Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo
„Jak nie czytam, jak czytam”
Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, więc zachęcamy ją do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać.
Chcemy dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Niech książki przestaną się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta najlepszy uczeń w klasie i ten najbardziej niegrzeczny.
Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.
Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego już po raz kolejny zgłosiła swój udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 6 czerwca wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami podbijali rekord czytania książek. Na miejsce akcji wybraliśmy teren zielony na boisku szkolnym, gdzie o godz. 10 rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Było miło, wesoło i przyjemnie, czytaliśmy w najbardziej komfortowych, wybranych przez siebie pozycjach. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie- w sumie 191 osób (pozostała część uczniów przebywała na wycieczce). Coroczna akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, zainicjowana w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.