Home » 2023 » czerwiec » 06

Daily Archives: 6 czerwca, 2023

„Jak nie czytam, jak czytam”

Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo

Jak nie czytam, jak czytam”

Według badań 62% Polaków nie czyta  w ciągu roku ani jednej książki.  Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, więc zachęcamy ją do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać.

Chcemy dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Niech książki przestaną się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta najlepszy uczeń w klasie i ten najbardziej niegrzeczny.

Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.

Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego  już po raz kolejny zgłosiła swój udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 6 czerwca wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami podbijali rekord czytania książek. Na miejsce akcji wybraliśmy teren zielony na boisku szkolnym, gdzie o godz. 10 rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Było miło, wesoło i przyjemnie, czytaliśmy w najbardziej komfortowych, wybranych przez siebie pozycjach. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie- w  sumie 191 osób (pozostała część uczniów przebywała na wycieczce). Coroczna akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, zainicjowana w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.

Książka do biblioteki szkolnej

Miło nam poinformować, iż w ramach Priorytetu 3.2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – nasza szkoła otrzymała wsparcie na zakup książek, elementów wyposażenia do biblioteki oraz działania promujące czytelnictwo.

Drodzy Czytelnicy, bardzo zależy nam na Waszej opinii, dlatego w bibliotece czeka na Was biblioteczny słoik życzeń, do którego można wrzucać swoje propozycje książek do zakupu.

Szkolny Dzień Języków Obcych

Nasza szkoła po raz kolejny zamieniła się w kolorowe wydarzenie jakim jest Szkolny Dzień Języków Obcych, który miał na celu zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej. Klasy od 1 do 3 tworzyły mapy symboli Wielkiej Brytanii, Londynu i rodziny królewskiej Klasy od 4 do 8 miały za zadanie wykonać plakat przedstawiający wybrany kraj angielskojęzyczny, niemieckojęzyczny lub hiszpańskojęzyczny, uwzględniając m.in. aspekt językowy i ciekawostki. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły przebrani w stroje charakterystyczne dla różnych krajów. Zorganizowano więc konkurs na najbardziej kreatywny strój: ciekawa postać anglo-, niemiecko- lub hiszpańskojęzyczna (klasy 4-8). Konkurs wygrał Jakub Król.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej języków obcych. Lista zwycięzców przedstawia się następująco :

– 1 miejsce z języka angielskiego zajęła Anita Sokal 8b

– 1 miejsce ex aequo z języka niemieckiego zajęły : Julia Pyzik 7a i Oliwia Marchewka 7a,

– 1 miejsce z hiszpańskiego zajęła Marika Kostkowska 8b

Na lekcjach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego rozwiązywane były quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu. Na przerwach można było sprawdzić swoje umiejętności wokalne i językowe w szkolnym karaoke. Przeprowadzona została zabawa z użyciem telefonów i z aplikacją Actionbound.

czerwiec 2023