Home » Aktualności » Wrześniowo – szkolne sprzątanie świata

Wrześniowo – szkolne sprzątanie świata

Miliony ludzi na całym świecie we wrześniowe dni sprzątają naszą wspólną planetę – Ziemię. Idea sprzątania świata jest bardzo prosta. Polega ona na tym, iż grupy ludzi oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadków. Wybieramy takie miejsca, w których zwykle gromadzą się ludzie. Sprzątamy najbliższe okolice: szkoły, parki, drogi, nasze osiedla, stadiony.

Sprzątanie świata zostało zapoczątkowane w 1989r. w Australii przez Jana Kiernana. W Polsce od 1994 roku akcję „Sprzątania Świata” prowadzi pani Mira Stanisławska – Meysztynowicz.

W naszej szkole odbyło się ono 29 września. Wszystkie klasy miały wyznaczony teren według wcześniej sporządzonego harmonogramu. Z pustymi workami na śmiecie i jednorazowymi rękawiczkami wszyscy ruszyli do boju. Klasa Va w tym roku pojechała sprzątać Nadleśnictwo Rudki. Naszym przewodnikiem był pracujący w tym nadleśnictwie tata Zosi z naszej klasy p.Krzysztof Czachór. Sprzątanie połączyliśmy ze słuchaniem ciekawostek z życia lasu oraz małą powtórką z przyrody z racji funkcji naszej pani wychowawczyni.

Spacerując ścieżką edukacyjną, Pan leśnik pokazywał nam różne rośliny i młode sadzonki drzew leśnych. Pomimo czystego na szczęście lasu, nasza klasa uzbierała kilka worków śmieci. Oprócz śmieci chłopcy znaleźli też 2 dorodne grzyby jadalne tzw. „kanie”, których poprawna nazwa to czubajka.

W nagrodę za pracę, zostaliśmy zaproszeni na ognisko i kiełbaskę w leśniczówce. Po poczęstunku wspólnie spędziliśmy miło czas przy zabawie.  Podczas akcji sprzątania robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, z którymi wróciliśmy do szkoły.

         Dziękujemy Nadleśnictwu Rudki oraz tacie Zosi za zgodę i przyjęcie nas oraz bardzo cenne informacje.

Koło Gazetki Szkolnej:

J.Wiesiołek, A.Kokoszka i p.A.Chodara z Va

 20160929_115622 20160929_105312


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31