Home » 2015 » styczeń

Monthly Archives: styczeń 2015

Dzień Babci i Dziadka

       Dnia 21 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na to spotkanie uczniowie klas I – III zaprosili swoje Babcie i Dziadków. Goście zaszczycili nas swoją obecnością, co sprawiło wnukom wiele radości. Każdy wnuczek wypatrywał w tłumie swoich dziadków, uśmiechając się i wymachując ręką na powitanie. Uroczystość rozpoczęła p. dyr Anna Myszak witając gości i składając wszystkim Babciom i Dziadkom życzenia. Następnie inicjatywę przejęli uczniowie klasy IIIb, którzy poprowadzili dalszą część uroczystości. Były życzenia, piosenki, wiersze oraz przyśpiewki i tańce ludowe w wykonaniu uczniów z koła tanecznego pod opieką Aliny Bańki. W drugiej części naszej uroczystości uczniowie klas III przedstawili ,, Jasełka”, a oprawę muzyczną kolęd, przygotowali uczniowie z poszczególnych klas wspólnie z wychowawcami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem od społeczności szkolnej oraz wręczeniem upominków, własnoręcznie przygotowanych przez wnuków. Goście z uśmiechem na twarzach opuścili budynek naszej szkoły. Sądzimy, że za rok nasze Babcie i Dziadkowie zaszczycą nas swoją obecnością i przybędą także na wspólne świętowanie. Życzymy im dużo zdrowia, aby każdy dzień sprawiał im wiele radości. Do zobaczenia za rok.

Alina Bańka

P1210259

P1210249

Do Seniorów z „teatrem”

Spotkanie z okazji dnia Seniora tzw. Dnia Babci i Dziadka, odbyło się, jak co roku, w Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku.

W roku 1997 w Szkole Podstawowej w Stróży, powstał wolontariat, kiedy Patronem został ksiądz Stanisław Zieliński. Był to jeden z pierwszych kroków w naśladowaniu kapłana społecznika, który poświęcił swoje życie, potrzebującym miłości i wsparcia. Wolontariusze (zrzeszeni od roku 2002 w Szkolnym Kole Caritas) podjęli decyzję, aby zostać przyjaciółmi pensjonariuszy.

W tym roku w dniu 22 stycznia, wolontariusze oraz uczniowie spoza koła, artystycznie uzdolnieni, przybyli do DPS, aby uprzyjemnić mieszkańcom chwile swoim aktorskim występem. Zagrali fragmenty utworów: L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, F.H. Burnett „Tajemniczy ogród”, I. Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Były to scenki z życia bohaterów.

Artyści zadbali zarówno o profesjonalne kostiumy jak i rekwizyty do wystawionych utworów. Występ wzbudził żywe zainteresowanie i entuzjazm widzów. Poziom gry aktorskiej młodych wykonawców, był bardzo wysoki, a próby (których było wiele) przyniosły zamierzony efekt.

W drugiej części spotkania widzowie zabierali głos, opowiadając o swoich wrażeniach z odbioru obejrzanego repertuaru. Prosili, aby właśnie z takim programem do nich przyjeżdżać. Niektórzy „chwalili” się, że znają te utwory w całości. Twierdzili, że jest to dla nich, milsze spędzenie czasu, niż oglądanie telewizji. Byli i tacy, którzy opowiadali o czasach dzieciństwa, że występowali w teatrzykach szkolnych lub parafialnych, albo urządzali teatrzyki w domach. Od tych wspomnień, niektórym łza zakręciła się w oku.

Nie mogło i tym razem obyć się bez domowego ciasta, podarowanego pensjonariuszom przez rodziców przybyłych uczniów. Nie zapomniano o tych, którzy ze względu na stan zdrowia pozostali w swoich pokojach.

W tym „Domu” zawsze spotyka się, nie tylko miłe przyjęcie przez mieszkańców, ale jakże życzliwa i otwarta dla odwiedzających jest obsługa pracownicza . Panie, które opiekują się mieszkańcami są bardzo oddane podopiecznym i pragną dla nich, aby ich samopoczucie było jak najlepsze. A to trudna praca, służyć potrzebującemu opieki CZŁOWIEKOWI, często schorowanemu.

