Home » Biblioteka

Biblioteka

          Biblioteka szkolna znajduje się na parterze starego budynku Szkoły Podstawowej. Pierwszą książką wpisaną do inwentarza w 1948 była nowelka Bolesława Prusa pt. ,,Katarynka”. Obecnie w zbiorach biblioteki najstarszą pozycją jest dzieło Kazimierza Piwarskiego pt. ,,Zarys Dziejów Śląska” wydana w Krakowie w 1945 roku. Od początku istnienia biblioteki szkolnej do ksiąg inwentarzowych wpisani ponad 13 500 woluminów. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczniów. Uczniowie lubią bibliotekę i chętnie korzystają z jej zasobów zarówno w wypożyczalni jak również w czytelni. Rekordową liczbę książek przeczytała w roku szkolnym 2011/12 uczennica klasy IIIa Katarzyna Jargieła – 413.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Szkolne koło biblioteczne, do którego co roku zapisuje się ponad 25 uczniów. Zajęcia dostosowane są do potrzeb i zainteresowań uczestników, aby dostrzec i rozwijać młode talenty. W związku z tym obok czytania i poszerzania wiedzy uczniowie wykonują prace plastyczne, techniczne, prezentacje multimedialne, a nawet mieli okazję nauczyć się i wykonać układ taneczny:). Swoje prace i osiągnięcia uczniowie prezentują nie tylko w bibliotece, gdzie np. od lat funkcjonuje ,,Galeria młodych talentów” i na forum szkoły, ale również w środowisku lokalnym np.: Przedszkole w Stróży, Świetlica Środowiskowa w Słodkowie Drugim.
Bibliotekę szkolną w ramach różnych uroczystości takich jak coroczne obchody Międzynarodowego Miesiąca Biblitek Szkolnych, czy akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” odwiedzają zaproszeni goście: artyści, uczniowie i nauczyciele z innych szkół, przedszkoli, bibliotek. Tradycją jest również organizowanie co roku pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Podczas uroczystości prezentowana jest inscenizacja słowno-muzyczna wybranej bajki. Pierwszaki wykazują się wiedzą na temat książek i czytania, otrzymują przygotowane przez koło biblioteczne i klasy trzecie upominki oraz na ręce wychowawców pamiątkowe klasowe dyplomy. Tradycją biblioteki jest również organizowanie konkursów głównie plastycznych, gdyż cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Zgromadzone prace można ogladać na wystawie w bibliotece. Tematami konkursów były m.in.

,,Czytając książki skarby gromadzisz nie w skrzyni czy w banku, ale w głowie”
MB

             

Na stronie biblioteki szkolnej będą zamieszczane zadania, krzyżówki, różne pytania  dla uczniów z klas I – IV i V – VIII. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rozwiązywanie tych zadań to jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu, rozrywka , która rozwija  pamięć, spostrzegawczość, koncentrację, uwagę.

Na  stronie wolnlektury.pl można czytać  lektury szkolne.