Home » Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego ,,Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Głównym celem projektu jest praca zmierzająca do przygotowania uczniów, nauczycieli i rodziców do bezpiecznego, higienicznego i kreatywnego korzystania z zasobów sieci, łączenie szkół dla których ważne jest  zachowanie równowagi między światem cyfrowymi analogowym oraz wymiana praktyk między instytucjami. Już niedługo na  stronie naszej szkoły powstanie zakładka, w której będzie można znaleźć materiały dotyczące projektu – infografiki, plakaty, publikacje. Zachęcamy do zaglądania!

Film promujący- https://www.youtube.com/watch?v=8pMi6us5QoA

Książka- https://dbamomojzasieg.pl/wp-content/uploads/2021/03/Mlodzi-Cyfrowi.-Nowe-technologie.-Relacje.-Dobrostan_ksiazka-1.pdf

Zdalna edukacja- https://zdalnenauczanie.org/wp-content/uploads/2020/10/ZDALNA-EDUKACJA_FINAL.pdf

Komputer jest już najzupełniej powszechnym elementem codzienności. Można go znaleźć w praktycznie każdym domu, zwłaszcza jeśli zamieszkują go młodzi ludzie. Często nawet w danym gospodarstwie domowym każdy ma swój własny komputer. Także dostęp do niego przez coraz młodsze dzieci jest coraz łatwiejszy. Spędzanie przy nim wolnego czasu jest bardzo kuszące. Kusi nie tylko Internet, ale też gry komputerowe. Zarówno te dostępne online, jak i te w które gra się samodzielnie w zaciszu własnego domu.

Co zrobić, aby nie uzależnić się od grania w gry? Zobaczcie sami.

Nadeszła jesień, a wraz z nią dłuższe wieczory, które często skłaniają do… spędzania ich z nosem w smartfonie. Dlatego przypominamy 10 zasad cyfrowej higieny. Koniecznie obejrzyjcie krótką animację. Te proste zasady wprowadzone w życie odmieniają je na lepsze!

,,Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj…”

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowania do nich ruszyły pełną parą. Tego roku nasza szkoła wzięła udział w IV edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Na przerwach uczniowie klas I – IV przygotowali kartki, własnoręcznie pisząc życzenia świąteczne 😊

SMARTFON NIE JEST dobrą zabawką dla dziecka i mamy na to dowody

W okresie przedświątecznym pamiętajmy, że:

Okres świąt Bożego Narodzenia, Pierwszej Komunii Świętej, urodzin, imienin i innych ważnych dat i wydarzeń w życiu dziecka NIE SĄ dobrą okazją do dawania dziecku smartfona lub innego urządzenia ekranowego. Pamietajmy, że jeśli tak robimy jeszcze bardziej „wiążemy emocjonalnie” dziecko z urządzeniem ekranowym. A dobry smartfon jest wyznacznikiem statusu społecznego w klasie.

Rodzic, który daje dziecku smartfona mówiąc: „Masz kochanie, to jest Twój smartfon” popełnia błąd. Dlaczego? Bo jak dziecko nadużywa swojego telefonu większość rodziców od razu zabiera dziecku telefon. A zabieranie własności – a prezentu to już w ogóle – jest przemocą, która bardzo mocno wpływa na uczucia dziecka. Jak powinniśmy dawać dziecku telefon? A właśnie tak: ” Kochanie, to jest mamy i taty telefon – dajemy ci go w używanie”. Dbaj o niego i szanuj go.

Dawanie dziecku pierwszego smartfona bez kontroli rodzicielskiej jest totalnym nieporozumieniem. Dziecko musi być maksymalnie chronione, nawet jeśli ta ochrona ma być ochroną technologiczną. Dobra praktyką jest danie dziecku używanego telefonu komórkowego, na przykład po nas – rodzicach.

Higiena cyfrowa to NIE TYLKO nasze zachowania,

ale IDEA, POSTAWA ŻYCIOWA I WARTOŚĆ.

Bądź offline.

ŻYCIE NA BIEGUNACH? ☃️❄️💨🌬️🫧💦🌊💧

Na dłuższą metę nie da rady. I jak myślimy w Fundacja Dbam o Mój Zasięg o zdrowiu psychicznym młodych osób, to te bieguny naprawdę tutaj pasują. Życie w skrajnych warunkach jest wyniszczające, trzeba być naprawdę w dobrej kondycji, aby tak żyć🌎🌍🌏

Szanowni Rodzice.

Pamiętajcie, że nadopiekuńczość nigdy nie jest dobra ani dla dziecka, ani dla samych rodziców.

Wasza nieobecność jest prawdopodobnie tak samo szkodliwa jak Wasza nadopiekuńczość

Dzieci do prawidłowego rozwoju powinny mieć swoje granic i powinni znać granice rodziców.

Naprawdę nie musimy pakować tornistrów naszych dzieci, płacić kasę za dobre oceny, zmuszać ich do zabaw, w jakie one nie chcą się bawić czy wykłócać się o oceny

Nie zapominajmy, że dzieci potrzebują domowych rytuałów i zaangażowania w życie domowe. Im bardziej nieprzewidywalnie na zewnątrz, tym bardziej stabilnie powinno być w domu ❤️❤️❤️


 Korzyści związanych z nieużywaniem smartfonów i tabletów podczas spożywania posiłków❤️❤️❤️

Naprawdę jako dorośli pamiętajmy, że korzystanie z ekranów podczas posiłków jest NAPRAWDĘ SZKODLIWE. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

Zła postawa ciała: Używanie smartfona podczas jedzenia może skłonić do złej postawy ciała, co może prowadzić do bólu pleców, szyi i ramion. Skupienie się na ekranie podczas jedzenia może skłonić do skrzywienia sylwetki i powodować niewłaściwe ułożenie ciała.

Nieświadome jedzenie: Korzystanie ze smartfona podczas jedzenia może sprawić, że jesteś mniej świadomy tego, co jesz. Może to prowadzić do szybszego spożycia posiłku, a tym samym do większego spożycia kalorii, ponieważ nie jesteś w stanie odpowiednio zarejestrować sygnałów sytości.

Zwiększone ryzyko wypadków: Jedzenie i jednoczesne korzystanie z telefonu może zwiększyć ryzyko wypadków, takich jak przypadkowe potknięcia, uderzenia w coś lub rozlanie jedzenia na siebie.

Stres i rozproszenie: Korzystanie ze smartfona podczas jedzenia może również wprowadzać stres i rozproszenie. Skupienie się na treściach na telefonie może sprawić, że nie doświadczasz pełnego smaku posiłku ani nie cieszysz się nim w pełni.

Zwiększone ryzyko otyłości: Badania sugerują, że jedzenie podczas korzystania z telefonu może prowadzić do większego spożycia kalorii, co z kolei może przyczynić się do nadwagi i otyłości.

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930