Home » Bez kategorii » Sprawozdanie z rajdu 29.09.2021r.

Sprawozdanie z rajdu 29.09.2021r.

W środę 29 września 2021 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w rajdzie pieszym. Grupa 32 uczniów pod opieką nauczycieli: Aldony Rybak, Renaty Kaźmierak i Agnieszki Mańki wyruszyła szlakiem miejscowych mogił wojennych.

Celem naszej wędrówki było poznanie miejsc pochówku żołnierzy polskich i ludności cywilnej, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

Wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Słodkowa Pierwszego. Na skrzyżowaniu dróg, w zbiorowej mogile spoczywają szczątki osób cywilnych z okolic Polichny rozstrzelanych przez okupanta podczas II wojny światowej. Słowa wyryte na pomniku „oddali życie, abyśmy mogli żyć” pozwoliły nam uzmysłowić sobie, jak wielką ofiarę ze swego życia złożyli ci ludzie. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się przez Słodków Drugi w kierunku Słodkowa Trzeciego.

Przy pomniku ku czci pomordowanych w latach 1939 – 1944 mieszkańców Słodkowa Trzeciego zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę. Po zapoznaniu z krótką historią tego miejsca wyruszyliśmy w stronę cmentarza parafialnego w Stróży. Na cmentarzu znajdują się cztery pomniki upamiętniające znaczące dla naszej historii wydarzenia. Są to: pomnik pamięci powstańców styczniowych, pomnik żołnierzy I wojny światowej, mogiła żołnierzy II wojny światowej oraz pomnik upamiętniający pomordowanych przez sowietów na wschodzie.  Miejsce to skłoniło nas do refleksji na temat wielkiego patriotyzmu naszych przodków. Zapalony znicz i modlitwa przy ich grobach stały się wyrazem naszej pamięci i wdzięczności.

Rajd szlakiem miejscowych mogił wojennych pozwolił nam poznać i upamiętnić ważne wydarzenia dla naszej „małej” jak i „dużej” Ojczyzny. Skłonił do zadumy nad historią, patriotyzmem i odpowiedzialnością za Ojczyznę.

Nasz rajd zakończyliśmy ogniskiem. Po kilkugodzinnym marszu doskonale smakowały pieczone kiełbaski, chleb i ziemniaki. Wspólne ognisko było też okazją do integracji zespołów klasowych.

Aldona Rybak

Renata Kaźmierak

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930