Również Dyrekcja tego Domu i kadra kierownicza, to ludzie, którzy znaleźli się tu, nie przez przypadek, o czym świadczy stosunek do podopiecznych i gości. Potrafią docenić to, że młodzież przyjeżdżająca, wnosi radość, serdeczność, gwar, śmiech – po prostu ożywia tutejsze życie tym, których tu przysłał los. Wykonawcy – otrzymali upominki, a były to cukierki i lizaki. Poczuli się dowartościowani, że to co czynią – robią dobrze, że wywiązali się z aktorskiego zadania, a to ma sens.

Podsumowaniem spotkania było zaśpiewanie Seniorom „Sto lat” i zapewnienie, że niebawem się pojawią, aby wnieść znowu oddech swojej młodości i serdeczności.

Odjeżdżając najpierw do szkoły, a potem do domów, wieźli ze sobą poczucie spełnionego dobra wypływającego z młodych serc.

Agnieszka Adamczyk

Biała Szkoła

   W ramach kontynuacji Zielonej Szkoły, która odbyła się we wrześniu b.r. klasa integracyjna III „a” oraz uczniowie z klasy III„b”, IV„b” V„b” naszej szkoły w dniach 18-20 stycznia 2015r. brali udział w zajęciach Białej Szkoły. Wyjazd został zorganizowany po raz kolejny przez p.Ewę Kret – wychowawcę klasy, która postarała się o dofinansowanie z Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców, aby pomniejszyć koszty wyjazdu.

   Zgodnie z założonym planem zajęcia w większości odbywały się na stoku narciarskim Jacnia niedaleko Krasnobrodu. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Pszczeliniec”. Na stoku panowały idealne warunki do jazdy.

   Głównym celem wyjazdu była nauka uczniów jazdy na nartach i snowboardzie oraz tak jak na Zielonej Szkole integracja i uspołecznienie uczniów, wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz nauka samodzielnego radzenia sobie w życiu.

Trzydniowe zajęcia na stoku prowadził zaprzyjaźniony z naszą klasą instruktor jazdy na nartach p.Piotr Giszczak oraz instruktor snowboardu Jakub Giszczak, którym pomagali opiekunowie: p. Ewa Kret, Ewa Więckowska, Agnieszka Chodara i Agnieszka Adamczyk. Na początku wszyscy musieli przejść egzamin z samodzielnego poruszania się i jazdy na nartach, a potem każdy był szkolony indywidualnie. W momencie nabycia podstawowych umiejętności, każdy kto chciał mógł dopiero skorzystać z wyciągu i wyjechać na stok. Niektórym udawało się to już po godzinie lub dwóch, a niektórym w ostatni dzień. Podsumowaniem umiejętności uczniów był grupowy zjazd ze stoku slalomem prowadzony przez p.Ewę Więckowską i Julię Giszczak.

   Najważniejsze było jednak to, że każdy uczestnik Białej Szkoły nabył umiejętność jazdy na nartach i snowboardzie oraz wyżej założone cele.

Oprócz jazdy na stoku w miejscu zakwaterowania mieliśmy zajęcia „Kuchcikowa”, które jako program innowacyjny kontynuowane są w szkole oraz zajęcia zumby, ognisko, śpiewy        z instrumentami i tańce.

W planach mieliśmy jeszcze wiele atrakcji i zajęć (podchody, sztandary), ale niestety z braku czasu i możliwości pogodowych nie udało się nam wszystkiego zrealizować. Najważniejsze że wszyscy wrócili zadowoleni, cali i zdrowi z nowymi umiejętnościami oraz pomysłami na następną „Szkołę”. Być może „Szkołę Przetrwania”? Kto wie…

 

Agnieszka Chodara

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nasi skrzydlaci przyjaciele

           Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony.  Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.

M. Bartosik

100_3552

100_3528

Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?

