Home » Uncategorized » 103 rocznica urodzin Jana Pawła II

103 rocznica urodzin Jana Pawła II

Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych Polaków w historii Polski. Nic dziwnego, że 103. rocznica jego urodzin była okazją do świętowania tej ważnej daty i upamiętnienia wyjątkowej postaci, jaką był św. Jan Paweł II. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Stróży odbyły się uroczystości poświęcone temu wspaniałemu Papieżowi.

Na samym początku głos zabrała pani dyr. Anna Myszak. Powitała ona wszystkich zebranych gości, wśród których znaleźli się: p. Dorota Lipko –żona św. pamięci kompozytora Romualda Lipki, pan Ryszard Zawadowski –Prezes Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II, gen. bryg. pil. Ryszard Hać, Wójt Gminy Kraśnik – Mirosław Chapski, proboszcz parafii w Stróży  ks. Grzegorz Stąsiek, ks. Krzysztof Klepka, dyrektorzy szkół i przedstawiciele władz samorządowych. Pani dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła, że wprawdzie Jan Paweł II nie jest patronem Szkoły Podstawowej w Stróży, ale przez 19 lat Publiczne Gimnazjum w Stróży nosiło jego imię. Szkoła Podstawowa ma zatem obowiązek kontynuować to dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II oraz czcić jego pamięć. Pani dyrektor zaznaczyła również, że był to człowiek nadzwyczajny w swej zwyczajności, dlatego nie możemy odebrać sobie poczucia dumy i radości z osoby świętego Jana Pawła II. Nastąpiło również podsumowanie konkursu o  świętym Papieżu „ Często stoicie na skrzyżowaniu dróg i nie wiecie, którą z nich wybrać, gdzie iść” – konkurs plastyczno-literacki, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

W dalszej części uroczystości wszyscy zgromadzeni z niezwykłym wzruszeniem obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pt „ Wspomnienia o św. Janie Pawle II”. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem przywoływali kluczowe momenty z biografii Jana Pawła II. Opowiedzieli o pięknych chwilach życia naszego wielkiego Papieża, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przedstawienie było ubogacone pięknymi piosenkami, które nadały wyjątkowy charakter całej uroczystości. Zostały one przyjęte wielkim aplauzem i gromkimi brawami. Na koniec została wykonana pień „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Wyjątkowy gość, pan Ryszard Zawadowski, przypomniał , że ta pieśń to muzyczny hołd złożony Janowi Pawłowi II. Był to również szczególny moment, gdyż na sali obecna była żona św. pamięci Romualda Lipki – kompozytora tej wspaniałej pieśni. Prezes Stowarzyszenia Pamięci Jana Pawła II zachęcił uczniów, aby pamięć o Janie Pawle II była sukcesywnie i trwale pielęgnowana.

W sposób niezwykle wzruszający o swoich wspomnieniach o Janie Pawle II opowiedział proboszcz parafii w Stróży, ks. Grzegorz Stąsiek. Przywołał te momenty, kiedy wraz z ojcem świętym w Castel Gandolfo koncelebrował Mszę św., a także uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podkreślił też, jak ważną rolę odgrywa Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia niosąc pomoc ubogiej i zdolnej młodzieży.

Głos zabrał także gospodarz tego miejsca, Wójt Gminy Kraśnik pan Mirosław Chapski. Podzielił się swoimi odczuciami związanymi z rocznicą urodzin Jana Pawła II. Nawiązał do tego faktu, kiedy Gimnazjum w Stróży przyjęło imię Wielkiego Polaka, podkreślając jednocześnie, że osoba świętego Jana Pawła II zajmuje szczególne miejsce zarówno w jego sercu, jak i wszystkich mieszkańców gminy. Wyraził głęboką radość i wdzięczność za osobę Jana Pawła II.

Na sam koniec jeden z zaproszonych gości, gen. bryg. pil. dr inż. Ryszard Hać w formie prezentacji multimedialnej przedstawił wszystkim zgromadzonym, jak wyglądały szczegóły związane z przygotowaniem i realizacją przez lotników polskich przelotów Papieża po Polsce w czasie jego pielgrzymek. Podkreślił, że te spotkania z Papieżem wymagały nie tylko profesjonalizmu, ale również bardzo sprawnej logistycznej oprawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z pielgrzymek, które dotychczas nie były jeszcze nigdy publikowane.

Ten dzień był wielkim świętem i prawdziwą ucztą duchową dla całej społeczności szkolnej. Dostarczył odbiorcom wielu treści, był swoistym hołdem złożonym świętemu Janowi Pawłowi II, który pozostaje nieprzemijającym wzorem dla całego polskiego narodu.

Agnieszka Adamczyk

maj 2023