Home » Uncategorized » Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

„Jedzą, piją, lulki palą,

Tańce, hulanka, swawola;

Ledwie karczmy nie rozwalą,

Cha cha, chi chi, hejza, hola!…”
                                        
      9 września nasza szkoła już po raz drugi włączyła się w akcję 11. odsłony Narodowego Czytania organizowaną przez Parę Prezydencką. Tym razem Prezydent wraz z żoną  zaprosił wszystkich do lektury „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, czyli dzieła które zapoczątkowało epokę Romantyzmu w Polsce.

     „Dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”. Te słowa skierował do swoich rodaków Prezydent Andrzej Duda zwracając uwagę na niezwykle ważne aspekty takie jak dobro czy  sprawiedliwość, którymi powinien kierować się człowiek.

     Dziękujemy Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uświetnili swoją obecnością tę wyjątkową lekcję języka polskiego, bowiem Narodowe Czytanie jest niezwykle istotną akcją nie tylko promującą czytelnictwo, ale także przyczynia się do poznania dzieł wielkich pisarzy literatury polskiej.

     Znane utwory naszego wieszcza przeczytali swoim kolegom, koleżankom, nauczycielom
i pracownikom szkoły uczniowie klasy IVb i VIIIb pod przewodnictwem p. Małgorzaty Kozłowskiej oraz p. Renaty Kaźmierak. W akcję  promującą czytanie włączyła się także Pani Dyrektor Anna Myszak, która dla wszystkich zgromadzonych przeczytała piękną, acz trudną   balladę „Powrót taty” oraz inni nauczyciele.


     Mam  nadzieję, że dla wszystkich było to wyjątkowe przeżycie i niezwykłe święto czytelnictwa. Do zobaczenia za rok!

Emilia Janczarek


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930