Home » 2020 » maj

Monthly Archives: maj 2020

CHROŃ ZDROWIE – NIE PAL TYTONIU!

Dnia 31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on zapoczątkowany w ramach programu „Europa wolna od dymu tytoniowego” na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 roku w Madrycie.  Misją wydarzenia jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią tytoniu. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie.

Pomimo wielu akcji  i kampanii antynikotynowych oraz wiedzy, że palenie szkodzi w Polsce jest około 9 milionów palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera około 6 milionów ludzi. Przerażający jest fakt, że około 600 tysięcy z tych ludzi to bierni palacze, czyli osoby niepalące. Wśród 4 palących osób, co najmniej jedna skróci swoje życie o 20 lat i umrze przed ukończeniem 65 lat.

Palenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i nie ma tu znaczenia, czy będą to zwykłe papierosy czy obecnie bardzo modne e-papierosy. Nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza przyczyniając się do powstawania:

 • choroby układu krążenia, w tym choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia pracy serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca ,
 • choroby układu oddechowego, w tym rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, gruźlica,
 • choroby układu pokarmowego, w tym wrzody żołądka i dwunastnicy, rak dziąseł, rak jelita grubego, rak odbytnicy ,
 • choroby zębów, w tym paradontoza, próchnica ,
 • choroby oczu, w tym katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej,
 • choroby układu hormonalnego, w tym nadczynność oraz niedoczynność tarczycy, rak trzustki, rak szyjki macicy, impotencja, przedwczesny poród i poronienia.

Nikotyna to również powód nieprzyjemnego zapachu z ust, śmierdzące dłonie, ubrania, duszący zapachu dymu w domu czy samochodzie. Ma ona również wpływ na wygląd osoby palącej: pożółknięte dłonie, paznokcie, zęby, ziemista cera . I wreszcie wpływ na finanse. Zakładając, że paczka papierosów to koszt ok 16 zł oraz że osoba wypala paczkę dziennie rachunek jest prosty. W ciągu tygodnia palący wydaje 112 zł, a w ciągu miesiąca 448 zł na papierosy. Łatwo obliczyć, ze w skali roku jest to kwota 5 376 zł. Tyle pieniędzy wydane tylko po to żeby skrócić swoje życie. Warto się zastanowić czy w ogóle palenie nam się opłaca? Najprościej nigdy nie próbować 😊

Drodzy uczniowie nie dawajcie się oszukać! Palenie nie jest ani modne, a tym bardziej nie jest zdrowe tak więc CHROŃCIE SWOJE ZDROWIE – NIE PALCIE TYTONIU! Bo cóż cenniejszego możemy mieć niż nasze zdrowie i życie…

                Wszystkie osoby, które zmagają się z nałogiem palenia zachęcamy do udziału w akcji #24godzinybezpapierosa.

Poniżej znajdują się graficzne informacje dotyczące palenia tytoniu i jego wpływu na zdrowie.

Znajdziesz tam wiele cennych informacji o e-papierosach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Małgorzata Figiel

Uczniu,

 1. Otrzymujesz możliwość konsultacji w szkole. Zapoznaj się z ich harmonogramem.
 2. Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
 3. Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść , zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej nauczycielowi.
 4. Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
 5. W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
 6. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce.
 7. Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowaj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
 8. Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
 9. Unikaj większych skupisk uczniów, zachowaj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.

Plan zajęć/Plan konsultacji

W związku z organizacją zajęć oraz konsultacji od 25 maja 2020 roku w Szkole Podstawowej im. ks. St. Zielińskiego w Stróży, zamieszczamy poniżej plan zajęć dla uczniów klas I-III oraz plan konsultacji dla uczniów klas VIII.

Przypominamy, że wszyscy przebywający w szkole zobowiązani są do każdorazowego wypełniania załączonej ankiety sanitarno-epidemiologicznej, która jest do pobrania na stronie szkoły w zakładce Szkoła/Dokumenty lub w wersji papierowej na stoliku przed budynkiem placówki.

Informujemy również, że od 25 maja świetlica szkolna pracuje w godzinach 7.00-16.00.

Podwórko Talentów Nivea

Szkoła Podstawowa w Stróży walczy o plac zabaw Podwórko Talentów Nivea o wartości 250 000 zł.

Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie  www.podworko.nivea.pl
i CODZIENNIE  od 22.05 – 24.06.2020r. oddać głos na naszą szkołę.

Decyduje liczba uzyskanych głosów.

W głosowaniu nie zostaną uwzględnione głosy oddane z adresów utworzonych z domen tymczasowych, adresów seryjnych, zawierających cyfry, znak ,,-_” lub znak ,,+”, adresów które mają podobne hasło.

Zaangażujmy w tą wspaniałą inicjatywę nasze rodziny, znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy i przyjaciół. To nic nie kosztuje, głosowanie zajmuje chwilę, a razem możemy spełnić marzenia dzieci z Gminy Kraśnik. Dla osób, które oddadzą największą liczbę  głosów przewidziane są atrakcyjne nagrody!

Z góry wszystkim dziękujemy!
 Dyrekcja i Społeczność Szkoły Podstawowej w Stróży.

Konsultacje z pedagogiem na platformie Teams

Drodzy Uczniowie! Zapraszam do możliwości skorzystania z konsultacji z pedagogiem na platformie Teams . Wystarczy wybrać opcję czatu i wpisać moje imię i nazwisko. Napisz do mnie ustalimy dzień i godzinę rozmowy na czacie i on-line. Masz jakiś problem lub chcesz po prostu porozmawiać, o coś spytać? Czekam na Ciebie 😊

Małgorzata Figiel