Home » Uncategorized » „Wszystkie śmieci są nasze”

„Wszystkie śmieci są nasze”

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie, o co chodzi, ale sam zapewne brał udział jako uczeń, absolwent czy rodzic, w którejś z minionych edycji. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych tj. lasach łąkach, plażach itp., gdzie zwykle szukamy wytchnienia od codziennej pracy. Dlatego tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.

Dnia 22 września 2022 roku Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży jak co roku wzięła udział w sprzątaniu naszej okolicy. Uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców i nauczycieli porządkowali teren wokół szkoły, okolice stawów oraz ulice: Akacjową, Różaną, Topolową, Lipową, Pogodną, Nadstawną. Nie ominęliśmy również parkingu wokół Kościoła, terenu obok cmentarza i okolic starego młyna. Niestety śmieci było wciąż dużo. Zebraliśmy około trzydziestu worków śmieci! Ciężkie worki zostawiano w widocznym miejscu w terenie np. przy śmietnikach publicznych, przystankach lub na poboczach skąd zostały odebrane. Dzieci zmęczone, ale z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku wobec przyrody wróciły do szkoły, nucąc hymn Sprzątania Świata Polska napisany przez Wojciecha Młynarskiego ….

Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…..
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!

Magdalena Bartosik


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31