Home » Uncategorized » Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Osoba z niepełnosprawnością: Według Światowej Organizacji Zdrowia, osoba z niepełnosprawnością, to osoba, która nie może samodzielnie, częściowo lub całkowicie zapewnić sobie możliwości normalnego życia indywidualnego i społecznego. Wynika to wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej .

Tego dnia na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami – powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Społeczność SP w Stróży uczciła dzień  osób niepełnosprawnych poznając różne oblicza  niepełnosprawności.

Dzieci i młodzież brała udział w zabawach umożliwiających doświadczenie problemów osób z niepełnosprawnością. Jak by było, gdyby… , których zadaniem było zrozumienie specyfiki funkcjonowania osób z niepełnosprawnością poprzez próbę doświadczenia jej za pomocą różnych zmysłów oraz w jaki sposób można pomóc osobom z niepełnosprawnością, by mogły przezwyciężać napotykanie na co dzień przeszkody. Jak należy zachować się w kontakcie z takimi osobami a czego nie należy robić.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031