Home » Bez kategorii » CHROŃ ZDROWIE – NIE PAL TYTONIU!

CHROŃ ZDROWIE – NIE PAL TYTONIU!

Dnia 31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Został on zapoczątkowany w ramach programu „Europa wolna od dymu tytoniowego” na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988 roku w Madrycie.  Misją wydarzenia jest podnoszenie świadomości o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych oraz działaniach WHO w walce z epidemią tytoniu. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie.

Pomimo wielu akcji  i kampanii antynikotynowych oraz wiedzy, że palenie szkodzi w Polsce jest około 9 milionów palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera około 6 milionów ludzi. Przerażający jest fakt, że około 600 tysięcy z tych ludzi to bierni palacze, czyli osoby niepalące. Wśród 4 palących osób, co najmniej jedna skróci swoje życie o 20 lat i umrze przed ukończeniem 65 lat.

Palenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i nie ma tu znaczenia, czy będą to zwykłe papierosy czy obecnie bardzo modne e-papierosy. Nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza przyczyniając się do powstawania:

• choroby układu krążenia, w tym choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia pracy serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca ,
  • choroby układu oddechowego, w tym rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, gruźlica,
  • choroby układu pokarmowego, w tym wrzody żołądka i dwunastnicy, rak dziąseł, rak jelita grubego, rak odbytnicy ,
  • choroby zębów, w tym paradontoza, próchnica ,
  • choroby oczu, w tym katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej,
  • choroby układu hormonalnego, w tym nadczynność oraz niedoczynność tarczycy, rak trzustki, rak szyjki macicy, impotencja, przedwczesny poród i poronienia.

Nikotyna to również powód nieprzyjemnego zapachu z ust, śmierdzące dłonie, ubrania, duszący zapachu dymu w domu czy samochodzie. Ma ona również wpływ na wygląd osoby palącej: pożółknięte dłonie, paznokcie, zęby, ziemista cera . I wreszcie wpływ na finanse. Zakładając, że paczka papierosów to koszt ok 16 zł oraz że osoba wypala paczkę dziennie rachunek jest prosty. W ciągu tygodnia palący wydaje 112 zł, a w ciągu miesiąca 448 zł na papierosy. Łatwo obliczyć, ze w skali roku jest to kwota 5 376 zł. Tyle pieniędzy wydane tylko po to żeby skrócić swoje życie. Warto się zastanowić czy w ogóle palenie nam się opłaca? Najprościej nigdy nie próbować 😊

Drodzy uczniowie nie dawajcie się oszukać! Palenie nie jest ani modne, a tym bardziej nie jest zdrowe tak więc CHROŃCIE SWOJE ZDROWIE – NIE PALCIE TYTONIU! Bo cóż cenniejszego możemy mieć niż nasze zdrowie i życie…

Wszystkie osoby, które zmagają się z nałogiem palenia zachęcamy do udziału w akcji #24godzinybezpapierosa.

Poniżej znajdują się graficzne informacje dotyczące palenia tytoniu i jego wpływu na zdrowie.

Znajdziesz tam wiele cennych informacji o e-papierosach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Małgorzata Figiel

maj 2020