Home » Uncategorized » 80 rocznica pacyfikacji wsi Karpiówka

80 rocznica pacyfikacji wsi Karpiówka

Rokrocznie w ostatni dzień roku, przedstawiciele naszej społeczności szkolnej uczestniczą w obchodach kolejnej rocznicy bestialskiego mordu na mieszkańcach Karpiówki. 31.12.2023 roku obchodziliśmy już 80 rocznicę tego smutnego wydarzenia. Oprócz przedstawicieli wspólnoty samorządowej, parafialnej oraz mieszkańców miejscowości Karpiówka uczniowie naszej szkoły na czele z p. Dyrektor A. Myszak, przedstawicielką Rady Rodziców p. Sylwią Kalisz, przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Jakubem Piotrowskim oraz przedstawicielkami Żanetą Kowal i Patrycją Kość pod opieką p. Agnieszki Chodary również uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Jak mówi historia i warto o tym przypomnieć, w mroźny dzień 31 grudnia 1943 roku o świcie, wojska hitlerowskiego najeźdźcy otoczyły Karpiówkę, a oddziały SS i policji wkroczyły do mieszkań. Wypędzano ludzi na zewnątrz, bez względu na to czy były to dzieci, kobiety czy mężczyźni. Najmłodsza ofiara miała 1 rok. Po bestialskim przesłuchaniu na mrozie 39 osób zapędzono do drewnianego budynku, który następnie został podpalony. 38 osób spłonęło żywcem. Tych, którzy próbowali uciekać zabijano z broni maszynowej. 11 mieszkańców Karpiówki zostało wywiezionych do więzienia na Zamku w Lublinie, na Majdanek i w bliżej nieznane miejsca, z których już nikt nie wrócił.

W intencji zamordowanych ofiar tej tragedii, w kościele parafialnym w Stróży została odprawiona Msza Święta. Następnie na cmentarzu wojennym w Karpiówce, zostały złożone kwiaty i znicze przez młodzież z naszej szkoły oraz uczniów ze Słodkowa Trzeciego pod opieką p. Marty Ciupak. Kwiaty złożyli również mieszkańcy Karpiówki, radni i przedstawiciele naszej Gminy wraz z wójtem Mirosławem Chapskim i jego zastępcą.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy w Żołnierskim Apelu odczytanym przez Pana Wójta w 80 rocznicę tego wydarzenia, oddali hołd poległym.

styczeń 2024