Home » 2015 » styczeń

Monthly Archives: styczeń 2015

Dzień Babci i Dziadka

       Dnia 21 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na to spotkanie uczniowie klas I – III zaprosili swoje Babcie i Dziadków. Goście zaszczycili nas swoją obecnością, co sprawiło wnukom wiele radości. Każdy wnuczek wypatrywał w tłumie swoich dziadków, uśmiechając się i wymachując ręką na powitanie. Uroczystość rozpoczęła p. dyr Anna Myszak witając gości i składając wszystkim Babciom i Dziadkom życzenia. Następnie inicjatywę przejęli uczniowie klasy IIIb, którzy poprowadzili dalszą część uroczystości. Były życzenia, piosenki, wiersze oraz przyśpiewki i tańce ludowe w wykonaniu uczniów z koła tanecznego pod opieką Aliny Bańki. W drugiej części naszej uroczystości uczniowie klas III przedstawili ,, Jasełka”, a oprawę muzyczną kolęd, przygotowali uczniowie z poszczególnych klas wspólnie z wychowawcami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem od społeczności szkolnej oraz wręczeniem upominków, własnoręcznie przygotowanych przez wnuków. Goście z uśmiechem na twarzach opuścili budynek naszej szkoły. Sądzimy, że za rok nasze Babcie i Dziadkowie zaszczycą nas swoją obecnością i przybędą także na wspólne świętowanie. Życzymy im dużo zdrowia, aby każdy dzień sprawiał im wiele radości. Do zobaczenia za rok.

Alina Bańka

P1210259

P1210249

Do Seniorów z „teatrem”

Spotkanie z okazji dnia Seniora tzw. Dnia Babci i Dziadka, odbyło się, jak co roku, w Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku.

W roku 1997 w Szkole Podstawowej w Stróży, powstał wolontariat, kiedy Patronem został ksiądz Stanisław Zieliński. Był to jeden z pierwszych kroków w naśladowaniu kapłana społecznika, który poświęcił swoje życie, potrzebującym miłości i wsparcia. Wolontariusze (zrzeszeni od roku 2002 w Szkolnym Kole Caritas) podjęli decyzję, aby zostać przyjaciółmi pensjonariuszy.

W tym roku w dniu 22 stycznia, wolontariusze oraz uczniowie spoza koła, artystycznie uzdolnieni, przybyli do DPS, aby uprzyjemnić mieszkańcom chwile swoim aktorskim występem. Zagrali fragmenty utworów: L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, F.H. Burnett „Tajemniczy ogród”, I. Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Były to scenki z życia bohaterów.

Artyści zadbali zarówno o profesjonalne kostiumy jak i rekwizyty do wystawionych utworów. Występ wzbudził żywe zainteresowanie i entuzjazm widzów. Poziom gry aktorskiej młodych wykonawców, był bardzo wysoki, a próby (których było wiele) przyniosły zamierzony efekt.

W drugiej części spotkania widzowie zabierali głos, opowiadając o swoich wrażeniach z odbioru obejrzanego repertuaru. Prosili, aby właśnie z takim programem do nich przyjeżdżać. Niektórzy „chwalili” się, że znają te utwory w całości. Twierdzili, że jest to dla nich, milsze spędzenie czasu, niż oglądanie telewizji. Byli i tacy, którzy opowiadali o czasach dzieciństwa, że występowali w teatrzykach szkolnych lub parafialnych, albo urządzali teatrzyki w domach. Od tych wspomnień, niektórym łza zakręciła się w oku.

Nie mogło i tym razem obyć się bez domowego ciasta, podarowanego pensjonariuszom przez rodziców przybyłych uczniów. Nie zapomniano o tych, którzy ze względu na stan zdrowia pozostali w swoich pokojach.

W tym „Domu” zawsze spotyka się, nie tylko miłe przyjęcie przez mieszkańców, ale jakże życzliwa i otwarta dla odwiedzających jest obsługa pracownicza . Panie, które opiekują się mieszkańcami są bardzo oddane podopiecznym i pragną dla nich, aby ich samopoczucie było jak najlepsze. A to trudna praca, służyć potrzebującemu opieki CZŁOWIEKOWI, często schorowanemu.

Również Dyrekcja tego Domu i kadra kierownicza, to ludzie, którzy znaleźli się tu, nie przez przypadek, o czym świadczy stosunek do podopiecznych i gości. Potrafią docenić to, że młodzież przyjeżdżająca, wnosi radość, serdeczność, gwar, śmiech – po prostu ożywia tutejsze życie tym, których tu przysłał los. Wykonawcy – otrzymali upominki, a były to cukierki i lizaki. Poczuli się dowartościowani, że to co czynią – robią dobrze, że wywiązali się z aktorskiego zadania, a to ma sens.

Podsumowaniem spotkania było zaśpiewanie Seniorom „Sto lat” i zapewnienie, że niebawem się pojawią, aby wnieść znowu oddech swojej młodości i serdeczności.

Odjeżdżając najpierw do szkoły, a potem do domów, wieźli ze sobą poczucie spełnionego dobra wypływającego z młodych serc.

