Home » Uncategorized » Laboratorium przyszłości w naszej szkole

Laboratorium przyszłości w naszej szkole

Laboratoria przyszłości to nowa inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Założeniem programu jest doposażenie szkół, prowadzonych przez jednostki samorządowe w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest przede wszystkim na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Mając na uwadze stały rozwój dzieci i młodzieży, ich kreatywne myślenie oraz chęć zdobywania nowych umiejętności niezbędnych w codziennym życiu Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży również przystąpiła do programu. Kreatywne myślenie, obsługa narzędzi są jednymi z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym jak i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem w rozwoju młodego pokolenia jest łączenie nauki z zabawą, dlatego też w ramach programu zakupione zostały klocki Lego, które uważane są za jedne z najlepszych i ponadczasowych zabawek, wpływających na  wszechstronny rozwój ucznia. Klocki cechują się szeroką paletą barw i różnymi kształtami, a to z kolei wpływa na rozwój wyobraźni, kreatywności i związane jest z rozwijaniem tzw. zmysłu konstrukcyjnego, dzięki któremu dziecko intuicyjne tworzy, buduje i eksperymentuje. Kolejną zaletą zabawy klockami jest pogłębienie wyobraźni przestrzennej, która wyraża się m.in. w tworzeniu w myślach prostych i złożonych układów. Uczeń budując z nich konstrukcje zaczyna zmieniać sposób postrzegania swojej budowli, jednocześnie planując kolejne sekwencje ruchów. Dzięki temu może osiągnąć postawiony przez siebie cel, jakim jest zbudowanie np. kosmicznego robota. Za pomocą klocków uczeń może także zdobyć wiedzę i umiejętności programistyczne. Zbudowanie robotów i ich zaprogramowanie sprawia,  że robot zacznie się nie tylko poruszać, ale będzie wykonywał zamierzone czynności. Dzięki temu uczeń może przekonać się, że połączenie technologii, edukacji i popularnych klocków daje świetne efekty w postaci samodzielnie skonstruowanego robota.

W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt: 

zestaw LEGO SPIKE Prime
– LEGO tacka z przegródkami
– LEGO EV3- klocki edukacyjne
– LEGO EV3 –sensor żyroskopowy 45505
– LEGO EV3 – średni Serwo motor 45503
– LEGO EV3- duży Serwo motor 45502
– LEGO-MB2000707
– LEGO-MB2000702
– LEGO MINDSTORMS EDUCATION EV3
– LEGO LME EV3 akumulator DC
– LEGO EV3-komplet kabli
– LEGO LME EV3-mikroprocesor
– LEGO-transformator
– Pracownia Cool Tool-8 stanowisk
– Warsztat CoolTool – 7w1
– Solniczka/Pieprzniczka 15 szt.
– Steatyt-kamień mydlany
– Drążki bukowe
– Drewniany długopis
– Drewno lipowe
– Na tropach nauki STEM-Elektryczność
– Ekoprojekt STEM globalne wyzwania-kryzys energetyczny
– Klasowa fizyka z walizki-Elektryczność i obwody elektryczne
– Cubo-klocki drewniane
– Cubo-karty zadniowe
– Stół warsztatowy prosty
– Taboret regulowany OK13 na stopkacg
– Stół warsztatowy mały z szafką i szufladą
– Biurko nauczycielskie na stelażu metalowym
– Krzesło obrotowe dla nauczyciela
– Szafka metalowa zamykana na elektronarzędzia
– Pojemnik warsztatowy modułbox
– Tablica magnetyczna biała
– Zestaw: Robot Photon Edu+Magic Dongle
– Tablet Terra Pad 10 cali
– Mata edukacyjna do Photona
– Zestaw fiszek do Photona-etap A scenariuszy
– Zestaw fiszek do Photona
– Zestaw fiszek do Photona-alfabet i liczby
– Scottie Go! EDU

                Włączając się w program edukacyjny Laboratoria przyszłości nasza szkoła zyskała nowe pomoce edukacyjne, dzięki którym prowadzone zajęcia lekcyjne jak i pozalekcyjne stały się atrakcyjne dla uczniów, a zdobyta wiedza i doświadczenie pozwoli im na rozwinięcie skrzydeł w przyszłości.

M. Janduła


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930