Home » Bez kategorii » Sprzątanie Świata 2020

Sprzątanie Świata 2020

Początek roku szkolnego, to także akcja ekologiczna Sprzątanie Świata 2020, która w tym roku przypadła  na 18- 20 września. W naszej szkole przybrała ona formę projektu. Każda klasa miała do wykonania inne zadanie, ale wszystkim towarzyszyło jedno hasło „Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”. Pierwszaki dowiedziały się co oznaczają kolory na pojemnikach do segregacji śmieci, a klasy drugie użyły swojej wyobraźni i wyczarowały fantastyczne zabawki ze „śmieci”. Powstały domki dla lalek, zabawki zręcznościowe,  przeróżne pojazdy i ulubione zwierzęta. Czwartaki rozwijały się polonistycznie i pomysłów na hasła ekologiczne im nie brakowało. Były też trudniejsze zadania, ale i z nimi uczniowie poradzili sobie doskonale. Lapbook „STOP PLASTIK” wykonała kl. VIIc, a kampanię informacyjną, pod hasłem „POGOŃ PLASTIK” przeprowadziła kl. VIIa. W tym roku uczniowie zlokalizowali dwa dzikie wysypiska śmieci, jako przykład niechlubnej działalności człowieka. Najstarsi otrzymali najtrudniejsze zadanie. Klasy VIII nagrały krótkie spoty mówiące o szkodliwości plastiku i zaprezentowały najnowsze trendy EKO.  Niestety ze względów sanitarnych nie mogliśmy tak aktywnie, jak co roku przeprowadzić akcji w terenie, ale w myśl powiedzenia „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” postawiliśmy na aktywną akcję edukacyjną i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza wpłynie na zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów i dorosłych. Wszystkie działania odbywały się pod czujnym okiem wychowawców, którzy dopingowali swoich uczniów. Jak co roku przystąpiliśmy do Powiatowego Konkursu „Każdy Chwat Sprząta Świat”. Obszerne sprawozdanie ze wszystkich podjętych działań przekazaliśmy do Starostwa Powiatowego i mamy nadzieję, że komisja konkursowa doceni nasze starania.

I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie różniła się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny Dom.  Nie mamy innego!  I to my musimy o niego zadbać!

Marta Ciupak

październik 2020