Dzień Babci i Dziadka
Dnia 21 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na to spotkanie uczniowie klas I – III zaprosili swoje Babcie i Dziadków. Goście zaszczycili nas swoją obecnością, co sprawiło wnukom wiele radości. Każdy wnuczek wypatrywał w tłumie swoich dziadków, uśmiechając się i wymachując ręką na powitanie. Uroczystość rozpoczęła p. dyr Anna Myszak witając gości i składając wszystkim Babciom i Dziadkom życzenia. Następnie inicjatywę przejęli uczniowie klasy IIIb, którzy poprowadzili dalszą część uroczystości. Były życzenia, piosenki, wiersze oraz przyśpiewki i tańce ludowe w wykonaniu uczniów z koła tanecznego pod opieką Aliny Bańki. W drugiej części naszej uroczystości uczniowie klas III przedstawili ,, Jasełka”, a oprawę muzyczną kolęd, przygotowali uczniowie z poszczególnych klas wspólnie z wychowawcami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem od społeczności szkolnej oraz wręczeniem upominków, własnoręcznie przygotowanych przez wnuków. Goście z uśmiechem na twarzach opuścili budynek naszej szkoły. Sądzimy, że za rok nasze Babcie i Dziadkowie zaszczycą nas swoją obecnością i przybędą także na wspólne świętowanie. Życzymy im dużo zdrowia, aby każdy dzień sprawiał im wiele radości. Do zobaczenia za rok.
Alina Bańka
Do Seniorów z „teatrem”
Spotkanie z okazji dnia Seniora tzw. Dnia Babci i Dziadka, odbyło się, jak co roku, w Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku.
W roku 1997 w Szkole Podstawowej w Stróży, powstał wolontariat, kiedy Patronem został ksiądz Stanisław Zieliński. Był to jeden z pierwszych kroków w naśladowaniu kapłana społecznika, który poświęcił swoje życie, potrzebującym miłości i wsparcia. Wolontariusze (zrzeszeni od roku 2002 w Szkolnym Kole Caritas) podjęli decyzję, aby zostać przyjaciółmi pensjonariuszy.
W tym roku w dniu 22 stycznia, wolontariusze oraz uczniowie spoza koła, artystycznie uzdolnieni, przybyli do DPS, aby uprzyjemnić mieszkańcom chwile swoim aktorskim występem. Zagrali fragmenty utworów: L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, F.H. Burnett „Tajemniczy ogród”, I. Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Były to scenki z życia bohaterów.
Artyści zadbali zarówno o profesjonalne kostiumy jak i rekwizyty do wystawionych utworów. Występ wzbudził żywe zainteresowanie i entuzjazm widzów. Poziom gry aktorskiej młodych wykonawców, był bardzo wysoki, a próby (których było wiele) przyniosły zamierzony efekt.
W drugiej części spotkania widzowie zabierali głos, opowiadając o swoich wrażeniach z odbioru obejrzanego repertuaru. Prosili, aby właśnie z takim programem do nich przyjeżdżać. Niektórzy „chwalili” się, że znają te utwory w całości. Twierdzili, że jest to dla nich, milsze spędzenie czasu, niż oglądanie telewizji. Byli i tacy, którzy opowiadali o czasach dzieciństwa, że występowali w teatrzykach szkolnych lub parafialnych, albo urządzali teatrzyki w domach. Od tych wspomnień, niektórym łza zakręciła się w oku.
Nie mogło i tym razem obyć się bez domowego ciasta, podarowanego pensjonariuszom przez rodziców przybyłych uczniów. Nie zapomniano o tych, którzy ze względu na stan zdrowia pozostali w swoich pokojach.
W tym „Domu” zawsze spotyka się, nie tylko miłe przyjęcie przez mieszkańców, ale jakże życzliwa i otwarta dla odwiedzających jest obsługa pracownicza . Panie, które opiekują się mieszkańcami są bardzo oddane podopiecznym i pragną dla nich, aby ich samopoczucie było jak najlepsze. A to trudna praca, służyć potrzebującemu opieki CZŁOWIEKOWI, często schorowanemu.
Również Dyrekcja tego Domu i kadra kierownicza, to ludzie, którzy znaleźli się tu, nie przez przypadek, o czym świadczy stosunek do podopiecznych i gości. Potrafią docenić to, że młodzież przyjeżdżająca, wnosi radość, serdeczność, gwar, śmiech – po prostu ożywia tutejsze życie tym, których tu przysłał los. Wykonawcy – otrzymali upominki, a były to cukierki i lizaki. Poczuli się dowartościowani, że to co czynią – robią dobrze, że wywiązali się z aktorskiego zadania, a to ma sens.
Podsumowaniem spotkania było zaśpiewanie Seniorom „Sto lat” i zapewnienie, że niebawem się pojawią, aby wnieść znowu oddech swojej młodości i serdeczności.
Odjeżdżając najpierw do szkoły, a potem do domów, wieźli ze sobą poczucie spełnionego dobra wypływającego z młodych serc.
