Home » 2021 » luty

Monthly Archives: luty 2021

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci walczyli z niebywałą odwagą o słuszną sprawę. Nie oznacza to jednak, że należy ukrywać przed opinią publiczną niewygodne fakty, które ich dotyczą.

Płonące wioski i masowe egzekucje. Grabieże i gwałty. Zabójstwa niewinnych cywilów i jeńców – Ukraińców, Żydów, Białorusinów i Polaków. Nie, to nie jest komunistyczna propaganda. Niektórzy Żołnierze Wyklęci naprawdę dopuszczali się takich zbrodni.

Opinia publiczna ma prawo być w tej sprawie skonsternowana. Docierają bowiem do niej dwie skrajnie odmienne i nawzajem wykluczające się opinie. Aby się o tym przekonać, wystarczy 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przejrzeć gazety, portale internetowe lub włączyć telewizor.

Według części polskich mediów żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego byli aniołami. Skrzydlatymi, świetlanymi postaciami, które spłynęły z nieba, aby walczyć w obronie uciśnionych. Żaden z nich nigdy nie zrobił krzywdy bliźniemu, żaden nie sięgnął po alkohol, żaden nie rzucił grubym słowem. (więcej…)

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie i pasowanie na ucznia, to jeden z najważniejszych i niezapom-nianych dni przeżytych w szkole.

Dnia 22 lutego br. zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie dzieci klasy Ia i Ib. Uroczystość z powodu pandemii i nauki zdalnej, przebiegała w nieco  późniejszym terminie i odmiennej formie. Każda klasa w oddzielnej sali lekcyjnej zaprezentowała swój występ artystyczny. Dzieci składały uroczyste przyrzeczenie na symbole narodowe: godło i flagę. Następnie Pani Dyrektor Anna Myszak pasowała każde  dziecko  na ucznia Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.   

Na zakończenie czekała na pierwszoklasistów niespodzianka- drobny upominek dla każdego dziecka i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczyste ślubowanie na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

  Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, dużo zdrowia, szczęścia, aby każdy dzień Waszego pobytu w szkole był radosny, nauka była dla Was przyjemnością, a na twarzy zawsze gościł uśmiech.

A. Bańka

23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, według WHO jest to też obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.  Choroba ta cechuje się cierpieniem psychicznym związanym z obniżeniem nastroju i pesymizm w ocenie samego siebie i otaczającego świata. Jest chorobą mózgu związaną ze stanem nieprawidłowego funkcjonowania pewnych obszarów wchodzących w skład ośrodkowego układu nerwowego.

Do głównych czynników wpływających na pojawienie się depresji zalicza się:

  • czynniki psychologiczne są związane z relacjami międzyludzkimi i sytuacjami traumatycznymi
  • czynniki biologiczne związane są z genetyczną zmianą poziomu neuroprzekaźników w mózgu i podatnością na zachorowanie
  • czynniki społeczne tutaj główną rolę odgrywa przewlekły stres powodujący trwałą zmianę nastroju.

Depresja przyczynia się do znacznego zmniejszenia komfortu życia. Osoba chora na depresję funkcjonuje gorzej w każdej sferze swojego życia. Związane są z nią objawy, które przeszkadzają w pracy, spaniu, jedzeniu i cieszeniu się niegdyś przyjemnymi czynnościami. Bardzo często osoba z depresją wycofuje się z kontaktów społecznych i międzyludzkich. Osoby borykające się z depresją często miewają myśli samobójcze, mają zaburzony rytm dnia, mają negatywne myśli o sobie o otaczającym ich świecie, a także o przyszłości.

 Depresja jest chorobą przewlekłą i nawracająca, dlatego jej leczenie trwa długo, a po wystąpieniu pierwszego epizodu depresyjnego istnieje poważne ryzyko pojawienia się kolejnego. Obecnie stosuję się różne metody leczenia choroby, najważniejsze z punktu widzenia osoby doświadczającej objawów depresyjnych, jak i jej bliskich, jest niebagatelizowanie tych objawów i jak najszybsze udanie się po pomoc. Leczenie może obejmować farmakoterapię lub psychoterapię, a często wskazana jest zespołowa opieka – zapewniana przez lekarza psychiatrą i psychoterapeutę. Leki najnowszej generacji nie są obarczone dotkliwymi skutkami ubocznymi, znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pomagają czerpać wymierne korzyści z terapii. Zespołowe leczenie jest obecnie najskuteczniejszą metodą pomocy pacjentom i – w zależności od stopnia nasilenia choroby – przynosi stosunkowo szybką poprawę samopoczucia.