Agnieszka Adamczyk

Biała Szkoła

   W ramach kontynuacji Zielonej Szkoły, która odbyła się we wrześniu b.r. klasa integracyjna III „a” oraz uczniowie z klasy III„b”, IV„b” V„b” naszej szkoły w dniach 18-20 stycznia 2015r. brali udział w zajęciach Białej Szkoły. Wyjazd został zorganizowany po raz kolejny przez p.Ewę Kret – wychowawcę klasy, która postarała się o dofinansowanie z Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców, aby pomniejszyć koszty wyjazdu.

   Zgodnie z założonym planem zajęcia w większości odbywały się na stoku narciarskim Jacnia niedaleko Krasnobrodu. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Pszczeliniec”. Na stoku panowały idealne warunki do jazdy.

   Głównym celem wyjazdu była nauka uczniów jazdy na nartach i snowboardzie oraz tak jak na Zielonej Szkole integracja i uspołecznienie uczniów, wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz nauka samodzielnego radzenia sobie w życiu.

Trzydniowe zajęcia na stoku prowadził zaprzyjaźniony z naszą klasą instruktor jazdy na nartach p.Piotr Giszczak oraz instruktor snowboardu Jakub Giszczak, którym pomagali opiekunowie: p. Ewa Kret, Ewa Więckowska, Agnieszka Chodara i Agnieszka Adamczyk. Na początku wszyscy musieli przejść egzamin z samodzielnego poruszania się i jazdy na nartach, a potem każdy był szkolony indywidualnie. W momencie nabycia podstawowych umiejętności, każdy kto chciał mógł dopiero skorzystać z wyciągu i wyjechać na stok. Niektórym udawało się to już po godzinie lub dwóch, a niektórym w ostatni dzień. Podsumowaniem umiejętności uczniów był grupowy zjazd ze stoku slalomem prowadzony przez p.Ewę Więckowską i Julię Giszczak.

   Najważniejsze było jednak to, że każdy uczestnik Białej Szkoły nabył umiejętność jazdy na nartach i snowboardzie oraz wyżej założone cele.

Oprócz jazdy na stoku w miejscu zakwaterowania mieliśmy zajęcia „Kuchcikowa”, które jako program innowacyjny kontynuowane są w szkole oraz zajęcia zumby, ognisko, śpiewy        z instrumentami i tańce.

W planach mieliśmy jeszcze wiele atrakcji i zajęć (podchody, sztandary), ale niestety z braku czasu i możliwości pogodowych nie udało się nam wszystkiego zrealizować. Najważniejsze że wszyscy wrócili zadowoleni, cali i zdrowi z nowymi umiejętnościami oraz pomysłami na następną „Szkołę”. Być może „Szkołę Przetrwania”? Kto wie…

 

Agnieszka Chodara

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nasi skrzydlaci przyjaciele

           Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony.  Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.

M. Bartosik

100_3552

100_3528

Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?

 

Klasa Va próbowała odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując zdobytą wiedzę w klasie IV oraz korzystając z opisu doświadczeń zamieszczonych w podręcznikach do przyrody. Uczniowie postanowili zbadać czy powietrze przy ulicy jest rzeczywiście bardziej zanieczyszczone niż w okolicach oddalonych od linii komunikacyjnych. Wykonali potrzebny do wykonania zestaw doświadczalny składający się z plastikowego pojemniczka z taśmą samoprzylepną, klejem do góry na kijku. Jeden kijek wbito przy ulicy, a drugi w okolicach stawów. Po tygodniu stwierdzono, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w okolicach szosy. Zbadano również wodę. Pobrano ją z wodociągu, z rzeki i ze stawu. Sprawdzono zapach, rodzaj zapachu, barwę oraz przezroczystość. Stwierdzono, że woda w naszych stawach i w rzece jest dosyć czysta. To bardzo dobrze.

M. Bartosik

100_3319

100_3322

Nie tylko od święta

 

           15 stycznia 2015r. postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa świetlicowa postanowiła posprzątać teren w okolicy szkoły. Niestety zebraliśmy sporo śmieci, a przeszliśmy dosyć krótki odcinek ulicy Akacjowej w kierunku Stróży. Pamiętajmy o tym, co oczywiste; śmieci wyrzucamy do kosza, jeśli w danym miejscu nie ma kosza zabierajmy je ze sobą. Odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale również szkodzą roślinom, zwierzętom, a w końcu także i ludziom. Wyrzucając swoje śmieci gdzie popadnie wykazujesz się brakiem kultury osobistej i nie szanujesz tych, którzy sprzątają.

M. Bartosik

100_3540

100_3541

Wywiadówka 28.01.2015r.

„Wywiadówka” 28.01.2015r.

.

        W środę 28.01.2015r. dyrekcja oraz wychowawcy klas, zapraszają rodziców i prawnych opiekunów uczniów na „wywiadówkę” podczas, której zostaną omówione wyniki nauczania i zachowania uzyskane przez uczniów podczas pierwszego semestru roku szkolnego 2014/2015.

       Spotkanie dla klas I – III rozpocznie się o godzinie 17.00

      Rodzice klas IV – VI proszeni są na godzinę 17.30

 

ZAPRASZAMY !!!