Home » Uncategorized » 3 Grudnia- Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 Grudnia- Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia jest wyjątkowym dniem, gdyż tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy dzień osób z niepełnosprawnościami. W tym roku przypada w niedzielę, dlatego następnego dnia również i w naszej szkole odbywają się uroczystości których celem jest właśnie podejmowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W tym czasie uświadamiamy sobie, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich, bez względu na kategorię niepełnosprawności. Zdajemy sobie też sprawę, że możemy likwidować bariery i tworzyć płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania.

Z tej okazji uczniowie wraz z opiekunami przygotowali szkolną gazetkę, której tematyka będzie odpowiedzią na pytanie, jak oddziaływać na ludzi, aby byli przygotowani do właściwych kontaktów społecznych z osobami z niepełnosprawnościami. Zatem, jak przygotować osoby z niepełnosprawnościami do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. W obu przypadkach potrzebny jest trud zmiany myślenia i zachowań, przełamywanie stereotypów, a także budowanie wzajemnego zaufania na drodze społecznego współistnienia.

Ponadto uczniowie z klas III i VI przygotowali krótkie przedstawienie dla społeczności szkolnej. Wyjaśnili, iż zachowanie oraz prezentowanie przez uczniów różnych postaw może oddziaływać na osoby z niepełnosprawnościami, czasem stymulując ich do słusznego działania, a czasem wręcz odwrotnie.

Na godzinie wychowawczej młodzi ludzie wraz z wychowawcami obejrzeli filmy dokumentalne związane z tą tematyką m.in. „Zobacz we mnie człowieka,” a także  bardzo poruszającą opowieść „Jak motyl.”

Dla uczniów klas I-III zaprezentowano film „Duże sprawy w małych oczach.”

Wszystkie te działania, które zostały podjęte w naszej szkole, stworzyły okazję do budowania przeświadczenia, że można eliminować te ograniczenia, czy tworzyć też właściwe relacje, co może wzbogacić społeczność i przynieść dla wszystkich korzyści.

Edyta Powęska, Katarzyna Pytlak, Magdalena Turkiewicz

grudzień 2023