Home » 2016 » styczeń » 11

Daily Archives: 11 stycznia, 2016

Podsumowanie działań ekologicznych

Dnia 19 listopada 2015r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, którego celem było podsumowanie działań ekologicznych.

W akcji ,,Każdy chwat sprząta świat” nasza szkoła zdobyła wyróżnienie.

Na spotkaniu pani Beata Gryta zaprezentowała broszurę ,,EKO UPRAWY W OGRODZIE”, którą wykonali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przyrody. Ulotka powstała przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kraśniku, Urzędu Gminy Kraśnik, społeczności Szkoły Podstawowej w Stróży. Sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Uczestnicy spotkania otrzymali broszurę. Ulotka zawiera wiele cennych przepisów jak samemu wykonać ekologiczne środki ochrony roślin, jak walczyć ze szkodnikami upraw, oraz ,,krok po kroku”, jak prawidłowo przetwarzać odpady na kompostowniku.

Beata Gryta

Ulotka „eko uprawy”

„Inny” nie znaczy gorszy

„Łącząc dzieci niepełnosprawne ze zdrowymi, osiągamy wielki sukces na przyszłość -tworzymy tolerancyjne społeczeństwo.”

(Jan Paweł II)

„Inny” nie znaczy gorszy

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony co roku 16 listopada oraz Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych dnia 5 grudnia, powinien być dla wszystkich okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec „innych”. Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież szkolną i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinni stawiać przed sobą rodzice, władze, wszystkie szkoły i media.

Przypominając sobie po krótce pojęcie tolerancja, mamy na myśli wyrozumiałość wobec czyichś przekonań i poglądów oraz wobec czyjegoś postępowania. Człowiek tolerancyjny nie wyśmiewa się z kogoś, kto słucha innej muzyki. Człowiek tolerancyjny szanuje cudze poglądy. Musimy jednak pamiętać, że bycie tolerancyjnym wcale nie znaczy, że mamy się zgadzać na złe zachowanie innych i wobec innych.

Mając na celu kształtowanie u uczniów postawy poszanowania i otwartości na wszelką odmienność, poprzez łamanie stereotypów i akceptację innych ludzi, nasza szkoła cały czas i w różny sposób podejmuje wszelkie działania zmierzające do poszanowania niepełnosprawności i postawy tolerancji.

Na początku grudnia po przeprowadzeniu pogadanek w klasach, p. pedagog Ewa Mróz oraz nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej p. Agnieszka Chodara wraz z klasami czwartymi przygotowały apel: „Inny” nie znaczy gorszy. Oprócz kształtowania pozytywnych postaw u uczniów, istotnym celem przygotowania apelu, była także integracja obydwóch klas oraz współpraca uczniów ze sobą.

Podczas apelu czwartoklasiści przedstawili krótką scenkę o niepełnosprawnym chłopcu, który nie mógł bawić się jak inne dzieci, a te nie rozumiejąc jego sytuacji, wyśmiewały się z niego i uważały za samoluba i innego niż oni. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Po części artystycznej, aktorzy przypomnieli wszystkim bardzo cenne uwagi:

Żyjąc w zgodzie z sobą, potrafię też z tobą”; „Toleruję to znaczy nie oceniam Ciebie, choć inaczej wyglądasz niż ja”; „Nie odrzucam Cię, chociaż wierzysz w inne wartości niż ja”.

Podsumowując musimy pamiętać, że żyjemy w świecie, w którym na brak tolerancji chorujemy często my sami. Nie wszyscy, ale często śmiejemy się, gdy ktoś źle czyta, dokuczamy komuś, kto słabo biega, czy źle gra w piłkę…itd. Brak nam wyrozumiałości dla słabych, powolnych i cichych. Aby nie zapomnieć o tych wszystkich ważnych sprawach, pamiętajmy rady naszych uczniów, kolegów i koleżanek:

„Jest recepta, przyjacielu, aby mieć kolegów wielu:

wyjrzyj prosto lub z ukosa poza czubek swego nosa!”.

„Adzie, która siedzi z boku, pożycz czasem kartkę z bloku,

a z zapominalskim Frankiem podziel swoim się śniadankiem”.

„GDY O INNYCH MYŚLISZ CZASEM, TO PRAWDZIWYM JESTEŚ ASEM!!!”

A.Chodara

styczeń 2016