Wyjazdy na Zieloną Szkołę to już wieloletnia tradycja kultywowana w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży. Dzięki staraniom Pani Ewy Kret również w tym roku uczniowie naszej szkoły mogli się cieszyć z wyjazdu na Zieloną Szkołę, podczas którego doskonalili swoje umiejętności współpracy w grupie, nawiązywali nowe przyjaźnie oraz poznawali piękne zakątki naszego kraju.
26 września przywitał nas piękną i słoneczną pogodą. Był to pierwszy dzień wyjazdu na Zieloną Szkołę. Tym razem wyruszyliśmy w Góry Świętokrzyskie. Są one idealne na piesze wyprawy nie tylko ze względu na położenie, ale także uznawane są za krainę geologicznego bogactwa, kryjącą w sobie wiele cennych zabytków i skarbów. Pod czujnym okiem p. Ewy Kret, Katarzyny Zielnik i Magdaleny Janduły uczniowie naszej społeczności szkolnej wspięli się na Święty Krzyż – symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze. Tam p. Piotr Giszczak zapoznał nas z historią Klasztoru Benedyktynów. Kolejnym przystankiem wyprawy były ruiny zamku w Chęcinach, a następnie poznaliśmy przepiękne bogactwo Jaskini Raj. Jest ona najpiękniejszą jaskinią krasową regionu. Początek jaskini rozpoczyna wystawa z odtworzonym obozowiskiem rodziny neandertalskiej oraz szczątkami prehistorycznych zwierząt. W jej dalszej części zobaczyć można Komorę Wstępną, Komorę Złomisk oraz Salę Kolumnową i Salę Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Po tak atrakcyjnym dniu dotarliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego Grynwald. I tu czekała nas kolejna niespodzianka, bowiem ośrodek otoczony jest pięknym lasem sosnowym, a na jego terenie znajduje się wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży: boisko do gry w piłkę nożną, plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę, tyrolka, miejsce na ognisko i wspólne biesiadowanie. Ostatnim punktem programu było pieczenie kiełbasek oraz śpiewanie piosenek. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek.
Drugi dzień pobytu okazał się równie atrakcyjny i emocjonujący. Ten dzień spędziliśmy na sportowo korzystając z wiedzy i pomysłowości p. Piotra, który nie tylko zapoznał nas z fajnymi zabawami, ale także pokazał jak bezpiecznie strzelać z łuku, oraz poprowadził zawody sportowe. Niezwykle atrakcyjny okazał się mostek linowy, na którym zarówno chłopcy jak i dziewczęta sprawdzili swoją wytrzymałość i pokonywali swoje słabości. Nie zabrakło również zajęć z „Kuchcikowa”, podczas których wspólnie przygotowaliśmy pyszną kolację. Ten dzień również zakończył się wspólnym śpiewem i lubianą przez wszystkim grą „Podchody”.
I tak nadszedł kolejny, a zarazem ostatni dzień pobytu na Zielonej Szkole. Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy kolejnym szlakiem Gór Świętokrzyskich. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wsi Świętej Katarzyny, gdzie znajduje się klasztor Bernardynek. W pobliżu szlaku wiodącego na Łysicę podziwialiśmy kapliczkę, na której widnieje wydrapany
w tynku podpis S. Żeromskiegooraz źródełko św. Franciszka. Podziwiając piękno Świętokrzyskiego Parku Narodowego w pocie czoła zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, potocznie zwany Górą Świętej Katarzyny. Ma on 614 m n.p.m. i znajduje się w zachodniej części Łysogór. Zmęczeni, ale w radosnym nastroju wyruszyliśmy w drogę powrotną. Był to niezwykły wyjazd, który owocował w nowe doświadczenia i umiejętności, a także poszerzył naszą wiedzę na temat niezwykle pięknego pasma górskiego jakim są Góry Świętokrzyskie.
Ewa Kret, Magdalena Janduła, Katarzyna Zielnik