Drodzy uczniowie pamiętajcie nie bójcie się rozmawiać o swoich problemach czy zmartwieniach, są osoby które udzielą Wam wsparcia, pomocy. W obecnym systemie nauki zdalnej jest troszkę trudniej, ale zachęcam do rozmów z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem,  nie obawiajcie się również rozmów ze specjalistami psychologiem bądź psychiatrą.

Przypominam Wam funkcjonujące numery telefonów  pod którymi można uzyskać pomoc:

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
ITAKA – Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01
ITAKA – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
800 70 2222
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222

 Opracowała: Ewa Mróz

Zapisy do klasy pierwszej

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Stróży uprzejmie informuje,
iż od 8 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku
w sekretariacie szkoły będą prowadzone zapisy dzieci
do klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022

WYMAGANE DOKUMENTY:

  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • jedno zdjęcie do legitymacji szkolnej
  • wypełniona karta zgłoszenia (dziecko z obwodu szkoły)
  •  wypełniony wniosek o przyjęcie (dziecko z poza obwodu szkoły)

Szczegółowe informacje oraz wymagane dokumenty do pobrania na stronie internetowej: szkolastroza.pl w zakładce Szkoła/Rekrutacja do klasy I.

Być jak Ignacy

Rozpoczął się już 3 etap V edycji programu naukowego „Być jak Ignacy”. Nasze szkolne koło naukowe Zielona Torpeda prężnie realizuje wszystkie scenariusze Ignacego, zgodnie z którymi realizowane są ciekawe i wartościowe zajęcia. Etap ten poświęcony jest transportowi oraz miastom przyszłości. Podczas zajęć uczniowie pracują nad stworzeniem nowoczesnego miasta, w pełni ekologicznego i oszczędzającego środowisko naturalne. Nasi młodzi naukowcy korzystają z rad i wskazówek ekspertów z Centrum Nauki Kopernik. Już wkrótce pojawi się makieta miasta, które mamy nadzieję zdominuje przyszłość.

Więcej informacji na temat programu „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość” można znaleźć na stronie internetowej www.bycjakignacy.pl  Zachęcamy również do śledzenia aktualności na profilu projektu na Facebooku www.facebook.com/bycjakignacy

Walentynki

Poniedziałek 15 lutego upłynął w szkole w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.  Jak co roku, została zorganizowana poczta walentynkowa. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie.  Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom od klasy I- III.  Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem  nauczycieli i pracowników obsługi. Dzieci, które korzystają z zajęć świetlicowych wykonały bardzo ładne dekoracje z walentynkowymi akcentami. Dodatkową atrakcją w tak wspaniałym dniu była fotobudka. Sprawiła ona mnóstwo uśmiechu zarówno u młodszych odbiorców, jak i u starszych.

Dzień świętego Walentego

To dzień dobry dla każdego!

 W tym dniu wszyscy to wyznają

Że chcą kochać i kochają!

Pamiętajmy o tym, że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

E. Janczarek

III Gminny Konkurs Ortograficzny Klas II i III

Dnia 10 lutego 2021r. odbył się  III Gminny Konkurs Ortograficzny Klas II i III.   Do konkursu przystąpiło 20 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Kraśnik. Ze względu na pandemię  uczniowie pisali dyktando  konkursowe   w swoich  szkołach macierzystych.

Uczniowie – laureaci eliminacji szkolnych konkursu z klas II i III  ze Szkoły Podstawowej  Kowalinie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Słodkowie Trzecim i  Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży pisali dyktando pełne  pułapek ortograficznych. Ortograficzne zmagania zakończyły się zwycięstwem następujących uczniów:

Kategoria klas III

I miejsce –„ Mistrz Ortografii Klas III ”Adrian Czach  kl. III  – Szkoła Podstawowa im.  Marii Konopnickiej w Słodkowie Trzecim

II miejsce –„ Wicemistrz Ortografii Klas III ” Aleksandra Czarnota  kl. III a  –  Szkoła Podstawowa    im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży

ex aequo  III miejsce  w kategorii klas IIIBartłomiej Zielonka  kl. III Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Słodkowie Trzecim i Natalia Biernacka kl. III a – Szkoła Podstawowa    im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży

Kategoria klas II

I miejsce –„ Mistrz Ortografii Klas II ” – Łukasz Lawenda  kl. II a – Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży

II miejsce –„ Wicemistrz Ortografii Klas II ” – Oliwia  Wróbel  kl. II b –  Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży

III miejsce  w kategorii klas II –  Maciej  Kasperek kl. II a  – Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży

        Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami,  książkami i nagrodami rzeczowymi  ufundowanymi przez  Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy  Kraśnik.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy.

Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II i III został zorganizowany przez Szkołę Podstawową  im ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży,  a koordynatorami  konkursu były p. Alina Bańka i p. Bożena Brytan.

 Bożena  Brytan