Home » 2015 » styczeń » 23

Daily Archives: 23 stycznia, 2015

Nasi skrzydlaci przyjaciele

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony.  Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.

M. Bartosik

Czy oddychamy czystym i pijemy czysta wodę?

Klasa Va próbowała odpowiedzieć na to pytanie wykorzystując zdobytą wiedzę w klasie IV oraz korzystając z opisu doświadczeń zamieszczonych w podręcznikach do przyrody. Uczniowie postanowili zbadać czy powietrze przy ulicy jest rzeczywiście bardziej zanieczyszczone niż w okolicach oddalonych od linii komunikacyjnych. Wykonali potrzebny do wykonania zestaw doświadczalny składający się z plastikowego pojemniczka z taśmą samoprzylepną, klejem do góry na kijku. Jeden kijek wbito przy ulicy, a drugi w okolicach stawów. Po tygodniu stwierdzono, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w okolicach szosy. Zbadano również wodę. Pobrano ją z wodociągu, z rzeki i ze stawu. Sprawdzono zapach, rodzaj zapachu, barwę oraz przezroczystość. Stwierdzono, że woda w naszych stawach i w rzece jest dosyć czysta. To bardzo dobrze.

Nie tylko od święta

15 stycznia 2015r. postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa świetlicowa postanowiła posprzątać teren w okolicy szkoły. Niestety zebraliśmy sporo śmieci, a przeszliśmy dosyć krótki odcinek ulicy Akacjowej w kierunku Stróży. Pamiętajmy o tym, co oczywiste; śmieci wyrzucamy do kosza, jeśli w danym miejscu nie ma kosza zabierajmy je ze sobą. Odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale również szkodzą roślinom, zwierzętom, a w końcu także i ludziom. Wyrzucając swoje śmieci gdzie popadnie wykazujesz się brakiem kultury osobistej i nie szanujesz tych, którzy sprzątają.

styczeń 2015