Home » Bez kategorii » Akcja Żonkile 2022

Akcja Żonkile 2022

21 kwietnia 2022 roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej społeczno-edukacyjnej ,,Akcji Żonkile 2022”. Chcąc upamiętnić 79. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim- największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tegorocznym tematem przewodnim akcji jest Miłość. Organizatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin podkreślają, że w Europie znów giną ludzie. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Dlatego apelują o solidarność z walczącą Ukrainą.

 

,,Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

                                                                                                M. Edelman

,,Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesowało?- takie pytania stawiał w swojej książce ,,I była miłość w getcie” Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Jednym z celów tegorocznych akcji jest zastanowienie się nie tylko nad zadanymi pytaniami przez Edelmana, ale też nad znaczeniem tego uczucia. Organizatorzy odpowiedzą jak wiele miała oblicz m.in. miłość rodzicielska, przyjacielska, romantyczna. W tym roku ofertę edukacyjną poszerzono o niezwykłe premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów.

E. Janczarek

Odwiedźcie nas:

Napiszcie do nas:

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930