Home » Dla rodziców

KIEDY SZUKAĆ POMOCY SPECJALISTYCZNEJ DLA SWOJEGO DZIECKA?

Rodzice wielu uczniów czują się często zakłopotani, osamotnieni i bezradni w obliczu trudności oraz problemów swego dziecka. Nie zawsze wiedzą, jak na nie reagować, jakie podjąć działania, kiedy i jak szukać dla córki lub syna specjalistycznej pomocy. Oto kilka wskazówek:

• Do specjalisty, który ma doświadczenie i może pomóc w prawidłowym rozpoznaniu sytuacji dziecka oraz w ochronie go przed zagrożeniem, należy koniecznie zgłosić się gdy:
  1. Dziecko jest w kryzysie, np.
  • lawinowo narastają jego problemy w nauce,
  • coraz częściej unika szkoły ,
  • stało się bardzo agresywne lub apatyczne,
  • unika kontaktu z innymi,
  • samookalecza się ,
  • myśli lub mówi o tym, że zrobi sobie krzywdę,
  • pali papierosy, pije alkohol,
  • nie wraca na noc do domu itp.
  1. Zawiodły:
    • wszelkie podjęte dotychczas przez rodzica próby osobistej interwencji,
    • wprowadzania zasad i konsekwencji,
    • udzielania wskazówek i wsparcia,
    • stosowania różnych form zachęty,
    • zawiódł system wsparcia i pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielanej przez szkołę.
  • Najlepszym sposobem znalezienia dobrego specjalisty jest zwrócenie się z prośbą o informację do osób, które z racji wykonywanego zawodu mają do czynienia z problemami dzieci. Można tu skorzystać z rady pedagoga lub psychologa szkolnego. Można tez podpytać znajomych, zadzwonić pod numer telefonu zaufania bądź samemu szukać kontaktu z potrzebnym specjalistą np. w zasobach sieci internetowej.
  • Warto również skontaktować się z lekarzem rodzinnym i poddać dziecko kompleksowym badaniom medycznym. Niektóre problemy w nauce, a także z zachowaniem mogą mieć podłoże chorobowe lub biologiczne i wymagać leczenia farmakologicznego.

Poniżej zamieszczam dla Państwa nowe informacje, z którymi warto się zapoznać.

Zapraszam do lektury:

Małgorzata Figiel