 

Klasa Va próbowała odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując zdobytą wiedzę w klasie IV oraz korzystając z opisu doświadczeń zamieszczonych w podręcznikach do przyrody. Uczniowie postanowili zbadać czy powietrze przy ulicy jest rzeczywiście bardziej zanieczyszczone niż w okolicach oddalonych od linii komunikacyjnych. Wykonali potrzebny do wykonania zestaw doświadczalny składający się z plastikowego pojemniczka z taśmą samoprzylepną, klejem do góry na kijku. Jeden kijek wbito przy ulicy, a drugi w okolicach stawów. Po tygodniu stwierdzono, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w okolicach szosy. Zbadano również wodę. Pobrano ją z wodociągu, z rzeki i ze stawu. Sprawdzono zapach, rodzaj zapachu, barwę oraz przezroczystość. Stwierdzono, że woda w naszych stawach i w rzece jest dosyć czysta. To bardzo dobrze.

M. Bartosik

100_3319

100_3322

Nie tylko od święta

 

           15 stycznia 2015r. postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa świetlicowa postanowiła posprzątać teren w okolicy szkoły. Niestety zebraliśmy sporo śmieci, a przeszliśmy dosyć krótki odcinek ulicy Akacjowej w kierunku Stróży. Pamiętajmy o tym, co oczywiste; śmieci wyrzucamy do kosza, jeśli w danym miejscu nie ma kosza zabierajmy je ze sobą. Odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale również szkodzą roślinom, zwierzętom, a w końcu także i ludziom. Wyrzucając swoje śmieci gdzie popadnie wykazujesz się brakiem kultury osobistej i nie szanujesz tych, którzy sprzątają.

M. Bartosik

100_3540

100_3541

Wywiadówka 28.01.2015r.

„Wywiadówka” 28.01.2015r.

.

        W środę 28.01.2015r. dyrekcja oraz wychowawcy klas, zapraszają rodziców i prawnych opiekunów uczniów na „wywiadówkę” podczas, której zostaną omówione wyniki nauczania i zachowania uzyskane przez uczniów podczas pierwszego semestru roku szkolnego 2014/2015.

       Spotkanie dla klas I – III rozpocznie się o godzinie 17.00

      Rodzice klas IV – VI proszeni są na godzinę 17.30

 

ZAPRASZAMY !!!

Gala Wolontariatu

Dnia 11.01.2015r. w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyła się uroczysta gala, na której spotkały się młodzieżowe i szkolne Koła Caritas. Rok 2015 został ogłoszony przez Ojca Świętego, Rokiem Caritas w Polsce, dlatego ta uroczystość wpisuje się w te obchody.

Udział w Gali wzięły przedstawicielki Szkolnego Koła Caritas ze Stróży: Urszula Rycerz, Amelia Jóźwicka i Julia Chodara wraz z opiekunką Koła p. Agnieszką Adamczyk.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00, mszą świętą celebrowaną przez dyrektora Caritas w Lublinie ks. Wiesława Kosickiego. Następnie odbyło się podsumowanie projektu realizowanego dzięki Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń”. O godzinie 12.00 odbyła się prelekcja wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Centralnym punktem spotkania były warsztaty opracowujące różne ważne tematy związane z wolontariatem np. Jak być dobrym wolontariuszem? Następnie zostały wręczone dyplomy za udział w konkursie „Dziecko sercem rodziny” w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Opiekunka koła otrzymała dyplom dla koła, natomiast wolontariuszki otrzymały imienne dyplomy za zaangażowanie w rozprowadzanie świec i pracę w kole. Spotkanie zakończyło się o godzinie 16.00 i dostarczyło wielu radosnych przeżyć, umożliwiło zdobycie nowej wiedzy oraz przebywanie we wspólnocie tych, których mottem życia jest myśl Homera: „To człowiek, człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia”.

Agnieszka Adamczyk

Gala Wolo-160

Gala Wolo-122

Gminny konkurs szkół podstawowych „Lekturiada Teatralna”

„A teatr jest po to,

żeby wszystko było inne niż dotąd”

Kulmowa

      Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Stróży w dniu 15.01.2015r. przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego Agnieszkę Adamczyk. Zadaniem tego konkursu było zachęcenie młodzieży do rozwoju intelektualnego poprzez zajęcia teatralne, wskazanie na inne sposoby spędzania wolnego czasu, niż telewizja i Internet.

