Kontynuując unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie Erasmus+ uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego wyruszyli w kolejną podróż chcąc poszerzyć swoje horyzonty, a także zdobyć nowe doświadczenia.
Kierunkiem ostatniej mobilności uczniów naszej szkoły w ramach projektu była malowniczo położona Rumunia.
4 czerwca 11 uczniów naszej szkoły pod opieką 3 nauczycieli wyruszyło w niezwykłą, chociaż długą drogę do Rumunii. W czasie podróży nasza młodzież doskonaliła swoje umiejętności współpracy w grupie, nawiązywała nowe przyjaźnie oraz poznawała nowe, urokliwe miejsca takie jak Turda czy Brasov – jedno z najpiękniejszych miast w Rumunii.
Po wielu atrakcjach związanych z podróżą dotarliśmy do Targu Bujor, aby tam spotkać naszych rumuńskich przyjaciół, poznać ich szkołę oraz spędzić miły czas z władzami miasta. Podczas pobytu uczniowie obu państw mieli okazję bliżej się poznać, porozmawiać, spędzić wspólnie czas na wycieczkach, warsztatach projektowych, zabawach integracyjnych i sportowych. Niezwykle ciekawym wydarzeniem była wycieczka do Iasi- miasta położonego w północno-wschodniej Rumunii, uznawanego za ważny ośrodek kulturalno-naukowy. Mieliśmy także okazję do zwiedzania neogotyckiego Pałacu Kultury, w którego wnętrzach mieszczą się cztery różne muzea: Historii Mołdawii, Etnograficzne, Sztuki oraz Nauki i Techniki.
Kolejny dzień okazał się również bardzo ekscytujący, bowiem wraz z naszymi rumuńskimi partnerami wyruszyliśmy w rejs po rzece Dunaj, po czym udaliśmy się do Galati aby tam podziwiać piękny ogród mieszczący się u stóp Museum of Natural Sciences „Răsvan Angheluță”.
Ważnym wydarzeniem był występ rumuńskich uczniów z młodszych klas. Przygotowali oni niezwykły taniec kwiatów, a także zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.
Nasi uczniowie doświadczyli ogromnej życzliwości ze strony rumuńskich rodzin, co z pewnością przyczyni się do kształtowania w nich otwartej postawy na kontakty międzyludzkie oraz podróżowanie. Pobyt w Rumunii był również świetną okazją do praktykowania komunikacji w języku angielskim. Wszystkie zajęcia i przygotowane atrakcje służyły doskonaleniu umiejętności językowych oraz integracji młodych Europejczyków. To kolejny dowód, że nauka i doskonała zabawa nie muszą się wykluczać. Kluczowe jest również to, iż uczestnicy programu nabierają znacznej pewności siebie, patrzą na świat perspektywicznie, są ciekawi świata, otwarci na zmiany oraz nowe doświadczenia, a są to przecież cechy pożądane na rynku pracy.
Wszyscy uczestnicy ze łzami w oczach żegnali się, dziękując serdecznie rodzinom za zapewnienie odpowiedniej opieki podczas pobytu, życząc sobie jak najszybciej kolejnego spotkania. Był to wspaniale spędzony czas, w którym uczniowie nabyli nową wiedzę, przełamywali swoje bariery, stereotypy oraz nawiązali wiele przyjaźni.
Droga powrotna okazałą się również pełna wrażeń, bowiem podziwiając piękno krajobrazu, mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć niedźwiadka, który nie zważając na samochody siedział na skraju drogi i cierpliwie pozował do zdjęć. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do naszej pięknej Ojczyzny. Bo jak to mówi staropolskie przysłowie „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
Magdalena Janduła