Home » 2017 » Luty

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM KS. STANISŁAWA ZIELIŃSKIEGO

W STRÓŻY

27 luty 2017 r. (poniedziałek)

DZIEŃ

LEKKIEGO TORNISTRA

Odchudzamy szkolne plecaki

W trosce o zdrowie uczniów naszej szkoły dnia 17.02.2017 r. zorganizowano akcję z cyklu „ważenie tornistrów”, mającą na celu wypracowanie nawyku noszenia lekkiego tornistra i wyeliminowanie z niego niepotrzebnych rzeczy.

Obejmowała ona ważenie plecaków dzieci z klas I- VI.

Wyniki dla klas I III:

Najwyższa waga plecaka z zawartością wystąpiła w klasie 3b (5,20 kg), a najniższa w klasie 1a i 2a (1,80 kg).

Wyniki dla klas I- VI:

Najwyższa waga plecaka z zawartością wystąpiła w klasie 6b (8,50 kg), a najniższa w klasie 6a (2,20 kg).

Co dzieci noszą zbędnego?

• niepotrzebne książki i ćwiczenia
  • po kilka piórników
  • zabawki

Akcja pokazała, że w dalszym ciągu należy zwrócić uwagę dzieci oraz rodziców, aby zabierały do szkoły właściwe podręczniki, korzystały z możliwości pozostawiania rzeczy w szafkach szkolnych. Należy także pamiętać o doborze właściwego  tornistra dla dziecka biorąc pod uwagę jego ciężar własny. Waga tornistra powinna wynosić około 10% wagi dziecka.

Drodzy uczniowie,

w związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Patrona Szkoły zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w dwóch, specjalnie dla was zorganizowanych konkursach:

• konkurs plastyczny „Ksiądz  Stanisław Zieliński”
  • konkurs literacki “List do patrona”

W celu zapoznania się z regulaminami konkursów zapraszany do odwiedzenia zakładki “konkursy” na naszej stronie.

Poczta Walentynkowa

Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, obchodzonych 14 lutego w szkołach, jest niewątpliwie Poczta Walentynowa, za pomocą której osoby zakochane i nie tylko… przesyłają sobie życzenia. W tym roku w organizację Walentynek w naszej szkole  czynnie zaangażowały się uczennice z klasy VI a pod opieką wychowawcy p. Łukasza Kiełba. Dla podkreślenia uroku tego dnia o wystrój korytarza zadbały p. Edyta Powęska i p. Katarzyna Zielnik.

Uczniowie naszej szkoły kilka dni wcześniej zostali  poinformowani przez pracowników Poczty Walentynkowej o przygotowanie kartek z życzeniami i zaadresowanie do wybranych osób. Także w  świetlicy szkolnej  powstało wiele pięknych własnoręcznie wykonanych walentynek. W dniu 13 lutego skrzynka Poczty Walentynkowej  była dostępna na dolnym i górnym korytarzu szkoły, dodatkowo korespondencja była zbierana przez pracowników poczty, którzy odwiedzali klasy by uczniowie mogli wrzucić liściki. W Dzień Zakochanych 14 lutego do skrzynki trafiały już ostatnie kartki, następnie przesyłki zostały posegregowane i dostarczone do adresatów. Wychowankowie  naszej szkoły nie zapomnieli też o nauczycielach, którzy otrzymywali nawet po kilka kartek z życzeniami.

Katarzyna Zielnik

Tenisiści na medal

W dniach 9 i 10 lutego 2017r. reprezentacje chłopców i dziewcząt z naszej szkoły, wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym, które odbyły się w Liśniku Dużym.

Wśród dziewcząt większy sukces odniosła nasza młodsza drużyna w składzie Patrycja Król i Ania Biegaj. Dziewczęta te zajęły III miejsce w swojej kat. wiekowej. Ich starsze koleżanki: Maryla Michałek i Emilia Rycerz uplasowały się na IV pozycji.

Wśród chłopców już kolejny raz w powiecie nie mieli sobie równych Szymon Kaźmierak i Bartek Wielgus, którzy zwyciężyli w najmłodszej kat. wiekowej. Ich starsi koledzy uplasowali się z kolei na V pozycji.

Po tych zawodach nasza szkoła wśród wszystkich szkół powiatu kraśnickiego zajmuje bardzo wysokie II miejsce w punktacji prowadzonej w ramach PWSSz w roku szkolnym 2016/2017.

Dziękujemy naszym reprezentantom i życzymy im kolejnych sukcesów.

Łukasz Kiełb

Lekki Tornister

Nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu „Lekki Tornister”.

W projekcie tym biorą udział klasy I-III. Jego organizatorem jest  Fundacja Rosa, Fundacja  Sensoria z siedzibą we Wrocławiu oraz Główny Inspektorat Sanitarny z siedzibą w Warszawie.

Celem projektu jest:
Rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a – co za tym idzie – działanie na rzecz prostych i zadowolonych dziecięcych kręgosłupów.

Projekt „Lekki Tornister” skierowany jest do uczniów i ich rodziców. Założeniem tego projektu jest szczególne zwrócenie uwagi na problem przeciążonych tornistrów najmłodszych uczniów, a co za tym idzie ryzyko powstawania u nich wad postawy. Chcemy zwrócić uczniom uwagę na problem ich ciężkich tornistrów. Zapoznać z 10 zasadami zdrowego kręgosłupa. Pokazać jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup możemy wykonywać zarówno w szkole, jak i w domu. A przede wszystkim zwrócić uwagę na rzeczy zbędne, które „przychodzą” do szkoły w tornistrach razem z najmłodszymi.

Więcej informacji o projekcie na stronie http://lekkitornister.org

Dokarmianie ptaków

Zima to trudny czas dla ptaków. Dzieci uczęszczające do świetlicy pamiętają o naszych małych przyjaciołach, którzy zwłaszcza w zimowym okresie, potrzebują naszej pomocy. Grupa świetlicowa postanowiła systematycznie dokarmiać ptaki w okolicy szkoły. Zawiesiliśmy karmnik. Przynosimy ziarno, wieszamy specjalne kule z pokarmem, a dla sikorek wieszamy słoninkę. Aby zawsze pamiętać o swoich zobowiązaniach wykonaliśmy gazetkę w świetlicy szkolnej, która nam o nich przypomina.

K. Pytlak