      Rywalizacja ośmiu zespołów była sprawdzeniem zarówno uczniów jak i nauczycieli poszczególnych szkół, którzy potraktowali konkurs bardzo poważnie. Do rozgrywek przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy. Ze Szkoły Podstawowej w Kowalinie wzięły udział dwa zespoły teatralne, przygotowane przez p. Katarzynę Leśniak – klasa IV wystawiła scenkę z „Pinokia”, a klasa V z mitu „Demeter i Kora”. Szkołę Podstawową w Słodkowie Trzecim reprezentował jeden zespół uczniów z klasy VI ze scenką z „Ani z Zielonego Wzgórza”, przygotowany przez p. Agnieszkę Surowiec. Szkoła Podstawowa w Stróży wystawiła pięć zespołów. Dwie klasy IV przygotowały scenki z „Pinokia” i „Akademii Pana Kleksa” pod kierunkiem p. Małgorzaty Kozłowskiej. Dwie klasy VI wybrały do prezentacji fragment „Ani z Zielonego Wzgórza” i „Tajemniczego ogrodu”, a klasa V utwór „Ten obcy”. Te trzy klasy przygotowały się do konkursu pod kierunkiem p. Agnieszki Adamczyk.

      Zgodnie z regulaminem – Jury w składzie: sekretarz Gminy p. Beata Kufel, proboszcz Parafii Stróża ks. kan. Grzegorz Stąsiek i wice-dyrektor Szkoły p. Małgorzata Urbańczyk, wybrało z każdego zespołu jednego ‘aktora’, który zagrał swoją rolę w sposób oryginalny, wyróżniający się spośród innych występujących.

     Klasyfikacja zespołowa ogłoszona przez Jury przedstawia się następująco.

      Miejsce pierwsze – uzyskał zespół z klasy VI ze Stróży ze scenką z „Ani z Zielonego Wzgórza”, przygotowany przez p. Agnieszkę Adamczyk.

      Miejsce drugie – przyznano klasie piątej z Kowalina przygotowanej przez p. Katarzynę Leśniak, która przygotowała inscenizację mitu „Demeter i Kora”

      Miejsce trzecie – zajął zespół klasy IV ze Stróży ze scenką z „Akademii Pana Kleksa” przygotowany przez p. Małgorzatę Kozłowską

      Uczestnikom konkursu zostały wręczone nagrody książkowe i rzeczowe. Nagrody książkowe przyznano w części konkursu dla najlepszego ‘aktora’ – otrzymało je ośmioro uczniów. Trzy zwycięskie zespoły otrzymały nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy uczestnictwa w konkursie. Zamiejscowym uczestnikom, sklepik szkolny zafundował mały poczęstunek (drożdżówki). Sponsorem nagród był Urząd Gminy Kraśnik, a konkretnie sekretarz Gminy p. Beata Kufel. Serdecznie dziękujemy!!!

      Na zakończenie organizatorka podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu, a nade wszystko Jury, które miało bardzo dużo pracy, aby obejrzeć, sklasyfikować występy, przyznać i wręczyć nagrody oraz dużą liczbę dyplomów (59).

     Widzami byli uczniowie z wychowawcami klas IV-VI. Na pewno była to świetna zabawa, nauka i rozrywka godna powtórzenia. Wymaga to jednak dużo pracy, aby taki konkurs przygotować.

 Agnieszka Adamczyk

P1210163

P1210162

,,Góra Grosza”

 

Jak co roku harcerze ze szkolnej drużyny ,,Parasol” włączyli się w ogólnopolska akcję ,,Góra Grosza” – XV EDYCJA. Celem tego przedsięwzięcia jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Zbiórkę przeprowadziliśmy w dniach 24 listopad – 05 grudzień 2014 roku. Gromadziliśmy monety różnych nominałów. Najwięcej zgodnie z nazwą akcji było grosików. Harcerze skrupulatnie policzyli zebrane środki. Finału zbiórki odbył się w styczniu 2015, kiedy to odpowiednio zapakowana i opisana paczka została przesłana do ,,Towarzystwa Nasz Dom”.

M. Bartosik

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

styczeń 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031