Agnieszka Adamczyk
Biała Szkoła
W ramach kontynuacji Zielonej Szkoły, która odbyła się we wrześniu b.r. klasa integracyjna III „a” oraz uczniowie z klasy III„b”, IV„b” V„b” naszej szkoły w dniach 18-20 stycznia 2015r. brali udział w zajęciach Białej Szkoły. Wyjazd został zorganizowany po raz kolejny przez p.Ewę Kret – wychowawcę klasy, która postarała się o dofinansowanie z Urzędu Gminy oraz Rady Rodziców, aby pomniejszyć koszty wyjazdu.
Zgodnie z założonym planem zajęcia w większości odbywały się na stoku narciarskim Jacnia niedaleko Krasnobrodu. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Pszczeliniec”. Na stoku panowały idealne warunki do jazdy.
Głównym celem wyjazdu była nauka uczniów jazdy na nartach i snowboardzie oraz tak jak na Zielonej Szkole integracja i uspołecznienie uczniów, wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz nauka samodzielnego radzenia sobie w życiu.
Trzydniowe zajęcia na stoku prowadził zaprzyjaźniony z naszą klasą instruktor jazdy na nartach p.Piotr Giszczak oraz instruktor snowboardu Jakub Giszczak, którym pomagali opiekunowie: p. Ewa Kret, Ewa Więckowska, Agnieszka Chodara i Agnieszka Adamczyk. Na początku wszyscy musieli przejść egzamin z samodzielnego poruszania się i jazdy na nartach, a potem każdy był szkolony indywidualnie. W momencie nabycia podstawowych umiejętności, każdy kto chciał mógł dopiero skorzystać z wyciągu i wyjechać na stok. Niektórym udawało się to już po godzinie lub dwóch, a niektórym w ostatni dzień. Podsumowaniem umiejętności uczniów był grupowy zjazd ze stoku slalomem prowadzony przez p.Ewę Więckowską i Julię Giszczak.
Najważniejsze było jednak to, że każdy uczestnik Białej Szkoły nabył umiejętność jazdy na nartach i snowboardzie oraz wyżej założone cele.
Oprócz jazdy na stoku w miejscu zakwaterowania mieliśmy zajęcia „Kuchcikowa”, które jako program innowacyjny kontynuowane są w szkole oraz zajęcia zumby, ognisko, śpiewy z instrumentami i tańce.
W planach mieliśmy jeszcze wiele atrakcji i zajęć (podchody, sztandary), ale niestety z braku czasu i możliwości pogodowych nie udało się nam wszystkiego zrealizować. Najważniejsze że wszyscy wrócili zadowoleni, cali i zdrowi z nowymi umiejętnościami oraz pomysłami na następną „Szkołę”. Być może „Szkołę Przetrwania”? Kto wie…
Agnieszka Chodara
Nasi skrzydlaci przyjaciele
Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony. Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.
M. Bartosik
Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?
Klasa Va próbowała odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując zdobytą wiedzę w klasie IV oraz korzystając z opisu doświadczeń zamieszczonych w podręcznikach do przyrody. Uczniowie postanowili zbadać czy powietrze przy ulicy jest rzeczywiście bardziej zanieczyszczone niż w okolicach oddalonych od linii komunikacyjnych. Wykonali potrzebny do wykonania zestaw doświadczalny składający się z plastikowego pojemniczka z taśmą samoprzylepną, klejem do góry na kijku. Jeden kijek wbito przy ulicy, a drugi w okolicach stawów. Po tygodniu stwierdzono, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w okolicach szosy. Zbadano również wodę. Pobrano ją z wodociągu, z rzeki i ze stawu. Sprawdzono zapach, rodzaj zapachu, barwę oraz przezroczystość. Stwierdzono, że woda w naszych stawach i w rzece jest dosyć czysta. To bardzo dobrze.
M. Bartosik
Nie tylko od święta
15 stycznia 2015r. postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa świetlicowa postanowiła posprzątać teren w okolicy szkoły. Niestety zebraliśmy sporo śmieci, a przeszliśmy dosyć krótki odcinek ulicy Akacjowej w kierunku Stróży. Pamiętajmy o tym, co oczywiste; śmieci wyrzucamy do kosza, jeśli w danym miejscu nie ma kosza zabierajmy je ze sobą. Odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale również szkodzą roślinom, zwierzętom, a w końcu także i ludziom. Wyrzucając swoje śmieci gdzie popadnie wykazujesz się brakiem kultury osobistej i nie szanujesz tych, którzy sprzątają.
M. Bartosik
Wywiadówka 28.01.2015r.
„Wywiadówka” 28.01.2015r.
.
W środę 28.01.2015r. dyrekcja oraz wychowawcy klas, zapraszają rodziców i prawnych opiekunów uczniów na “wywiadówkę” podczas, której zostaną omówione wyniki nauczania i zachowania uzyskane przez uczniów podczas pierwszego semestru roku szkolnego 2014/2015.
Spotkanie dla klas I – III rozpocznie się o godzinie 17.00
Rodzice klas IV – VI proszeni są na godzinę 17.30
ZAPRASZAMY !!!