkadzają w pracy, spaniu, jedzeniu i cieszeniu się niegdyś przyjemnymi czynnościami. Bardzo często osoba z depresją wycofuje się z kontaktów społecznych i międzyludzkich. Osoby borykające się z depresją często miewają myśli samobójcze, mają zaburzony rytm dnia, mają negatywne myśli o sobie o otaczającym ich świecie, a także o przyszłości.

 Depresja jest chorobą przewlekłą i nawracająca, dlatego jej leczenie trwa długo, a po wystąpieniu pierwszego epizodu depresyjnego istnieje poważne ryzyko pojawienia się kolejnego. Obecnie stosuję się różne metody leczenia choroby, najważniejsze z punktu widzenia osoby doświadczającej objawów depresyjnych, jak i jej bliskich, jest niebagatelizowanie tych objawów i jak najszybsze udanie się po pomoc. Leczenie może obejmować farmakoterapię lub psychoterapię, a często wskazana jest zespołowa opieka – zapewniana przez lekarza psychiatrą i psychoterapeutę. Leki najnowszej generacji nie są obarczone dotkliwymi skutkami ubocznymi, znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pomagają czerpać wymierne korzyści z terapii. Zespołowe leczenie jest obecnie najskuteczniejszą metodą pomocy pacjentom i – w zależności od stopnia nasilenia choroby – przynosi stosunkowo szybką poprawę samopoczucia.

Drodzy uczniowie pamiętajcie nie bójcie się rozmawiać o swoich problemach czy zmartwieniach, są osoby które udzielą Wam wsparcia, pomocy. W obecnym systemie nauki zdalnej jest troszkę trudniej, ale zachęcam do rozmów z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem,  nie obawiajcie się również rozmów ze specjalistami psychologiem bądź psychiatrą.

Przypominam Wam funkcjonujące numery telefonów  pod którymi można uzyskać pomoc:

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01
ITAKA – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
800 70 2222
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222

 Opracowała: Ewa Mróz

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728