Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Stróża
Powstanie Klubu
Początki sekcji zapasów i tenisa stołowego w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Stróży sięgają 1999 roku. Wówczas to dyrektor Publicznego Gimnazjum pan Jerzy Misiak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej pani Anna Kasperek wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panem Jerzym Bącalem rozpoczęli starania o utworzenie Uczniowskiego Klubu Sportowego. W dniu 18 maja 2000 roku Ludowy Uczniowski Klub Sportowy przy Publicznym Gimnazjum w Stróży – Kolonii został wpisany do ewidencji uczniowskich klubów sportowych.
Sekcje Klubu
Zgodnie ze statutem Klub Sportowy jest stowarzyszeniem zrzeszającym uczniów, nauczycieli i sympatyków z terenu Gminy Kraśnik.
Klub posiada następujące sekcje:
– zapasy styl wolny kobiet i mężczyzn
– tenis stołowy kobiet i mężczyzn
Cele i zadania Klubu
Głównym celem Klubu jest organizowanie pozaszkolnego życia sportowego uczniów. Zadaniem Klubu jest również wspomaganie wszechstronnego rozwoju sprawności fizycznej i umysłowej uczniów, organizowanie działalności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem funkcji zdrowotnych oraz kształtowanie pozostałych cech osobowości uczniów poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych Klubu.
Władze Klubu
Zarząd Klubu
Prezes – Sylwester Janik
Sekretarz – Łukasz Kiełb
Członek zarządu – Krzysztof Wielgus
Członek zarządu – Izabela Ufniarz
Komisja Rewizyjna
Sekcja Zapasów LUKS STRÓŻA
Sekcja zapasów w LUKS Stróża rozpoczęła swoją działalność wraz z założeniem Klubu w 2000 roku. Pierwszym opiekunem sekcji był jeden z założycieli – pan Jerzy Bącal. W kolejnych latach z młodymi adeptami zapasów pracowali pan Andrzej Kasperek oraz Jarosław Kozak. Od 2003 roku do chwili obecnej sekcją zapasów opiekuje się trener II klasy pan Sylwester Janik (nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej) a od 2009 roku współpracuje z nim instruktor zapasów pan Łukasz Kiełb (również nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej).
Do największych wydarzeń w dziejach sekcji zapasów należą zwycięstwa w Mistrzostwach Powiatu, Mistrzostwach Województwa czy zdobycie indywidualnych tytułów Mistrzów Polski. Ważnym wydarzeniem w historii sekcji było również zaproszenie i wizyta reprezentacji zapaśniczej Stanu Ilinois z USA oraz rozegranie z zapaśnikami ze Stanów meczu Zapaśniczego.
Najbardziej utytułowanymi zawodniczkami i zawodnikami klubu są:
Tomasz Janowski, Łukasz Zembrowicz, Mateusz Gawlik, Filip Hałabiś, Aleksandra Janik, Klaudia Lipińska, Dominika Ciba, Izabela Pyzik, Monika Kiełb, Dominik Kiełb, Jakub Surma, Jagoda Kulesza, Katarzyna Jargieła, Paulina Pelak, Aleksandra Ufniarz, Weronika Chapska, Małgorzata Małek, Michał Kasica, Maciej Kania
Najlepsi zawodnicy i zawodniczki trenujący w sekcji zapaśniczej reprezentują swój klub, województwo a nawet kraj na zawodach różnej rangi. Po zakończeniu nauki w Stróży mogą oni nadal rozwijać swoją karierę sportową w dwóch najlepszych ośrodkach sportu zapaśniczego w Polsce: dziewczęta – w Chełmie, chłopcy – w Kraśniku.
Zajęcia sekcji zapasów w roku szkolnym 2023-2024 odbywają się:
Poniedziałek 15.00 – 16.30
Czwartek 15.00 -16.30
Sekcja Tenisa Stołowego LUKS STRÓŻA
Sekcja tenisa stołowego działająca w ramach Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Stróży formalnie funkcjonuje od 2001 roku. To właśnie w roku szkolnym 2001/2 uczniowie Szkoły Podstawowej w Stróży zaczęli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez instruktora Krzysztofa Kozłowskiego. Już w pierwszym roku funkcjonowania sekcji objawił się pierwszy talent mający predyspozycje do uprawiania tej dyscypliny sportu, a był nim Tomasz Lawenda.
Historyczny pierwszy start tenisistów stołowych w zawodach wojewódzkich nastąpił 21 stycznia 2002 roku w Dzierzkowicach, a był to III Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Żaków. Nikomu dotąd nieznani zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Stróży spisali się rewelacyjnie. Trzech z nich, Tomek Lawenda, Amadeusz Chruściel i Piotr Tymiński, zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce w gronie 45 zawodników. Dwa miesiące później Tomek Lawenda zdobył tytuł indywidualnego mistrza województwa w kategorii żaków.
W kolejnych latach sekcja dynamicznie się rozwijała. W powiecie chłopcy ze Stróży w rozgrywkach w ramach igrzysk od wielu lat nie mają sobie równych. Największy szkolny sukces w tej rywalizacji miał miejsce w 2008 roku, kiedy to Adrian Plichta i Albert Szczuka zdobyli tytuł mistrzów województwa w rywalizacji drużynowej. W tym samym roku mistrzami województwa i finalistami zawodów ogólnopolskich w Krośnie, ale w rywalizacji klubowej, zostali Adrian i Marcin Kozłowski. Kolejny wielki pingpongowy talent, który cały czas się rozwija to Rafał Błaszczyk, który jako jedyny z naszych uczniów zasmakował zwycięstwa w zawodach ogólnopolskich.
Kolejne lata to sukcesy na arenie wojewódzkiej nie tylko Rafała, ale także jego koleżanek z klasy o imieniu Ola. To właśnie trzy Ole: Tylus, Stachyra i Rycerz jako pierwsze dziewczęta z naszej szkoły zdobyły medal na mistrzostwach województwa. Jedną z większych niespodzianek w kończącym się sezonie był brązowy medal Rafała i Erwina Ciby na drużynowych mistrzostwach województwa młodzików.
Obok wymienionych wyżej zawodników w historii sekcji tenisa stołowego, będąc uczniami „podstawówki” zapisali się: Marcin Szumniak, Katarzyna Tymińska, Damian Łukasik, Michał Klimek, Jola Kot, Piotr Pierzyniak, Mateusz Ciba, Łukasz Ciba, Dominika Bańka, Iza Bańka, Piotr Niekra, Mateusz Niekra, Bartłomiej Mochol i Konrad Targoński. Niewątpliwym talentem, który jeśli będzie poparty systematyczną pracą może osiągać sukcesy na arenie wojewódzkiej, jest Julka Kawęcka.
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy w Stróży odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wychowania dzieci i młodzieży. Osiągnięcia zawodników świadczą, iż jest to wspaniała forma kształtowania poczucia odpowiedzialności, a także doskonała alternatywa spędzania wolnego czasu.